Як медики обласної дитячої лікарні повстали проти головного лікаря


Минулого тижня активісти "Правого сектора" прибули до обласної дитячої клінічної лікарні, аби вчинити там "народну люстрацію" головного лікаря Радислава Котурбаша. Підставою для таких дій організації стали скарги медичного персоналу на керівника закладу, який обіймає цю посаду вже 24-й рік.

На жаль для люстраторів, Котурбаша не виявилося на робочому місці, тож акт самосуду не відбувся, пише Галицький коресопондент. Що насправді відбувається в стінах дитячої лікарні та звідки вітер віє?

Наболіло на три сторінки

У січні цього року до кабінету голови облради Василя Скрипничука надійшов лист від завідувача хірургічного відділення дитячої лікарні Михайла Глаговича, в якому він від імені колективу лікарні просив звернути увагу на діяльність Радислава Котурбаша. Скаргу довжиною три сторінки, окрім Глаговича, підписали ще 17 лікарів закладу.

У заяві медики стверджують, що головний лікар не гребує систематичними зловживаннями посадою. Говорять про його постійне втручання в лікарську роботу спеціалістів, що призводить до негативних терапевтичних наслідків. Звинувачують керівника і в неетичному ставленні до колег, постійному приниженні, образах та нецензурному спілкуванні з лікарями. Напружені стосунки позначаються на здоров’ї підлеглих: мав місце трагічний інцидент, коли після палкої розмови пана Котурбаша з літнім дієтологом лікарні Майєю Мірошниченко останню з місця роботи забрала швидка. Лікар впала в кому, а незабаром померла.

Є й фінансові звинувачення. За свідченнями медиків, звичним явищем стали вимагання хабарів при прийнятті на роботу нових працівників. А будівельні бригади, що наймаються для ремонту лікарських приміщень, начебто безоплатно працюють на особистих об’єктах пана Котурбаша. Припускають медики і те, що було нецільове використання благодійних коштів, які персонал лікарні зібрав на придбання термобілизни для військових. Мовляв, сума в приблизно 8 тис. гривень була вилучена Котурбашем, і майбутня доля цих грошей тепер невідома.

Котурбаш, як пишуть скаржники, перешкоджає виконанню ремонтних робіт у випадку прямого надходження будівельних матеріалів від благодійників. А при нарахуванні грошей відбувається нецільове використання коштів: будматеріали та робота будівельників оплачуються за завищеними цінами.

Всі зазначені звинувачення супроводжуються детальним описом прикладів порушень та іменами людей, які можуть засвідчити їх правдивість.

В кінці заяви лікарі додають, що подані попередні заяви до департаменту охорони здоров’я ОДА та в обласну раду залишилися поза увагою можновладців. Бо головний лікар наче хизується близькими стосунками з київськими посадовцями у Міністерстві охорони здоров’я (зокрема, дружніми стосунками з Раїсою Богатирьовою) та виказує впевненість у своїй безкарності.

По інший бік барикади

Під час особистого спілкування з журналістами Радислав Котурбаш зазначив, що з текстом заяви він не ознайомлений. Мовляв, зі слів Манолія Піцуряка (голови постійної комісії з питань охорони здоров'я, сім'ї, материнства та дитинства в обласній раді - ред.) він знає, що є скарга, правдивість якої вивчатиме спеціально створена комісія.

"Я як керівник можу посварити когось, щоб не було розхлябаності", – пояснює можливі причини невдоволення працівників Котурбаш. А обвинувачення, як можна було й очікувати, відкидає. "Я маю державну стипендію, пенсію, зарплату 10 тис. гривень. І мене не цікавлять хабарі, – борониться головлікар. – Найбільш болюче питання, що мій син є власником аптеки при лікарні. По декілька разів на рік пишуть скарги, що обласна дитяча лікарня закуповує ліки в цій аптеці, щоб син головлікаря мав доходи. Перевірка перевіряє, але нічого не виявляє".

