Що підписала Україна в Брюсселі?
Нарешті відбулася подія, якої так довго чекали українці, яку вистраждала країна, і її настання наблизила ціною свого життя щонайменше сотня наших громадян. Отож 21 березня в Брюсселі пройшла церемонія підписання політичної частини Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом. Угоду скріпили підписами глави держав і урядів 28 країн ЄС, голова Європейської Ради Герман ван Ромпей, чільник Європейської комісії Жозе-Мануель Баррозу та прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк. Прикметно, що м
Нагадаємо, Україна та ЄС планували підписати Угоду про асоціацію ще на саміті Східного партнерства у Вільнюсі торік 28-29 листопада. Проте за тиждень до її підписання уряд Азарова зупинив процес євроінтеграції, і це спричинило масові акції протесту в Україні, які завершились усуненням від влади президента Віктора Януковича.
«Нарешті Угоду про асоціацію підписано, — написав на своїй сторінці у «Фейсбуці» народний депутат України Петро Порошенко. — Майже сім років Україна йшла до цього дня. Спроба зупинити наш європейський вибір стала однією з головних причин, чому люди вийшли на Майдан, чому ми стояли більше трьох місяців пліч-о-пліч, чому загинули Герої Небесної Сотні. Але у нас немає приводу для святкування, і не лише тому, що угода нам дісталася великими жертвами, а тому, що це велике завдання і великий виклик.
Пишаюся, що був одним із тих, хто готував цю угоду. Я знаю силу цього пакета з модернізації країни, створення більш справедливого і безпечного життя. Скажу чесно: це неймовірно складна, але необхідна робота. Вірю, що нам вдасться її зробити».
За словами А. Яценюка, який спілкувався з журналістами після саміту між Україною та ЄС, підписання політичної частини Угоди про асоціацію є першим кроком до того, щоб Україна стала повноправним членом ЄС.
«Перед нами стоять неймовірні виклики, і треба тепер дуже важкою працею справді принести зміни в Україну. Аби українці відчули, що життя зміниться на краще, що в Україні будуть незалежні суди, буде подолано корупцію, з’являться робочі місця», — підкреслив чільник уряду.
Також він зазначив, що підписана політична частина Угоди про асоціацію стосується найбільш важливих аспектів, насамперед співпраці у сфері безпеки та оборони.
«Цією угодою буде створено спільний орган прийняття рішень, який забезпечить процес реальних реформ в Україні», — наголосив прем’єр-міністр. А. Яценюк. Також зазначив, що одностороннє введення торговельних заходів з боку Європейського союзу, зокрема відкриття ринків ЄС для українських товарів, дасть серйозний поштовх для української економіки.
А комісар ЄС з питань розширення та політики добросусідства Штефан Фюле заявив, що економічну частину угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом може бути підписано вже у червні. Наразі ЄС схвалить односторонні торгові заходи, що допоможе українським підприємствам, зокрема малому та середньому бізнесові, експортувати товари в ЄС без імпортних мит. А це, за словами Фюле, заощадить українським експортерам приблизно 500 млн. євро на рік.
«Підписання угоди підкреслює рішучу підтримку України у ці важкі часи з боку Європейського союзу, — інформує Представництво ЄС в Україні. — Голови держав і урядів ЄС також підтвердили свою рішучість підписати решту положень угоди. Водночас незабаром ЄС тимчасово скасує митні збори на український експорт до Євросоюзу. Ці кроки є доказом обопільного бажання ЄС і України до побудови тіснішої політичної асоціації та економічної інтеграції».
Відомі політики світу не оминули своєю увагою знакової для нашої держави події. Зокрема прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск вважає, що Україну чекають важкі реформи й що вона буде вільною, гордою європейською країною, яка збереже свою незалежність і територіальну цілісність. Він також зазначив, що участь Польщі у справах України — це, з одного боку, емоційний порив, а з другого — основа державної політики. «Кожен, хто хоче безпечної Польщі, повинен тепер тримати кулаки за Україну», — сказав політик. Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун під час зустрічі з А. Яценюком, що відбулася в Києві наступного дня після підписання угоди, привітав Україну з цією важливою подією. «Це дуже хороший знак, який демонструє втілення в життя суверенного рішення вашої країни», — сказав він, підкресливши при цьому, що Україна переживає найбільш важкі й драматичні виклики. «Я тут, аби висловити солідарність із народом та урядом України у цей час випробувань», — наголосив Пан Гі Мун.
