З терористами у контакті. Коли погрожують дітям
Минулого тижня в обласному управлінні СБУ двічі збиралися силовики, освітяни і представники батьків школярів. Обговорювали одне – інформаційну безпеку дітей. Приводом став просто кричущий випадок, коли восьмикласниці зі Снятинщини через повідомлення «ВКонтакте» терористи надіслали відео з погрозами.
Свого часу учні Джурівської школи, що в Снятинському районі, писали листи підтримки до наших військових, відправили їх напередодні свята Миколая. Хлопці передачу отримали, подякували і навіть вислали школі прапор. У наших реаліях – уже цілком традиційна картина. Так роблять тисячі дітей по всіх Україні. Але далі ці листи на покинутому блокпості під Чернухіним Луганської області знайшли терористи. І вирішили дітей полякати – записали демонстративний ролик, пише Репортер.
На розгромленому блокпості огрядний дядько звертається до 13-річної дівчинки Христини Мондяк, листа якої тримає у руках.
«Твої захисники, ніби захисники, ми їх прикопали тут, недалеко. Твій учитель у школі змусив тебе написати цей лист, то плюнь в нього і скажи: дядьку, ти говориш неправду. Україна окупована і окупували її не російські війська, а Америка».
Це ще м’який переказ – лексика того «повідомлення» відверто зневажлива й хамська. Далі показують розбитий блокпост і листи інших дітей, де навіть вказані номери їхніх телефонів.
На саму дівчинку вийшли через соцмережі. Потім на її адресу посипалися такі ж образливі коментарі від прихильників окупантів. Дитина, звісно, перелякалася і, цілком логічно – з того «ВКонтакте» видалилася. У школі зчинився переполох, але вчителям все ж таки вдалося пояснити дітям, що цей ролик якраз і робився для залякування. Тож діти і далі збираються писати листи в АТО.
Та сам випадок знову підняв питання інформаційної безпеки дітей. На жаль, він не єдиний, хоч і найбільш кричущий. На цій нараді в СБУ пролунало: є випадки, коли терористи знаходять у соцмережах дітей, які постять патріотичні речі, й переписуються з ними. Та й уся російська пропаганда і просто фейки (придумані новинки), які є в інтернеті, цілком доступні для наших дітей. І з цим треба щось робити.
Усі прекрасно розуміють, що заборонити дітям доступ до цих сайтів і соцмереж просто нереально. Керівник обласного СБУ Микола Найдич так і заявив – служба не хоче і не може цього зробити. Єдиний варіант – пояснити, переконати.
У Івано-Франківську запускають інформаційну кампанію, головним завданням якої є відвернути дітей від російських соцмереж – «ВКонтакте», «Одноклассники», «Мой мир@mail.ru». Або хоча б, щоб вони не вказувати там свої особисті дані – справжні імена, телефони, адреси, де навчаються і т. д. Що будуть робити? Вже оголошений конкурс серед франківських школярів на кращий мультимедійний проект, направлений проти російських соцмереж. Також готують відео-ролики на екранах в центрі міста, будуть зустрічі з самими учнями, класними керівниками, батьками. Далі вся схема має запрацювати про районах.
Ніхто не каже, що захистити дітей буде просто.
«Вберегти практично неможливо, – говорить заступник начальника міського управління освіти Світлана Уварова. – От на сайті Міносвіти вже давно висить інформація для батьків про інтернет-безпеку. Там радять ставити паролі на комп’ютер, контролювати час дитини в інтернеті і т. д. Але це малодієве. Нині є ті ж телефони, планшети, інтернет-клуби – доступ не обмежити. Єдиний варіант – навчити їх поводитися там правильно».
Уварова доводить: колись, у дитинстві, нас батьки вчили – ніколи нікуди не йти з незнайомцями, не відкривати двері чужим, коли ти один вдома… Нині ми вийшли на інший рівень – і так само дитина має бути навчена не приймати чужих у друзі в інтернеті, не виставляти у соцмережах особисту інформацію, не вступати в дискусію з чужими.
Треба розуміти, каже вона, що зараз маємо потужну інформаційну війну. Чим можна захистити дітей? Навчити їх розпізнавати брехню. Для прикладу демонструє ролик за 2012 рік з російського телеканалу про 1 вересня у Львові, який був присвячений УПА.
«Наші вчителі історії не могли додивитися його до кінця! – говорить Світлана Уварова. – Але дітям можна проілюструвати явні викривлення фактів – і коли була створена УПА, і про те, що на суді в Нюрнберзі про наших повстанців навіть не було мови. Діти старших класів це вже знають. І ми націлюємо вчителів показувати це і розвінчувати будь-який фейк лише фактами. Треба навчити дітей шукати факти з перевірених джерел, а висновки вони нехай роблять самі».
Також важливо пояснити їм, що є засадничі принципи життя нашої держави, які під сумнів ставити не можна.
«Що територіальна цілісність України має бути недоторканною, бо боротьба за переділ уже поділеного світу стала першою причиною двох світових воєн, які призвели до страшних наслідків», – наголошує Уварова.
Пояснення у школах, на білбордах, через рекламу – це, звісно, добре. Але чи прислухається до них саме ваша дитина? Ви колись питали у неї, що вона переглядає в інтернеті та з ким спілкується у соцмережах? Напевно, вже пора.