Звинувачення про використання ремонтних бригад для власних потреб він називає "пустими", адже будинок не будував, а купив готовий. Щодо використання коштів, зібраних на користь армії, Радислав Котурбаш пояснив, що спочатку гроші збиралися на придбання кондиціонерів церкви при лікарні та світлиці, де проводяться наради. Дійсно, було зібрано майже 8 тисяч, половина з яких була витрачена на придбання кондиціонера для церкви. А от другу частину коштів колектив запропонував перевести на допомогу армії. Котурбаш продемонстрував квитанцію, яка засвідчує переказ 3 тис. 843 грн. на рахунок "Благодійного фонду оборони Прикарпаття".

Як переконує Котурбаш, люстрації він не боїться, бо нічого не крав і не тримається за посаду. "Я не хворий посадою головного лікаря, – каже він. – Бо єдиний з лікарів відправив на підвищення кваліфікації до Києва претендентів на головного лікаря та заступника. Готую собі заміну".

Свою причетність до трагічного інциденту із смертю лікаря-дієтолога заперечує. І переконує, що зазначений у заяві свідок не міг такого бачити, адже ніякої розмови напередодні смерті Мірошниченко не було. Також Котурбаш додає, що свідок був тільки один і днями вона була звільнена, бо "працювала на незаконно введеній посаді завідувача канцелярії".

 

Суспільне чи особисте?

Радислав Котурбаш пов’язав таку активність завідувача хірургічного відділення Михайла Глаговича із нещодавнім зауваженням, яке він йому зробив. Адже Глагович одночасно працює в медичному університеті та в лікарні, а робочі години збігаються. "Брав зарплату і там, і там. Я десь закривав очі, але в грудні викликав його і сказав, що не можна так продовжувати", – каже головлікар.

Глагович цього не заперечує. Але каже, що Котурбаш змусив його підписати саме такий графік роботи. Відтак тепер він нібито має чим маніпулювати.

Серед підписантів заяви і колишній працівник лікарні Йосип Библюк, який пропрацював у лікарні 48 років. "Завжди були з Котурбашем конфлікти, – говорить він. – Заважав нормальній роботі, втручався в роботу лікарів. Все, що написано у зверненні, – абсолютна правда".

А от Юрій Оніпченко, хірург обласної дитячої лікарні, має дещо іншу думку. Лікар підтвердив випадки неетичного спілкування з боку Радислава Котурбаша з медперсоналом. Зазначив, що така поведінка є аморальною, проте не є криміналом, а отже, відповідальності за це нема. "В той час, як подавали скаргу, я був у відпустці, – каже він. – Зміст її мені відомий зі слів колег. Але в такому вигляді я би не підписався, адже не зі всіма пунктами згоден".

Попри те, що конфлікт зачіпає інтереси більшості лікарів, мало хто з них готовий підписатися під таким листом, вважає Оніпченко, адже всі бояться за свою роботу. "Головний лікар має всі важелі для того, щоб кожного з нас разом чи по одному "пресувати", і врешті може дійти до звільнення з роботи, – продовжує він. – Я чув, що тих, хто підписав заяву, головний лікар викликав до свого кабінету".

"Мова про те, що щось потрібно з цією людиною робити, йшла з березня. Люди приходять і скаржаться, в тому числі і в громадські організації. Питають, чи будемо щось в цій країні робити, чи всі ті люди залишаться на посадах?" – обурюється Михайло Глагович.

Скарги є скрізь

Як каже директор Департаменту охорони здоров'я Івано-Франківської ОДА Роман Мельник, головний лікар призначений на посаду обласною радою, відтак звернення працівників буде розглядатися депутатами. "Як мені відомо, голова облради передав це питання до "медичної" комісії, – підкреслює Мельник. – Тепер медична комісія під головуванням Манолія Піцуряка буде займатися цим питанням".

Також чиновник зазначив, що як керівник Котурбаш має величезний досвід. "Він людина не ідеальна, але надзвичайних претензій до його роботи як керівника закладу немає, – переконаний він. – Щодо особистих якостей людини і його стосунків з колективом має розбиратися комісія. Скарги є на кожного головного лікаря, в кожному закладі".

Посадовець припускає, що це внутрішній конфлікт лікарні. "До мене ще ніхто не звертався: ані профспілка, ані працівники. Усне звернення Глаговича було, але без письмового звернення я не можу реагувати. В лікарів є профспілка, тож вони мають захищати один одного", – вважає Роман Мельник.