В Івано-Франківську готують медиків до роботи в умовах військового конфлікту.
На базі симуляційно-тренувального майданчика, який діє при КНП "Обласний клінічний центр ЕМД та МК Івано-Франківської обласної ради" відбулися навчання для медиків «швидкої» та студентів з надання тактичної медичної допомоги, інформує кореспондентка Бліц-Інфо.
За словами гендиректора КНП "Обласний клінічний центр ЕМД та МК Івано-Франківської обласної ради" Мирона Матейка, ідея створення такого майданчика з'явилась через війну в Україні.
«Колись нас навчали тактичної медицини. Це аксіома для військових і цивільних. Адже багато людей втрачають не вміючи послідовно надати першу медичну допомогу в умовах бою та евакуації. Тож ми створили з підручних засобів такий симуляційний навчальний центр. Цей майданчик використовуємо не тільки для цивільних медиків, але ми стали центром підготовки тактичної медицини для військових, спецпризначенців. Те що ми вчимо медиків теоретично не порівняється з ось такими практичними навичками. Звичайно, що нам далеко до таких майданчиків, як за кордоном, але на безгрошів’ї, добре, що нам вдалося організувати такий центр»,- каже Матейко.
Як наголосив фельдшер медицини невідкладних станів Олег Водославський, ці навчання полягають в тому, щоб підготувати медичних працівників до роботи в тактичних умовах.
«Згідно з сценарієм в Івано-Франківську склалася ситуація, що противник знаходиться на нашій території (може диверсійна чи тактична група, яка зайшла в наш тил, щоб зробити диверсії). Група людей, яка знаходилась на місці, була уражена кульовими та вибуховими травмами. На допомогу їм приїдуть медичні працівники, які змушені були взяти в руки зброю і надають екстрену медичну допомогу, евакуацію, стабілізацію параметрів поранених та госпіталізацію в найближчий медзаклад»,- пояснює інструктор, що саме за кілька хвилин ми побачимо.
Медик наголошує, що механізм травм на полі бою відрізняється від «цивільних» травм. Адже до самого механізму вибухової хвилі додаються елементи опіків та уламків. Тож перед учасниками навчань стоїть важливе завдання розпізнати пошкодження, надати правильно допомогу, евакуювати пораненого до стабілізаційного пункту і підготувати до транспортування в лікарню.
«Наші учасники всі мають медичну освіту. Ті хто грає роль постраждалого загримовані, щоб показати яка травма, також вони отримують інформацію для симуляції, щоб людина, яка його рятуватиме змогла чітко визначити стан і забезпечити порятунок життя постраждалого»,- пояснює фельдшер.
І ось навчання розпочалися. Звідусюди лунають звуки пострілів, «поранені» кричать від болю і просять про допомогу. Учасники оперативно починають діагностувати стан «поранених» і надавати їм першу допомогу. За кілька хвилин перших поранених починають витягати з-під «обстрілів» через імпровізовані окопи.
Неподалік стоїть намет в якому «поранених» стабілізують. Як тільки всі «постраждалі отримали допомогу лунає команда на евакуацію. Спочатку в автоевак завантажують «важких поранених», опісля допомагають дійти тим, хто отримав легші травми. Перше авто «поїхало» в лікарню. Далі все починається заново, от тільки цього разу водій каже, що мусять забрати всіх, адже більше повертатися не можна, тож всі намагаються розміститися так, щоб вистачило місця. Нарешті двері закриваються і інструктор вітає учасників з успішною евакуацією поранених.
Студентці-інтерну Софії Кантемир, дуже важко ділитися враженнями від навчання, адже вона врятувала одразу трьох «постраждалих».
«В мене було троє пацієнтів. Один був з відкритим пневмотораксом. Наклала йому оклюзійну пов’язку, довела до безпечної зони і змогла зробити переливання. Другого потерпілого допомагала нести до стабілізаційного пункту. А третя мала травму ноги та проникаючу рану шиї. Ми її затампонували, наклали тугу пов’язку. На жаль ми живемо в такий час, що кожен має вміти надавати тактичну медичну допомогу»,- каже майбутня медикиня.
Своєю чергою лікар Олександр Стойка каже, що їх вчили працювати з такими травмами, але не у військових умовах.
«Трохи було важко, адже потрібно не тільки допомагати пораненому, але й стежити, щоб тебе самого не поранили. Але навички і знання є, тож такі відпрацювання це дуже добре»,- переконаний лікар.
Водночас лікарка Іванна Попадинець зізнається, що найважчим етапом була евакуація з «поля бою».
«Фізично було дуже важко, адже потрібно в положенні лежачи тягнути постраждалого. Добре коли людина може хоч здоровою ногою відштовхнутися, а якщо ні, то це найважчий етап»,- каже Іванна Попадинець.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!