Транспортна революція: Влада намагається змусити перевізників працювати за правилами


Із 10 червня пасажири громадського транспорту Івано-Франківська оплачують за проїзд 4 гривні замість 3,5 грн., як було доти. Правда, ті додаткові 50 копійок перевізникам доведеться відпрацювати сповна. Адже нинішня якість міських перевезень не влаштовує пасажирів і вперше за багато років споживачі послуг готові тиснути на владу, щоб домогтися змін на краще. І це може стати відправною точкою реформ у системі громадського транспорту обласного центру.

Підвищення тарифу до 4 грн. було передбачено в рішенні міськвиконкому від 4 квітня цього року. Нагадаємо, що тоді влада дозволила підняти до 3,5 грн. тариф тим перевізникам, які погодяться підписати додаткову угоду до договорів на перевезення пасажирів. Цими угодами було обумовлено, що протягом двох місяців перевізники повинні були обладнати свої автобуси приладами GPS-моніторингу, запровадити квитки із серійними номерами для проїзду, дотримуватися нового Порядку надання послуг з перевезення пасажирів у міському транспорті. Одразу зазначимо, що перевізники дуже неохоче підписали додаткові угоди, але під тиском змушені були погодитися. Можливо, сподіваючись, що можна буде не виконувати взятих на себе зобов’язань.

GPS-навігація запрацювала
У травні міська влада провела конкурс з організації та управління рухом міського пасажирського транспорту загального користування в 
м. Івано-Франківську, на якому перемогла житомирська фірма «Автоімідж». Ця компанія мала створити систему GPS-моніторингу транспорту загального користування, його пересування містом та отримання достовірної інформації про роботу пасажирських перевізників. Варто зазначити, що система GPS-навігації — одна із тих новацій, якої перевізники побоювались чи не найбільше. Суть її в тому, що в кожному автобусі встановлюють спеціальний пристрій — GPS-трекер, який отримує сигнали глобальної супутникової системи позиціонування з метою визначення поточного місця розташування пристрою на Землі. Пристрої GPS забезпечують інформацію про широту та довготу, а деякі можуть також обчислити висоту. Ці дані передають у диспетчерський центр, в якому координати конкретного автобуса позначають на електронній карті. Таким чином, у диспетчерському центрі в режимі реального часу отримують інформацію про місце конкретного автобуса на маршруті. 

Перевізники їздять лишень тоді, коли їм вигідно
Що це дає на практиці? Програма дозволяє отримувати велику кількість звітів про рух як конкретного автобуса, так і транспорту на маршруті загалом. На презентації системи журналістам продемонстрували один із реальних звітів, який отримали напередодні. У звіті проаналізовано 10 маршрутів, стосовно кожного з яких були дані щодо кількості автобусів, які мали виїхати на маршрут і які фактично їздили на маршрутах, кількість запланованих і виконаних рейсів. Найбільш промовистим був відсоток виконаних рейсів до нормативного показника. З’ясувалося, що на чотирьох із десяти маршрутів перевізники виконали менше 50% рейсів. Зокрема, це такі маршрути: №57 (21%), №5 (33%), №76 (37%), №80 (49%). На інших маршрутах відсоток виконання рейсів коливався від 50 до 70%. Добрий результат зафіксували лише на маршруті №25А, де виконали 95% рейсів. 
Що ховається за такою статистикою? На більшості маршрутів водії не дотримувалися графіка руху в ранковий і вечірній час. Тобто замість виїзду на маршрути о шостій ранку, автобуси починали їздити о сьомій, а ввечері з’їжджали з маршрутів за 1-2 години до закінчення графіка. Якщо раніше працівники управління транспорту могли лише реагувати на скарги пасажирів, то відтепер усі порушення фіксуватиме електронна система. Чи дозволить це ефективніше карати порушників, з’ясується вже незабаром. 
Як повідомив директор департаменту комунального господарства, транспорту та зв’язку міста Михайло Смушак, із 260 маршруток, які обслуговують місто, в 212 вже встановили обладнання для GPS-навігації, щодо 23 автобусів є відповідні домовленості. В маршрутках, які не встановлять систему GPS-навігації, пасажири мають право платити лише 2 гривні за проїзд замість 4 грн. Однак пасажир не може самостійно визначити, де встановлено такі прилади, а де ні. Тому департамент прийняв рішення не видавати квитків тим перевізникам, які не встановили систему навігації.

