Якби ковбасі крила…


…То вона б неодмінно, втомлена непроглядною тіснявою, полетіла ген із битком набитого післясвяткового холодильника. Криза-кризою, а святковий стіл – останнє, на чому стане заощаджувати порядний франківський газда. У підсумку підготовки до свят за правилом «краще нехай залишиться» наїдки із застілля по Великодні іще як мінімум на тиждень окуповують полиці холодильника.

Закуски, холодці, яйця, всеможливі різновиди м’яса та салатів – «сухом’ятка», що стає основою великоднього раціону, споживається у надмірній кількості, пише Західний Кур'єр. За період її посиленого поїдання  ця їжа мало того, що здатна викликати шлункові розлади, а й врешті стати поперек горла. Організм рішуче вимагає «чогось гаряченького». Але куди ж тоді подіти великодні смаколики? 

Щоб святкову їжу, яку ні ви, ані ваші гості вже не в змозі осилити, не довелося згрібати у смітник – бо ж і гроші витрачено, і не по-християнськи якось, з її залишків можна приготувати смачні та корисні модифікації. Таким чином вдасться не лише із розумом урізноманітнити однотипне великоднє меню, а й привести  до тями  втомлений переїданням та оковитою організм. 

Додайте овочів

Для того, щоб з найбільшою користю для здоров’я спожити  делікатеси, якими зазвичай переповнений післясвятковий холодильник – копчене м'ясо, ковбаси, твердий сир, дієтологи рекомендують додати їх у овочеві салати. Приміром, з пекінської капусти, листів салату, редиски, зелені, яку варто використовувати як основу страви. Такі блюда позитивно діють на шлунок, позбавляючи закрепів. Тим більше, що для їх приготування знадиться якихось кілька хвилин.

Такого роду закуска стане першою допомогою змордованому шлунку у післясвятковий період. Смачно, здорово, і раціонально. Салати поліпшать  травлення і роботу видільних органів та систем — шлунку, нирок, жовчного міхура. До того ж капуста сприяє схудненню – вона містить тартанову кислоту, що «спалює» жир.

Головне, у приготуванні салатів дотримуватись «одноразового» принципу. Постоявши, вони втрачають як вигляд, так і смак, і корисність.

Коли ж після бурхливих святкувань і шматок в горло не лізе, можна приготувати «швидкий» салат з хроном – неодмінним великоднім атрибутом.  Його народна назва «щітка» і, судячи з досвіду того з народу,  це чудовий давній спосіб вигнання хмільного чаду. «Щітка» готується  з капусти, хрону, тертої редьки і традиційного українського антипохмелянта  – огіркового розсолу. Інша модифікація –  салат зі свіжої капусти, яблука і моркви. Не зовсім «великодній» набір продуктів, однак справжній «віник» від шлаків.

До слова, завівши мову про найбільш корисні пасхальні  страви для відновлення життєвих сил у любителів перекинути гранчак-другий, варто згадати про холодець. Жир, який міститься у страві, не тільки чудово втамовує голод, а й пов’язує алкогольні залишки. А зберігати в холодильнику його можна протягом тижня.

Повертаючись до теми «післявеликодніх» овочевих салатів, експерти зі здорового харчування радять обов’язково додавати туди варені яйця – один з найкорисніших продуктів великоднього кошика. Солідний запас крашанок та писанок,  як правило, після свят залишається у кожному домі. Однак, готуючи салат, варто розраховувати не більше одного вареного яйця на одну людину.  Інакше виникає ризик «забиття» шлунку.

Неліниві господині із залишків варених яєць, можуть приготувати страву куди ситнішу і смачнішу – пироги з яйцем і зеленню. Або котлети. Для їх приготування треба подрібнити п’ять круто зварених яєць,  додати панірувальні сухарі, сир, прянощі чи суху зелень та сире яйце. Приготувавши суміш, додати стільки сметани, скільки знадобиться для формування котлеток. Далі запанірувати їх в сухарях чи муці і підрум’янити на розігрітій сковорідці.

Крім того, варені яйця послужать чудовим доповненням до ароматного дієтичного супу з зелені або збірної солянки. Якраз солянка –  перша страва, що просто створена для того, аби газдиням найкращим чином убити одразу кількох зайців: розпорядитися м’ясними залишками зі святкового столу, почастувати сім’ю гаряченьким і в цілому покращити свій «післясвятковий» стан.

Із залишків м’ясної нарізки також можна приготувати свіженький салат, що піде «на ура», додавши до нього цибульки, побільше овочів, заправку. Або ж у випадку, якщо ковбаси та м’яса залишилось надто багато, приготувати з них начинку і спекти піцу. Такий смачний «утилізатор» неодмінно подивує гостей та збереже продукти від псування.

Щоб не викидати паску

Із святкової паски, шматок якої теж напевно залишився вдома недоторканним і ризикує зачерствіти, можна приготувати апетитні грінки. Для цього наріжте паску невеликими шматочками, змочіть у молоці, потім – у збитому яйці, і відправте на сковорідку, вийде дуже смачно.

Із зачерствілої паски можна приготувати пиріг. Наріжте паску та викладіть її шматочками нижній шар у формі для випікання. Зверху залийте збиту із цукром сметану (найкраще домашню). Можна додати трохи желатину, і отримаєте щось на кшталт пудингу. Далі чергуйте ще кілька шарів: паска – збита сметана. В кінці охолодіть страву в холодильнику і подавайте на стіл.

Якщо паска геть засохла, прокрутіть її через м’ясорубку, додайте згущене молоко чи какао, вершкове масло, коньяк, загорніть у плівку та поставте у холодильник. Тістечко готове.

Природно, не всі вчорашні наїдки піддаються «переробці». Щороку в період післясвяткового синдрому в міських лікарнях збільшується кількість пацієнтів не лише тому, що слізні умовляння лікарів «не зловживати алкоголем», «не переїдати», як правило, не знаходять відгуку в учасників застіль. Часта причина післясвяткових звернень пацієнтів – отруєння вчорашніми закусками. Тому із салатами, приправленими майонезом, рибними стравами, експериментувати не варто, наголошують дієтологи. Нехай краще ваш смаколик доїдять пташки та дворняги. А наступного разу краще розраховуйте кількість приготовленого.

І пам’ятайте: дієтологи після свят не рекомендують вдаватися до строгих дієт. Це додатковий стрес для організму. Бажаючі схуднути! Віддайте перевагу раціональному, дрібному харчуванню. І не забувайте про воду – пийте її побільше. Щоб відновити водний баланс і підвищити тонус організму, приготуйте собі чайний напій. Заваріть дві літри зеленого чаю з лимоном (але не в пакетиках, а справжнього листового), охолодіть і пийте впродовж дня.