Зуби на полицю… у ломбард


Де можна взяти «живі» гроші? Банки споживчих кредитів майже не видають, а кому й пощастить вибити кілька тисяч, то мусить сплачувати за щедрість фінансової установи солідні відсотки. А якщо гроші потрібні терміново – скажімо, на лікування чи операцію?

У Івано-Франківську нині діє кілька десятків ломбардів. Трапляється на одній вулиці по два-три позикодавці – двері навпроти дверей. Кожен старається заманити клієнтів: одні літню акцію пропонують, другі – на  0,05% меншу ставку, треті – на п’ять копійок більше за грам золота… Та й бажаючих обміняти власні цінності на «живі» гроші останніми роками значно побільшало, пише Західний Кур'єр

Для отримання грошей у ломбарді достатньо бути повнолітнім та надати документ, що посвідчує особу, та ідентифікаційний код. Це може бути як паспорт, так і водійські права чи службове посвідчення. Мінімальний термін кредитування – один день, максимальний – необмежений, залежно від специфіки ломбарду. За три хвилини ви можете розбагатіти хоч на 200 000 гривень. Звісно, якщо десь відкопаєте таємний скарб для застави.

Такі заклади готові прийняти ледь не будь-що цінне. До класичного переліку заставних речей належать золото, діаманти, побутова техніка, цінні папери. Проте деякі ломбарди значно розширили свої списки. Наприклад, ломбард «Скарбниця» пропонує кредити під заставу столового срібла, старовинних монет, мобільних телефонів, офісної техніки, електроінструментів, велосипедів, мопедів, рибальських снастей тощо. Ломбарди «Аверс» та «Довіра» беруть у заставу автомобілі, земельні ділянки, квартири, будинки.
Кожен ломбард пропонує свої відсотки на позику. Ставка залежить як від самого закладу, так і від виду застави. У середньому «позичайли» просять відсотки від 0,3 до 1,2% за день, а це не так вже й мало.

Але і тут є підводні камені, об котрі можна добряче спіткнутися. Експерти ломбарду оцінюють принесену заставу на свій розсуд. Закон не зобов’язує їх звертати увагу на ринкову ціну товару.

Майно, яке громадяни залишають у ломбарді, не застраховане від крадіжок, нещасних випадків та несумлінності працівників ломбарду. Гарантій належного ставлення до речей, а тим паче до техніки, ніхто не надає. А, отже, назад клієнт може отримати геть зіпсовану, неробочу річ, кошти за яку, звичайно, повертати ніхто не буде.

Пару гривень…  до зарплати

Вирішую випробувати на собі реалії швидкого мікрокредитування у Івано-Франківську. Мені негайно знадобились 1000 грн. Де їх взяти серед міста? Заходжу у ломбард.
«Ви можете закласти свою обручку або мобільний телефон чи фотоапарат, отримати готівку, а завтра викупите свої речі всього за 1 гривню відсотків», – заманливо усміхається дівчина з віконечка. «А якщо я завтра не зможу викупити?» «Чим більший термін викупу, тим вищі відсотки».

За кілька хвилин мій телефон, який ще рік тому коштував 2000 грн., оцінили аж у… 300 грн., фотоапарат – у 500 грн., а каблучка виявилась з домішками – на тисячу ледь дотягала. «Ми оцінюємо не виріб, а вагу самого золота. Із каменів приймаємо лише діаманти», – пояснює дівчина.

Поки я роздумую над пропозицією, заходить чоловік і пропонує здати свій смартфон. «Терміново потрібно гроші на ремонт машини, а до зарплати ще два тижні, – зізнається неохоче. – Думаю, що тоді й викуплю. Я вже не раз так робив».

Основними клієнтами ломбардів є молодь. Сума на руки залежить ще й від статусу клієнта. Так у ломбарді «Скарбниця» розробили статусні картки: «синя», «срібна», «золота».

