Перехідна медаль


На лінійці останнього дзвоника у Коломийській школі №1 сталася виняткова подія, яка сколихнула спочатку Коломию, а потім і всю область. Випускник Марко Левандовський зняв свою золоту медаль і передав її своїй однокласниці Олі Мацюк. Далі взяв мікрофон та, звертаючись до дівчини, сказав, що вона несправедливо залишилася без медалі, хоча найбільше з усіх присутніх її заслуговує. Тому це її медаль…

Першим, хто оприлюднив інформацію про цю подію, був Петро Крив’юк, батько одного з учнів цієї школи, пише Галицький кореспондент. На своїй сторінці у соціальній мережі він написав: «Був свідком неординарного випадку на останньому дзвонику. Але спочатку трішки передісторії. В одному класі вчилась дуже розумна дівчинка, вона навіть школу починала з другого класу. Вона вірила у справедливість і в те, що країна у нас помінялась. Старанно вчилась, майже все на 12 балів, ставала переможницею і призеркою олімпіад з різних предметів. Але одна вчителька з історії в 11-му класі (мабуть, за те, що дівчинка не ходила до неї на репетиторство), ставить їй 8 і "рубає" золоту медаль. І ось на лінійці виходить до мікрофона її однокласник-медаліст Марко Левандовський і каже приблизно таке: "Ці слова я хочу сказати для Олі Мацюк. Ти не одержала золотої медалі, хоча, як ніхто, її заслуговуєш, тому це твоя медаль". При цьому знімає з себе медаль і вішає Олі на шию. Оце справжній чоловічий вчинок».

 

Учителів – на ЗНО

Після того, як ця історія набула розголосу, коломийська громада буквально вибухнула від гніву. Більшість коломиян стали на бік учениці та звинуватили вчительку історії у негідному вчинку. Її пропонували відсторонити від роботи, звинувачували в корупції та в упередженому ставленні до тих учнів, які не ходять до неї на репетиторство. 

Дісталось заразом і всій коломийській освіті. На освітянську галузь повісили і корупцію, і некомпетентність, і ще масу різного негативу. Коломияни масово почали ділитися схожими історіями з інших шкіл. Була навіть пропозиція провести відповідник ЗНО серед вчителів.

«Дійсно, значна частина медалістів ЗОШ слабенько проходять ЗНО. Це факт. Бо медалі – це не лише навчання. Це також і корупція. Однак у мене одна пропозиція. Ще не знаю, як її реалізувати. У мене одне питання: а який рівень освіти у тих, хто вчить наших дітей у ЗОШ? Так от. Було б круто, щоб педагоги наших ЗОШ теж проходили ЗНО. Правда, було б цікаво, на скільки балів здадуть іспит ті, хто ставить нашим дітям оцінки? Мені дуже цікаво», – написав у «Фейсбуці» автор ідеї, прокурор Олег Попик.

Підозріле репетиторство

За словами Олі Мацюк, вся ця неприємна історія – наслідок неприязного ставлення до неї вчительки історії. Мовляв, ще в 10-му класі вчителька історії пригрозила, що не поставить хорошої оцінки тим, хто ходитиме на додаткові заняття до інших вчителів.

"Ми одразу звернулися до класного керівника. Але та запевнила нас, що все буде добре й то вона просто так говорить. А з вересня я і ще троє моїх однокласників пішли на репетиторство до іншої вчительки, ще четверо – до нашої. Починаючи з вересня, вона почала нас "валити". У всього класу були погані оцінки, крім тих чотирьох, які ходили до неї. До кінця року у всіх оцінки виправилися, а в мене й трьох моїх однокласників, які ходили до іншої вчительки, – ні", – розповіла випускниця.

