Оприлюднили список номінантів на Шевченківську премію. Серед них є прикарпатці
Секретаріат Комітету оприлюднив перелік літературно-мистецьких творів, внесених культурними інституціями для участі у конкурсі на здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2025 року.
Як повідомили у Секретаріаті, розгляд, обговорення та аналіз експертами і членами Шевченківського комітету номінованих творів відбудеться під час проведення першого туру конкурсу, запланованого на третю декаду листопада.
На здобуття Національної премії України імені Тараса Шевченка 2025 претендують декілька прикарпатців, інформує Бліц-Інфо.
Зокрема у номінації "Література" змагаються:
Дронь Артур (український поет, військовослужбовець родом з Воскресинців на Рогатинщині). Книга поезій «Тут були ми»
Поетична книжка «Тут були ми» складається з віршів, написаних на війні. Збірка Дроня, попри очевидну воєнну тематичну домінанту, попри те, що можна назвати важкою «тінню війни», вельми різноманітна. Поет працює в різних техніках, у різних регістрах і вимірах. Напевно, не буде перебільшенням сказати, що найбільшу сугестивну потугу має перша частина книжки «Тут були ми». Зокрема, там, де перед читачами і читачками постає ціла галерея поетичних портретів українських бійців, здебільшого полеглих — або таких віршів, які в парадоксальний спосіб замінюють ці портрети. Артур Дронь як автор поетичної збірки «Тут були ми» є постаттю значущою та символічною. Багато в чому він — голос воюючої України, голос її захисників і захисниць, а також полеглих.
Іздрик Юрій (український прозаїк, поет, культуролог. Народився у Калуші). Книга поезій «Колекція»
«Колекція» це спроба представити феномен Іздрика власне як мережевий феномен. До збірки увійшли вибрані вірші, які після оприлюдення їх на ФБ впродовж останніх років отримали більше ніж 600 лайків. Тобто «Колекція» певною мірою (а радше повною) сформована вподобаннями ФБ-спільноти в її Іздриковій бульбашці. Це книжка вибраних віршів, які найбільше полюбилися українським читачам і читачкам за останні роки.
Книга проілюстрована Іздриковими ж графічними роботами з 90-х, оригінали яких давно розійшлися приватними та інституційними колекціями, натомість для цього видання автор власноруч збагатив репродукції доданою реальністю олівцевого експромту. Тобто «Колекція» у всіх сенсах колекційне видання, що об’єднало в собі найкращу поезію автора, а також його візуальні роботи як непересічного і цікавого художника.
Томенчук Богдан (український поет, освітянин. Народився в селі Ценява Коломийського району). Книга поезій «Вишийте, мамо, бронежилет».
Поетична збірка «Вишийте, мамо, бронежилет» побачила світ у 2023 році. У ній вірші різних років і ті, котрі були написані у перші місяці повномасштабного вторгнення. Вони об’єднані темами війни, людини у війні, осмисленням історії України. Кошти, виручені з продажу цієї збірки, йшли та йдуть на підтримку ЗСУ.
Збірка «Вишийте, мамо, бронежилет» про біль, любов, драму сучасного українця, вона життєствердна і життєвпевнена, про віру в українську перемогу і можливість гідно її вибороти, гідно її зустріти, гідно у ній бути.
Рубаняк Оксана (українська поетеса, письменниця, громадська активістка, військовослужбовиця, командир взводу Збройних сил України, учасниця російсько-української війни. Народилась у с. Грамотне на Верховинщині). Книга поезій «Назустріч смерті».
«Назустріч смерті» друга книжка молодої поетеси з Карпат Оксани Рубаняк. Цінність поезії Оксани не в досконалих римі та ритмі, а в унікальній документальності: у свідченнях втрати життєвих ілюзій юнки через пряме і безпосереднє зіткнення з війною. «Назустріч смерті» є унікальним щоденником інколи у формі конспектування подій, інколи у формі своєрідного потоку свідомості дівчини, дорослішання і становлення якої відбувається під кулями, вибухами і лементом, передсмертним шепотом посестер і побратимів.
Читати поезію Оксани - їхати на роздовбаному позашляховику по бездоріжжю, притримуючи шолом, мружачись від світла фосфорних бомб назустріч невідомому. Можливо, назустріч смерті. Ні, назустріч Перемозі.
У номінації Публіцистика і журналістика:
Мула Володимир (режисер, продюсер родом з Городенки). Документальний проект «Футбол має тривати».
Документальний проєкт «Футбол має тривати», вийшов на світові екрани у 2023 році. Проєкт, який було створено українським режисером Володимиром Мулою та його британським колегою Алексом Ґейлом на замовлення компанії Paramount+, занурює глядачів у емоційну та фізичну мандрівку у європейському турнірі під назвою Ліга Чемпіонів сезону 2022-2023 років українського футбольного клубу «Шахтар» із Донецька у період повномасштабної війни у рідній країні.
Яскравий документальний проєкт, що вийшов на екрани 12 вересня 2023 року, виявився настільки цікавим світовій спільноті, що окрім повнометражної документальної картини хронометражем 107 хвилин автори створили повноцінний Документальний серіал під оригінальною назвою «Football Must Go On», за який 21 травня 2024 року режисер отримав найвищу нагороду у сфері телевізійного мистецтва премію «Еммі». Нагорода вручається Національною академією телевізійних мистецтв і наук та є телевізійним аналогом премії «Оскар».
У номінації "Кіномистецтво"
Співтворців повнометражного ігрового фільму “Довбуш” (у якому зіграли актори Франківського драмтеатру Олексій Гнатковський, Ростислав Держипільський)
Потужна, напрочуд масштабна мистецька робота, котра, окрім всього, засвідчила спроможність вітчизняної кіноіндустрії виходити на рівень світових стандартів кіновиробництва, помноженого на високий мистецький рівень екранного витвору.
Події фільму відбуваються у ХVIII столітті, в основі оповіді сподвижницьке життя Олекси Довбуша, найвідомішого з опришківських ватажків у Карпатах. Винятково сильна, нюансована багатьма психологічними подробицями, роль актора Сергія Стрельникова. Не менш виразною є і робота Олексія Гнатковського в ролі Івана Довбуша – постання в центрі фільму двох людських партитур, двох іпостасей людського характеру є напрочуд вдалим, драматургічним та режисерським, рішенням, яке підносить фільм на рівень високої, масштабної філософської етики. Рішенням, яке одкриває нові виміри національної історії, надзвичайно важливі в контексті сучасного протистояння цивілізацій, власне культурних установок.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!