Коментарі
Яке ж практичне значення матиме для країни підписання лише політичної частини Угоди про асоціацію між Україною та Європейським союзом, ми поцікавилися у відомих українських політологів: співзасновника та голови правління Центру соціологічних та політологічних досліджень «Соціовимір», директора Міжнародного інституту демократій Сергія Тарана, професора кафедри політології Національного університету «Києво-Могилянська академія» Олексія Гараня та кандидата політичних наук Олександра Палія.
Сергій Таран:
— Передусім треба розуміти, що будь-які кроки щодо поглиблення співпраці між Україною та Європейським союзом можливі після підписання політичної частини угоди. Адже політична частина задає вектор співпраці, після її підписання відкриваються можливості працювати в економіці, в сфері безпеки, в гуманітарній сфері. Це основа. Політична частина угоди визначає стратегічний курс України, не лише підтверджений намірами України, а й скріплений підписами лідерів країн ЄС. Тут є чітко виписані моменти щодо поглиблення співпраці у сфері реформ, які дозволять привести стандарти Української держави до європейських. Крім цього, треба не забувати, що коли політичну частину угоди підписано, то це не означає, що економічна не починає діяти. Вона починає діяти, але в односторонньому порядку. Європейський союз відкриває для нас свої ринки, не вимагаючи навзаєм відкривати наші ринки. Такий широкий жест можливий у тому числі й завдяки підписанню політичної частини угоди. Тому що просто так комусь відкривати ринки в Європі не можуть. Отож це дуже практичний наслідок. Також не треба забувати, що в Росії багато говорять, — правда, нині вже рідше, — що нинішня українська влада є нелегітимною. А коли угоду з Україною підписують усі лідери країн ЄС, то це ставить жирну крапку в тій російській пропаганді, що говорить про нелегітимність нашої влади. Також підписання має дуже практичні наслідки щодо того, як наш уряд працюватиме з іншими країнами, як налагодить з ними економічну співпрацю, які кредити отримає тощо. Зрештою, це підписання зменшує шанси подальшої російської агресії в Україні.
Олексій Гарань:
— Згадаймо, що Євромайдан розпочався саме з відмови Януковича підписати Угоду про асоціацію з ЄС. Нині ми підписали політичну частину угоди, а після виборів президента буде підписано й економічну частину. Це підписання дуже важливе навіть із символічної точки зору, адже всі лідери Європи скріпили угоду своїми підписами. В політичній частині закладено принципи, на яких базуватиметься вся політична система України і за якими вона наближатиметься до стандартів ЄС. Це верховенство права, судова система, реформа правоохоронних органів, боротьба з корупцією, тобто прописано все те, що нам потрібно. і підписання цієї угоди відкриває шлях для підтримки Європейським союзом реформ у цих сферах, у тому числі й фінансовій.
Олександр Палій:
— По-перше, дуже важливо те, що в нас відповідно до політичної частини угоди є план дій для оздоровлення країни, який нам треба буде виконувати. По-друге, незабаром, дасть Бог, буде підписано економічну частину угоди. Тоді між Україною та ЄС буде відкрито ринки у двосторонньому порядку. По-третє, цілому світові надіслано сигнал, що дуже важливо у час, коли Україна є об’єктом агресії з боку Росії, що Європейський союз визнає Україну. А для Росії торгівля з ЄС — це 50 відсотків усього обсягу її зовнішньої торгівлі. і санкції з боку Америки — це одне, а коли будуть санкції ЄС — це зовсім інше, руйнівне для Росії. Нині Україна має політичну підтримку ЄС.