За словами Олі, батьки учнів зверталися до директора, в міське та обласне управління освіти і навіть у Міністерство освіти і науки. В результаті до школи приїхала комісія з Івано-Франківська: з учнями не розмовляли, контрольної для перевірки знань не дали, а закінчилося все тим, що вчителька отримала догану…

Як зазначає дівчинка, всі оцінки в табелі у неї хороші і вона дійсно претендувала на золоту медаль. Проте через історію медалі так і не отримала. Оля каже, що вчинком Марка була здивована та вражена й аж ніяк цього не очікувала. "Але мені було дуже приємно", – додає вона.

Стала на бік учениці і начальник міського управління освіти Марія Грицан. Вона підтвердила, що ця історія тягнеться ще з початку навчального року. До листопада у коломийських школах не було журналів (бо на них не було грошей), відповідно, вчителі оцінки ставили, хто куди. Коли ж журнали з’явилися, то всі оцінки, виставлені в учительських записниках, були перенесені. Так в Олі Мацюк, круглої відмінниці, з’явилася «вісімка» з історії.

Пані Марія впевнена, що це був свідомий вчинок вчительки. «Судіть самі: учениця здала ЗНО з української мови на 199 балів. Думаю, що й історію вона могла б вивчити на таку ж оцінку. Я спілкувалася з цією вчителькою, намагалася привести її до здорового глузду, однак вона твердила, що оцінка справедлива, і на перездачу категорично не погоджувалася. Вважаю, що цей хлопчина, який віддав свою медаль Олі, показав, що деякі наші учні в рази достойніші, ніж окремі педагоги», – сказала вона.

Спроба поквитатися

По-іншому трактує цю історію вчителька Марта Грановська. Вона запевняє, що 8 балів, які вона поставила Ользі Мацюк за перший семестр і які не дозволили їй отримати медаль, справедливі.

«У першому півріччі, з вересня до грудня, учениця до історії не готувалась, не докладала зусиль, матеріал не засвоєно. Чому – не знаю, об’єктивних причин не було: і не хворіла, та й в сім’ї все було гаразд. Коли ж я запитувала Олю, чому її рівень знань з історії недостатній, вона зверхньо відповідала, що не зобов’язана все знати. Як наслідок, усі підсумкові та контрольні роботи учениця написала на оцінку, не достатню для отримання золотої медалі. Ці роботи бачило і міське управління освіти, і обласне, а також перевірка, яка приїжджала наприкінці лютого», – каже пані Марта.

Загалом, вчителька розцінює цю ситуацію як спробу поквитатися з нею: «Якщо б хтось дійсно хотів боротися за справедливість, то це потрібно було робити в першому семестрі, коли до школи приїжджали перевірки, а не тепер. Крім цього, батьки могли прийти до мене на урок і сказати, щоб я перед ними опитала всіх медалістів, в тому числі і їхню доньку. Однак до мене ніхто не підходив. А те, що мені закидають той факт, що, мовляв, дівчинка ЗНО здала майже на 200 балів, то скажу, що ЗНО і засвоєння шкільної програми – це різні речі, які не зовсім коректно порівнювати. Загалом, до дитини не маю претензій, у неї є потенціал, але дехто хоче використати цю ситуацію у своїх інтересах. Хтось – щоб попіаритись перед місцевими виборами, а хтось – щоб поквитатися зі мною».

Схожу позицію зайняв і директор школи Мирослав Граб. Він каже, що довести, чи свідомо вчителька занизила оцінку учениці, неможливо: «У школі проводилися заміри знань, контрольні, в тому числі і з історії. Роботу Олі Мацюк вчителька оцінила на 8 балів, таку ж оцінку було виставлено за семестр і за рік загалом. Зараз довести, чи було це зроблено свідомо, чи ні – неможливо. Після цього випадку у нас була комісія, засідання педагогічної ради, ми перевіряли роботу цієї вчительки, за наслідками перевірки вона отримала догану».

Ось така непроста історія, в якій важко однозначно розставити акценти. Висновки, звичайно, робити вам, і у кожного вони будуть свої. Єдине, що можна сказати напевне, – це те, що наша освіта потребує негайних та кардинальних змін.