Квитки повертаються
За добрий десяток років пасажири вже відвикли від потреби мати квиток для проїзду в транспорті. Мода на квитки повертається. Відтепер це буде не правом, а обов’язком кожного пасажира. До речі, якщо пасажир вимагатиме видати йому квиток, а водій відмовиться, то пасажир має право їхати за 2 гривні. З часом влада планує випустити на маршрути контролерів, які перевірятимуть наявність квитків у пасажирів і штрафуватимуть «безбілетників» на суму 80 гривень (20-кратна вартість проїзду). Крім того, в перспективі влада хоче запровадити так звані «нульові» квитки, за якими їздитимуть пільговики. Введення квитків для пасажирів потрібне, щоб налагодити їх облік  та краще зрозуміти пасажиропотоки, а також це важливо в контексті майбутньої реформи маршрутної мережі. 

В перші дні реформи непорозуміння з квитками виникали на маршрутах, які не встановили систему GPS-навігації. Водії пояснювали відсутність квитків тим, що влада їх не надала, хоча самі не подбали, щоб їх отримати. Знайшлися і такі хитромудрі перевізники, які видавали квитки на право проїзду в міжміському мікроавтобусі. Тобто видавали пасажирам підробки замість квитків встановленого зразка. Михайло Смушак пообіцяв, що стосовно перевізників, які не виконали умови, але беруть по 4 гривні за проїзд, рейдові групи складатимуть акти про порушення і з ними розриватимуть угоди. Як повідомив спеціаліст управління транспорту Назар Рогів, перевізники щомісячно здаватимуть звітність при отриманні нових квитків, а використані погашатимуть. Таким чином, влада знатиме, скільки пасажирів перевіз конкретний перевізник. 

Транспорт — на моніторі
Система GPS-навігації потрібна не лише для того, щоб контролювати перевізників, а й щоб надавати пасажирам корисні сервіси. Зокрема, користувачі можуть скористатися двома інтернет-сайтами iv-frankivsk.dozor-gps.com.ua, а також www.eway.in.ua. Зайшовши на ці портали, пасажир може побачити, де в конкретний момент перебуває та чи інша маршрутка і скільки часу потрібно чекати до її прибуття. Варто зазначити, що система запрацювала в тестовому режимі і протягом двох тижнів програмісти налаштовуватимуть її роботу. Першого дня система не витримала навантажень чи через велику кількість користувачів, чи через атаку хакерів. Утім хоч як, але система GPS-навігації може відкрити нові перспективи в розвитку транспорту. Зокрема, керівник житомирської фірми «Автоімідж» Андрій Уминський пообіцяв подарувати нашому містові електронне табло, на якому відображатимуть маршрути і час до приїзду автобусів на зупинку. Поки що мова йде про одне таке табло, яке встановлять або на вокзалі, або на зупинці біля головпошти. Цікаво, що табло планують встановити разом з двома камерами відеоспостереження. Тобто новації можна буде використати не лише для потреб транспорту, а й для гарантування громадської безпеки. 

Не все буде гладко
Зміни у міському транспорті неминуче наштовхнуться на певний спротив. Передусім йдеться про перевізників. Якщо ініціативу влади одягнути водіїв у зелені футболки з гербом міста здебільшого підтримали, то реалізація інших новацій може застопоритися. Далеко не всі перевізники зацікавлені в тому, щоб надавати більш доброякісні послуги пасажирам, а також розкривати таємниці своєї «фінансової кухні». Але міська влада задекларувала бажання довести розпочаті реформи до кінця.

газета Галичина