Видимість народовладдя на Прикарпатті


Ще під час проведення так званих слухань щодо обговорення кандидатур на посади голів райдержадміністрацій в одному з районів учасник цього дійства ділився власними враженнями і казав, мовляв, дивно, що чинний на той час голова адміністрації поводиться так, начебто перепризначення йому вже не бачити, бо, на його думку, чоловік той діловий і багато хто готовий був його підтримати.

Що ж до здивування мого знайомого, то, видається, нині відповідь на нього очевидна: просто уже тоді нині екс-голова РДА знав «розклад», за яким посада йому вже не світила, а обговорення були суто формальністю.

Як ми писали («Обговорення з «ганьбою», «Галичина» за 13 грудня 2014 року), адміністративна вертикаль має свої непублічні закони формування. Та й маніпулювати як аудиторією, так і громадськими активістами наші чиновники теж уже навчились. Це і засвідчили нові призначення керівників райдержадміністрацій. 
Першими забили на сполох надвірнянці зі Штабу національного спротиву. Вони приїхали до голови ОДА, щоб висловити йому свою незгоду із призначенням головою РДА Надвірнянщини Тараса Рудяка. «Ми, представники Штабу національного спротиву, обурені попереднім узгодженням керівництвом Івано-Франківської облдержадміністрації щодо призначення на посаду голови Надвірнянської райдержадміністрації Рудяка Тараса Тарасовича. Доводимо до Вашого відома, що Тарас Рудяк за час своєї участі у громадсько-політичному житті району запам’ятався як прибічник режиму Януковича ще під час Помаранчевої революції і був одним із перших, якому представники Штабу національного спротиву висловили недовіру під час Революції гідності 2014 року», — зазначили у зверненні громадські активісти району. Також вони пообіцяли, якщо до їхньої думки не прислухаються, вдаватись до акцій громадського спротиву. Та, напевно, найбільше громадських активістів обурив той факт, що обласна влада знехтувала думкою громади району. Адже під час проведення згадуваних громадських слухань щодо обговорення кандидатур на посаду голови РДА йшлося про 13 кандидатур, відбувалось навіть рейтингове голосування, але про Тараса Рудяка  тамѕ навіть не згадували.

В обласній адміністрації делегацію надвірнянців приймав заступник голови ОДА Сергій Басараб, оскільки голова перебував на той час у відпустці. Тож йому активісти і висловили свої претензії як щодо кандидатури керівника виконавчої влади району, так і щодо тих методів, з допомогою яких обласне керівництво «плюнуло у людську гідність» та показало, що «має їх за ніщо», оскільки може легко знехтувати думкою громади.

Втім, ще під час обговорень кандидатів на посади районних чільників виконавчої влади траплялось чимало казусів. Чи не найвиразніший — у Долині. Тоді, як розповідають інтернет-ресурси, один із претендентів на посаду голови Долинської РДА депутат райради Ігор Петрів сказав, що йому наперед відомо прізвище майбутнього голови РДА. Він не назвав його, але написав прізвище у конверті, який і запечатав, пообіцявши відкрити після призначення районного посадовця на сесії райради. Як цитують інтернет-сайти, у відповідь на цю заяву в. о. заступника голови ОДА Ігор Пасічняк покепкував з Петріва: мовляв, якщо «фокус вдасться», то чоловік зможе працювати в майбутньому в цирку.

І ось, як інформує «Курс»,  28 січня на сесії Долинської районної ради ігор Петрів відкрив конверт, в якому справді було прізвище новопризначеного голови РДА, депутата Долинської міської ради Юрія Мазура.

«Я, Петрів Ігор, маючи достовірну інформацію з джерел, наближених до Івано-Франківської ОДА та політичних кіл партій «Народний фронт» та «БПП», маю підстави стверджувати і прогнозувати з великою вірогідністю, що головою Долинської РДА буде призначений за квотним принципом висуванець «БПП» Юрій Мазур (депутат Долинської міської ради, підприємець).

Організація 6 грудня у  м. Долині слухань претендентів на голову РДА є нічим іншим, як постановкою, метою якої є створення видимості народовладдя в Україні та уникнення відповідальності в майбутньому за можливі кадрові помилки».

«Отже, він це знав ще до громадських слухань, які назвав образою для громади. У відповідь голова РДА підтвердив, що пропозиція, озвучена заступником голови ОДА, в силі — про посаду директора цирку... Побачимо, чи скористається п. Петрів нею, адже тоді в Долині з’явиться місцевий цирк», — цитує «Курс» запис у «Facebook» долинянина Євгена Малета.

З цього приводу можна сказати й таке. Якщо під час слухань репліка в.о. заступника голови ОДА Ігоря Пасічняка щодо майже на 20 років старшого ігоря Петріва виглядає банальною невихованістю, то після того, як останній виявився правим та правильно назвав прізвище майбутнього голови РДА, можемо зробити висновок, що цирк поїхав, а клоуни залишились. Причому зовсім не там, де їх хоче бачити обласний чиновник. Бо саме зрежисований обласною владою «цирк» із обговоренням кандидатур на посади голів РДА, хай навіть у кількох районах (хоча знаємо не лише про згадані випадки), свідчить про те, що влада і далі намагатиметься ігнорувати думку громади і громадських активістів, завдяки яким значною мірою її нинішні чільники й отримали свої крісла. Це ставить під сумнів досягнення Революції гідності. Тож «пророчий» конверт розповідає нам про те, що, на жаль, підходи до формування владної вертикалі у країні не змінились: на першому плані у них — залаштункові домовленості та сумнозвісний «квотний» підхід, коли переможці виборів «нарізають» райони, як вотчину. Біда лише в тому, що цим шляхом ми уже йшли і нічого доброго з цього не вийшло. Історія повторюється?

Галичина