Така важка дорога до об’єднання...


Минулого тижня розпочала свою роботу позачергова, 36-та, сесія обласної ради, на якій розглянуто питання про перспективний план формування територій громад області.

Напередодні, у четвер, про це вели мову на розширеному засіданні президії обласної ради за участі сільських, селищних та міських голів. Доповідач — керівник апарату ОДА Руслан Панасюк нагадав присутнім про механізм і основні принципи проведення реформи місцевого самоврядування в державі, викладені в законодавчих актах, що регламентують цей процес, насамперед у Законі України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та «Методиці формування спроможних територіальних громад». Він поінформував, що обласна робоча група з підготовки перспективного плану внесла зміни до першого варіанта перспективного плану, врахувавши ті зауваження, які її представники почули під час попередніх консультацій у Києві, пише Галичина.

Цей варіант передбачав створення на Івано-Франківщині 74 об’єднаних територіальних громад. Тож у другому варіанті плану залишили тільки 40. З допомогою слайдів було продемонстровано карти районів із двома варіантами формування на їх територіях об’єднаних громад. Тобто присутні отримали ще й візуальну інформацію про те, які громади робоча група пропонує не включати як об’єднані до нового варіанта перспективного плану, а приєднати до інших, економічно самодостатніх, громад.

Голова обласної ради Василь Скрипничук, який вів засідання її президії, наголосив на тому, що, відповідно до закону, обласна рада має лише схвалити перспективний план формування територій громад області, а затверджуватимуть його у Кабміні, після чого кожна із сільських рад прийматиме ще й остаточне рішення про своє входження до складу об’єднаної громади. А на першому етапі реформи у кожному  разі неодмінно належить провести громадське обговорення для визначення думки жителів того чи іншого села щодо його об’єднання із суміжними селами. Без протоколів про таке громадське обговорення, спільних протоколів про наміри сільських рад до об’єднання облрада не розглядатиме питання про формування так званих спроможних територіальних громад.

Оскільки закон передбачає принцип добровільності, то, як сказав В. Скрипничук, «час усім зрозуміти в нашій державі і поза її межами, що процес об’єднання територіальних громад в Україні аж ніяк не відбудеться без доброї на це волі його величності українського народу». 

Сільські і селищні голови, які брали слово, досить критично оцінили другий варіант перспективного плану, доводили, що їхні громади є самодостатніми і не потребують об’єднання, а самі можуть стати адміністративними центрами. Голова Тисменицької районної ради Володимир Семенів виступив проти планів включити 16 сіл цього приміського району до складу івано-Франківської територіальної громади. А от міський голова Бурштина Петро Курляк підтримав адмінреформу, повідомивши, що в результаті кількамісячної організаційної роботи виявили бажання увійти до складу Бурштинської територіальної громади жителі більш як півтора десятка сусідніх і ближчих сіл. Про те, що не можна підходити з однаковими мірками до об’єднання громад у рівнинних і гірських районах, говорив депутат обласної ради від Верховинщини іван Шкіндюк. У необхідності ставитися до процесу об’єднання громад зважено й помірковано переконував керівників органів місцевого самоврядування перший заступник голови обласної ради Олександр Левицький. Керівники депутатських фракцій ВО «Свобода» — Василь Попович та Народного руху України — Ярослав Єфімчук, особисто проаналізувавши внесений ОДА на розгляд обласної ради перспективний план формування територій громад та й відчувши настрій більшості присутніх у залі сільських і селищних голів, не згідних із тим планом утворення об’єднаних громад, заявили, що цей документ у теперішньому його вигляді, без підкріплення його рішеннями сільських рад, протоколами з місць, не має шансу на «проходження» під час сесії облради, а тому їхні фракції не голосуватимуть за нього. Та все ж більшість членів президії була за те, щоби внести це питання на розгляд обласної ради.  

На сесії з інформацією про перспективний план формування територій громад області знову виступив керівник апарату ОДА Руслан Панасюк, а зі співдоповіддю — голова обласної ради Василь Скрипничук. Чільник обласної представницької влади окреслив своє бачення того, якими мали би бути зміст, мета і способи здійснення реформи публічної влади в Україні, її, вважає В. Скрипничук, належало б тісно пов’язати з реформою передусім державного управління, із внесенням відповідних змін до Конституції.

На його думку, в базових для реалізації цих кардинальних нововведень законах не виписано механізму реальної передачі повноважень та фінансових ресурсів від органів виконавчої влади місцевому самоврядуванню. В. Скрипничук припустив, що ініціатори так званої децентралізації влади насправді зацікавлені лише в тому, щоб шляхом укрупнення адміністративно-територіальних одиниць скоротити кількість сільських рад та зекономити бюджетні кошти на їх утримання. Він також навів приклади недосконалості тих нових законів, які окремими своїми положеннями суперечать уже чинним. Обласна рада, наголосив В. Скрипничук, може схвалити перспективний план лише після того, як отримає погодження від сільських рад і територіальних громад. А можливість об’єднання громад залежить від таких чинників: компетентності й авторитетності місцевих держадміністрацій та Офісу реформ; від бажання сільських голів вступати в процес об’єднання; від волі самих громад; зрештою — від ухвалення рішення місцевими та обласною радою, яка не прийматиме його без рішень тих рад та без результатів громадських слухань громад, що об’єднуються. Тож  В. Скрипничук запропонував, щоб після отримання тих рішень сільських рад і згаданих результатів позачергову, 36-ту, сесію не закривати, а провести друге її засідання, на якому схвалити утворення готових до такого об’єднання громад, зокрема Бурштинської та Лисецької в Тисменицькому районі. 

Цю пропозицію підтримали, поділилися своїми міркуваннями щодо  шляхів здійснення адміністративно-територіальної реформи та висловили низку зауважень з тим, щоб удосконалити прийняту під неї законодавчу базу (їх буде надіслано до Верховної Ради) депутати обласної ради Роман Струтинський, Василь Головчак, Юрій Романюк, Степан Волковецький, Степан Пушик, Микола Зелінський, Володимир Ковальчук, Ярослав Ткачівський, Манолій Піцуряк та інші, народний депутат України Юрій Дерев’янко — він єдиний серед депутатів від Івано-Франківщини відгукнувся на запрошення керівництва обласної ради і взяв участь у її сесії. За словами директора Офісу реформ в області депутата обласної ради Дмитра Дзвінчука, на скороченні із  74 до 40 кількості об’єднаних територіальних громад в області, наполягли експерти в Мінрегіонбуді, мотивуючи це невідповідністю методиці формування тих «надлишкових» громад, що були внесені до першого варіанту перспективного плану. Голова ОДА Олег Гончарук висловив сподівання, що перспективний план буде в короткі терміни доопрацьовано з урахуванням побажань місцевих громад, що завдяки дотриманню принципу добровільності, взаємній толерантності, без конфліктів і чвар, адміністративного тиску, івано-Франківщина покаже приклад всій Україні, як можна досягти бажаного результату в здійсненні давно назрілої в державі реформи.

Обласна рада також прийняла звернення до Президента України Петра Порошенка, прем’єр-міністра Арсенія Яценюка та Голови Верховної Ради Володимира Гройсмана, в якому просить переглянути в бік зниження встановлені НКРЕ для населення нові тарифи на комунальні послуги та енергоносії.