Створили? Фінансуйте! Івано-Франківська облрада вимагає забезпечити фінансами райради
Депутати Івано-Франківської обласної ради прийняли звернення до Президента України, Кабінету міністрів та Верховної ради через обмежене фінансування районних рад.
Як зауважив доповідач, заступник голови Івано-Франківської облради Микола Палійчук, новостворені районні ради зараз опинилися у кризовій ситуація і не можуть здійснювати повноваження коштом джерел доходів, визначених Бюджетним кодексом України. Адже мова йде про мізерні гроші, які не покривають навіть частини видатків на утримання апарату, пише Бліц-Інфо.
«Райради можуть заробляти лише на оренді свого майна. Таким чином можна вирахувати, що 2021 році доходи загального фонду районних бюджетів області складуть: Верховинського – 112,2 тис. гривень, Калуського – 87,7 тис. гривень, Коломийського – 101,0 тис. гривень, Косівського – 400,0 тис. гривень, Надвірнянського – 425,0 тис. гривень, Івано-Франківського – 120,0 тис. гривень.
Водночас тільки на утримання апарату шести районних рад Івано-Франківської області необхідні видатки в сумі 40,0 млн. гривень, з яких 90 відсотків (36,0 млн. гривень) – це видатки на оплату праці з нарахуваннями, при тому, що дохідна частина цих бюджетів на 2021 рік передбачається у розмірі 1,2 млн. гривень або лише 3 відсотки до необхідної суми» - зауважив Микола Палійчук.
Відтак, Верховинському районному бюджету бракуватиме 4,7 млн. гривень, Калуському – 6,8 млн. гривень, Коломийському – 7,0 млн. гривень, Косівському – 3,8 млн. гривень, Надвірнянському – 7,4 млн. гривень, Івано-Франківському – 9,0 млн. гривень.
«Сьогодні районні ради функціонують виключно за рахунок фінансового резерву залишків коштів, що утворилися на 01 січня 2021 року, які не є постійним джерелом доходів, а норми законодавства щодо формування їхньої ресурсної бази аж ніяк не відповідають принципам бюджетної системи України в частині обґрунтованості, справедливості і неупередженості розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами.
Зважаючи на це звертаємося з вимогою внести зміни до Бюджетного кодексу України в частині зарахування податку на доходи фізичних осіб у таких пропорціях: до державного бюджету – 20 відсотків, обласних бюджетів – 15 відсотків, районних бюджетів – 5 відсотків, бюджетів сільських, селищних, міських територіальних громад – 60 відсотків.
Завдяки таким змінам у бюджетному законодавстві до районних бюджетів області буде додатково залучено понад 312,0 млн. гривень, в тому числі до Верховинського – 3,5 млн.гривень, Івано-Франківського – 160,6 млн. гривень, Калуського – 65,7 млн. гривень, Коломийського – 46,6 млн. гривень, Косівського – 8,0 млн. гривень, Надвірнянського – 27,6 млн. гривень», - йдеться у зверненні.
Відтак, депутати закликали внести зміни до Бюджетного кодексу України та передбачити шляхи наповнення бюджетів районних рад або додаткової дотації з державного бюджету для забезпечення функціонування органів місцевого самоврядування.
А також напрацювати зміни до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», чітко визначивши повноваження органів місцевого самоврядування субрегіонального рівня, та внести відповідний законопроєкт на розгляд Верховної Ради України.
Натомість проти такого звернення виступила фракція «Слуги народу». На думку голови фракції Надії Левконович, суми у зверненні нічим необґрунтовані, штати райрад роздуті, та й вони самі мають заробити на своє утримання.
Така позиція обурила депутатів.
«Мушу нагадати, що за реформою децентралізації не передбачалося створення райрад, а лише префектів районних. Та при Зеленському передумали та створили шість районів. Чи це добре, чи погано - ще побачимо. Але якщо ви їх створили, провели вибори, то тепер фінансуйте. Бо не надали їм ані повноважень, ані ресурсів. Дайте їм по три людини, визначіть повноваження врешті решт. І не треба вам, як представникам президента, замовчувати цю проблему"- зауважив Микола Палійчук.
«І в цьому перш за все має бути зацікавлена партія влади – аби вирішити цю юридичну колізію», - додав Олександр Сич.
"Діяльність райрад передбачена Конституцією України. Очевидно, їх таки створили саме з міркувань, що цього вимагає Конституція, оскільки вчасно не були внесені законодавчі зміни. Тож тепер їх потрібно забезпечити фінансуванням» - резюмує Дмитро Двінчук.
"Слуга народу" разом з президентом Зеленським розвалили, довели до абсурду реформу адміністративно-територіального устрою. І тепер потрібно розбиратися з наслідками. Ми зараз боїмося, що зараз влада не вирішить взяти тих 5% податків на райради з громад, а не зі своїх поступлень. Проте проблему треба вирішувати. Тим більше у райрадах ті самі наші люди, туди пройшли фактично всі ті самі партії, які сидять у цій залі. Ми не знаємо, як воно буде насправді. Але ми запропонували хоч якийсь варіант. І сьогодні фракція "Слуга народу" каже, що вони проти і не будуть голосувати. Ну запропонуйте ліпший варіант! Не голосуйте, але вся відповідальність лежить на президенті Зеленському і фракції "Слуга народу. Бо це вже доведено до абсурду", - обурюється Роман Ткач.
"Я не планував виступати з цього питання, але мушу дати репліку. Не підтримувати дане звернення означає закривати очі на проблему. Вже кілька місяців ніхто не знає, яка доля чекає районні ради. Але тут варто також відзначити, що зі старих районних рад звільнили десятки людей, але з ними досі не розрахувалися, бо немає грошей. Це, як мініміму, дуже непорядно. Влада на чолі з президентом Зеленським має довести реформу до логічного кінця та порядно поступити з людьми", - впевнений Михайло Королик.
У підсумку, після тривалої дискусії, депутати підтримали звернення
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!