У Франківську починається «спекотний» сезон квартирних крадіжок
Пора літніх відпусток – «косовиця» для квартирних злодіїв. У минулі роки їхня активність у місті на цей період традиційно зростала приблизно на 20-30%. Десятки засмаглих та відпочилих франківців, повертаючись додому після вікенду на морі чи дачі, заставали там вкрай неприємну несподіванку – сліди хазяйнування непроханих гостей, пропажу коштів та майна.
З початку цього року у місті було скоєно 117 квартирних крадіжок, і як запевняють правоохоронці, 48 з них станом на сьогодні залишаються не розкритими. Це менше, аніж у попередні роки. Зате «якість» злочинів та кваліфікація їх реалізаторів явно зросла, пише Західний Кур'єр
Якщо раніше більшість крадіжок вчинялася банальним методом «каменя у вікно», то нині переважають ретельно сплановані операції із попереднім вивідуванням планів господарів та навіть виготовленням відмичок від потрібних дверей. У час відпусток працювати за такою схемою «домушникам» особливо зручно.
Сезон роботи на дому
За словами в.о.начальника Івано-Франківського міськвідділу УМВС Ростислава Прокопчука, левова частка квартирних крадіжок трапляється, як правило, або на самому початку періоду вакацій, або уже по його завершенні. Коли господарі після відпустки виявляють крадіжку у себе вдома та заявляють про це у міліцію.
«Жертвами стають дві категорії громадян. Перша – потрапляє під руку так званих «гастролерів», приїжджих крадіїв або хуліганів, які працюють на їхньому жаргоні «по удару»: прийшли, проникли всередину, взяли, що знайшли. Друга – стає жертвами кваліфікованих домушників, які ніколи не йдуть ва-банк, а довго вибирають об’єкт і сплановують крадіжку», – розповідає Ростислав Прокопчук.
Спонтанні злочини трапляються все рідше. Ретельно продумані, навпаки, мають тенденцію до збільшення.
Обираючи квартиру, зловмисники звертають увагу в пергу чергу на зовнішні ознаки помешкання, що можуть свідчити про добробут господарів. Дорогі вікна, кондиціонер, супутникова тарілка, двері з позолотою. Тоді придивляються ретельніше: чи підключено сигналізацію, чи вдасться відімкнути замок за допомогою спеціальної відмички, чи на крайній випадок зламати. Далі вивчають розпорядок дня та найближчі плани хазяїв. Для цього на вхідних дверях можуть залишати навіть спеціальні мітки, сірнички, по яких виявляти, були ви вдома чи ні.
«Професійні злодії мають своїх інформаторів, – продовжує Ростислав Прокопчук. – Вони знайомі з вами або знайомі ваших знайомих, які знають про ваші найближчі плани, наприклад, поїхати у відпустку на два тижні. І самі не проти заробити у змові із домушниками».
Тому краще не спокушати долю і розводитися про свої покупки, доходи, плани на відпочинок навіть із добре знайомими людьми чи колегами. Так само як і «ділитися радістю» про це у соцмережах.
Проти злому немає прийому?
Від гастролерів та крадіїв-дилетантів ваше помешкання цілком вбережуть міцні суцільнометалеві двері із якісним замком (але не «бюджетні» китайські) та сякий-такий захист на вікнах квартир перших-других поверхів (навіть та ж решітка). Однак усі ці заходи безпеки будуть безсилими, якщо на ваше помешкання накинув око домушник-фахівець. За словами Ростислава Прокопчука, сучасні злодії-професіонали навчились розправлятися навіть із замками-метеликами. Звичайні клямки вони розкривають викруткою буквально за пару хвилин. А будь-які двері оминають найвигадливішими способами.
«Декілька років тому у місті була затримана група грабіжників, яких називали скелелазами, – каже Ростислав Прокопчук. – Вони пробиралися в квартири, які їх цікавили не через двері, а через вікна. Вони проникали туди, спускаючись з даху будинку та використовуючи альпіністське спорядження».
Даремно жителі розраховують і на неприступність пластикових вікон. Їх можна відкрити з вулиці, навіть якщо вони щільно зачинені зсередини. Кілька секунд – і злодій в квартирі. Зі шпінгалетом, встановленим у звичайному вікні, впоратися іноді важче, зате легко витиснути скло. Тому жителям перших і останніх поверхів краще ставити грати на вікна або вдатися до такої послуги, як бронювання скла. Зсередини квартири на скло наклеюється спеціальна плівка, яка через кілька днів стає єдиним цілим зі склом. Таке вікно не розбити каменем або молотком, і навіть при вибуху воно просто деформується, а не б'ється. Послуга не з дешевих – метр такого чудоскла обійдеться вам від 20 до 50 доларів. Зате ви можете вибрати тоновану плівку, що й від сонця вкриє, і від цікавих поглядів. Та й теплоізоляція вийде відмінна.
Однак найнадійніший спосіб захиститися від злодіїв-спеціалістів все ж професійна охорона. Задоволення теж не з дешевих для спустошеного кризою гаманця. Обладнання і монтаж такої сигналізації в квартирі обійдеться приблизно у 5-5,5 тисячі гривень. Встановлення додаткових датчиків на вікна потягне ще близько 400 гривень. Плюс щомісячна абонплата від 150 гривень. Разом з тим, багато охоронних фірм напередодні сезону відпусток проводять акції та пропонують знижки на свої послуги.
Своїми силами
Якщо професійна охорона вам все одно не по кишені, у боротьбі із крадіями можна взяти на озброєння кілька безкоштовних хитрощів.
Перше, на що варто звернути увагу – ваш грошовий сховок. Домашня бібліотека? Вазочки в серванті? Білизна чи зимовий одяг? Тоді негайно переховайте ваші кревні, адже саме ці місця, потрапивши до вашої квартири, домушники промацають в першу чергу. Але тільки не куди-небудь на антресолі, за картини, дзеркала чи килими на стінах. Це теж улюблені місця обшуку зловмисників.
Вирушаючи в поїздку, домовтеся із сусідами, щоб вони наглядали за квартирою, розвантажували поштову скриньку, і її наповненість не видавала відсутність господарів. Можна домовитися, щоб вони заходили до вас і вечорами вмикали світло в різних кімнатах. Система «колективного взаємоспостереження» виправдала себе по всьому світу.
Якщо така неприємність, як квартирна крадіжка, все ж сталася із вами, першим ділом набирайте «102». І постарайтеся не чіпати нічого на місці злочину, поки правоохоронці не прибудуть за вашим викликом. Поспіхом перевіряючи, що із майна зникло, ви ненароком можете знищити слідову базу, стерти відбитки пальців злочинця.
«Дуже важливо зберегти слідову базу. За її наявності, ми можемо розкрити квартирну крадіжку, навіть якщо з моменту злочину минув тиждень і більше»,– додає Ростислав Прокопчук.