Прикарпатські абітурієнти-2015 вступатимуть за новими правилами
Реформи у вищій освіті йдуть семимильними кроками. Нове міністерство, новий закон, нові умови вступу. Минулорічні сертифікати не дійсні, кожен заклад сам вибирає предмети та ще й ставить їм коефіцієнти. А на додачу – неясність з державними місцями. Тож тим, хто наступного вересня хоче отримати статус студента, уже нині треба добряче розібратися з новаціями. Адже уже на початку січня стартує реєстрація на ЗНО і помилка у виборі предметів може означати провал.
Нові умови прийому до вишів МОН оприлюднив 20 жовтня, а до 1 грудня кожен виш мав розробити свої правила, звісно, що на основі цих умов. До 15 грудня всі вони мають бути оприлюднені на сайтах ВНЗ, і дуже радимо – піти й почитати, що вимагає заклад, до якого ви збираєтеся нести документи, перш ніж зареєструєтеся на ЗНО.
Свіжі сертифікати
У 2015-му дійсними будуть лиш сертифікати ЗНО поточного року. Нерадісна новина для тих, кому в минулому році не вистачило кількох балів в якомусь одному сертифікаті і він думав перездати лиш цей предмет. Доведеться здавати всі. Чому так вирішили в міністерстві?
«Практика використання сертифікатів попередніх років є нелогічною, – пояснила заступник міністра Інна Совсун. – Бо результат ЗНО є рейтинговим».
Друга причина – змінився принцип розрахунку балу сертифікату. Якщо раніше мінімальними прохідними були 124 бали, то нині для тесту ЗНО діє принцип склав / не склав. Менше 100 балів і вважай, що ти ЗНО взагалі не проходив.
Різні коефіцієнти
Вишам дали можливість відбирати кращих студентів із кращими знаннями з певного предмету. Виш сам визначає, з сертифікатами з яких предметів приймає на той чи інший напрям підготовки (українська лишається обов’язковою), а ще присвоює цим сертифікатам вагові коефіцієнти. Спробуємо порахувати.
Для прикладу, ви хочете стати програмістом. Треба три сертифікати – з мови, математики, фізики. Логічно, що математика тут важливіша, ніж фізика, а мова взагалі на третьому плані. Тож виш каже: сертифікату з мови ми присвоюємо коефіцієнт 0,2, фізиці – 0,3, а математиці – 0,4. Не забуваймо про шкільний атестат – його коефіцієнт не може бути більше 0,1. Сума тих коефіцієнтів дорівнює одиниці.
Рахуємо конкурсний бал – (ЗНО з мови множимо на 0,2) + (ЗНО з фізики × 0,3) + (ЗНО з математики × 0,4) + (атестат × 0,1). Ви круглий відмінник і всі результати у вас на 200? То за мову отримаєте 40 балів, за фізику 60, за математику 80, і за атестат ще 20. Разом знову ж таки вийде 200. Якщо ж ні, то вже під час підготовки до тестів налягайте усіма силами на ту ж математику, вона може витягнути, навіть якщо не все добре складеться з мовою.
Плюс додаткові бали можна отримати, якщо ви призер всеукраїнської олімпіади чи успішно завершили курси підготовки. Але їх не багато – максимум 5 % конкурсного бала.
І ще одне – вишам дали право встановлювати мінімальний прохідний бал сертифікату. Якщо виш вирішить, що це для прикладу 130, то з меншим результатом у вас просто не візьмуть документи.
Складні пріоритети
Чи не найскладніша новація цієї кампанії ховається за словом «пріоритетність». Але можемо потішити цьогорічних абітурієнтів – їхнім наступникам буде ще важче. Справа у тому, що вступник може, як і раніше, подати документи на для участі у конкурсі до п’ятьох вишів на три спеціальності у кожному. Але тепер кожній зі своїх заяв він має присвоїти пріоритет, числами від 1 до 15, де 1 – показник найбільшої пріоритетності заяви.
«У 2015 році пріоритети проставлятимуть влітку, під час вступної кампанії. Цей рік перехідний до революційного 2016-го, тоді цю пріоритетність треба буде проставляти у січні, під час подачі заяв на ЗНО, – пояснює відповідальний секретар приймальної комісії техуніверситету нафти і газуЯрослав Штанько. – Це пов’язано з тим, що у 2016 році міняється механізм розподілу місць держзамовлення. Запроваджується схема, коли гроші йдуть за вступником – проводиться конкурс по всій Україні, діти, які мають найвищі бали, ідуть на держмісця, відповідно, ці держмісця ідуть вишам, які вони вибрали. Цього року 80 % держзамовлення розподілятимуть за старим принципом, а от 20 % – за цим новим».
Але вернемося до пріоритетів. Перш ніж розставляти цифри, треба добре подумати. Адже потім їх змінити неможливо.
«Людина, образно кажучи, рейтингує своє бажання навчатися в тому чи іншому закладі, – пояснює Штанько. – Хочу в київський виш, подаю туди заяви на три спеціальності, ставлю пріоритети 1, 2, 3. Далі беру інші виші. І от якщо я буду рекомендований у київський виш за першим пріоритетом, то автоматично зникаю з усіх інших списків. Варіантів нема – я мушу принести туди оригінали».
І тут не все просто. Цьогоріч у виші зараховуватимуть усіх за однією хвилею – подача оригіналів з 2 по 5 серпня. А якщо десь списки посунуться, як про це дізнатися і куди нести оригінали? А ті 20 % держзамовлення – формули, за якою їх розподілятимуть у МОН досі нема? Плутанина вже назріває.
Франківські вимоги
Ну і на завершення ми поцікавилися у відповідальних секретарів приймальних комісій франківських вишів, які правила прийому у їхніх закладах на 2015 рік.
Ярослав Штанько, ІФНТУНГ:
«Сертифікати потрібні з традиційних для нас предметів – українська, математика, фізика. Щодо коефіцієнтів: мова – 0,2, математика і фізика – 0,4 і 0,3 або навпаки, це залежить від напрямку. Атестат – 0,1. Ще по деяких напрямках є іноземна та географія. Щодо мінімального прохідного балу, то оскільки цей рік експериментальний, ми вирішили його не піднімати і подивитися, хто до нас прийде. Вже наступного року будемо піднімати планку. Правила уже оприлюднені на сайті університету. А 20 грудня в актовому залі проведемо їх презентацію, аби всі охочі мали можливість розібратися».
Руслан Запухляк, ПНУ:
«Мінімальний прохідний бал ми не піднімали, тобто якщо людина має сертифікат, то вона може брати участь у конкурсі. Щодо коефіцієнтів, то найбільший присвоюється, як колись казали, профільному предмету – 0,4. Два інші мають коефіцієнти по 0,25, атестат – 0,1. Вісім додаткових балів можуть отримати призери олімпіад і два – ті, хто успішно закінчив підготовчі курси. Правила будуть оприлюднені на сайті до 15 грудня».
Ігор Сарапук, медичний університет:
«Сертифікати ЗНО, які ми вимагаємо, практично лишилися ті самі. На лікувальну справу, стоматологію та педіатрію – мова, біологія (профільний), хімія. На фармацію ті ж самі, лише профільний – хімія. На перші три спеціальності для участі у конкурсі потрібно мінімум 140 балів у сертифікаті з біології. Коефіцієнти: профільний предмет – 0,4, мова – 0,25, третій предмет – 0,3. Середній бал атестату – 0,05 %. Правила будуть на сайті до 15 грудня».
Євгеня Ступ'як, Репортер