«Якщо клієнт порядний, вчасно викуповує свої речі, то він отримує «золотий» статус, який передбачає плюс 15 грн. бонусів. Або якщо людина бере більше 20 тисяч грн. зараз, а потім вчасно їх сплачує з відсотками», – говорить Надія Дмитрівна Федорищак, керуюча Івано-Франківськими відділеннями ПТ «Ломбард «Скарбниця».

У Івано-Франківську ця мережа працює вже понад 12 років. Із трьох відділень – два працюють цілодобово, у вересні відкриють ще одне відділення. «Оцінюють золото експерти, які проходять спеціальне навчання у Києві. Зараз ціна за 585 пробу – 480 грн. за грам, імпортне золото 750 проби (італійське, ізраїльське, турецьке) – 615 грн., 900 проба (золоті монети) – 735 грн., – розповідає пані Надія. – Часто трапляється, що люди приносять підробки, самі навіть того не знаючи, що їхні прикраси лише вкриті золотом, а всередині звичайний метал. Або сприймають скляний камінець за справжній діамант. Але є й аферисти, які свідомо підсовують фальшиве золото». А вже на продаж «Скарбниця» пропонує «ваші» коштовності по 990 грн. за грам золота. Наполовину більше, ніж оцінюють при заставі.

Побільшало в ломбардів й інших клієнтів, які, навпаки, хочуть не закласти, а придбати якусь річ, нехай і вже вживану, зате дешевшу, ніж у магазині. Ломбард «Скарбниця» має навіть власний магазин комісійної техніки «ТехноСкарб», що на вул. Хоткевича. Тут – вся техніка, яку не викупили власники з ломбарду. Ціни теж вдвічі-втричі більші, ніж при оцінюванні як застави. Проте клієнтів не бракує, адже нова техніка сьогодні доступна не кожному. Найбільший попит – на планшети, телефони та ноутбуки.

Досить зручною та вигідною видається можливість продовжувати кредитування за умови сплати відсотків. Так звана «Угода на тиждень», яку можна постійно поновлювати. Коли клієнт не в змозі викупити повністю річ, він може щотижня чи щомісяця платити тільки відсотки. Є такі позичальники, які роками платять лише відсотки, з надією колись викупити свою річ. Інколи ця сума вже перевищує вартість самої речі, проте вони надто нею дорожать, щоб віддати на продаж. Переважно, це каблучки, сімейні реліквії, пам’ятні подарунки тощо.

«Якщо людина сумнівається, що краще закласти: золотий ланцюжок вартістю 3000 грн. чи пральну машину, то краще віддати прикрасу. Адже за «ювелірку» можна отримати приблизно половину її ринкової вартості. А за техніку, у кращому випадку, – третину, навіть якщо вона повністю нова, – запевняють ломбардні експерти. – Адже вартість золота з роками зростає, а техніка «старіє», падає в ціні».

Оформлення під заставу авто та нерухомості може затягнутися в ломбарді, максимум, на кілька днів. Погодьтеся, це швидше, ніж у банку. Беруть навіть машини та квартири, які знаходяться у кредитах. Найохочіше видадуть позику на житло, яке знаходиться у Івано-Франківську. Чим далі від обласного центру, тим шанси зменшуються. Щоб здати квартиру, вона повинна знаходитись у власності позичальника, на житлоплощі має бути прописано якомога менше людей, оскільки письмову згоду необхідно отримати від усіх власників. Не беруть в заставу квартиру чи будинок, в яких прописані неповнолітні діти. Пояснення просте: якщо позичальник не виплатить борг, опікунська рада не дозволить продати житло. За нерухомість ломбард може дати позичку на півроку з можливістю продовження на необмежений термін, за умови щомісячної сплати відсотків. Сума позики – не більше 50% від ринкової вартості нерухомості. Відсотки залежать від суми – від 0,02 до 0,04 %.  Наприклад, за 200 000 грн. позики  вам прийдеться сплачувати по 4000—8000 грн. відсотків щотижня.  

«Швидкі» гроші – підступні

У багатьох людей слово «ломбард» асоціюється ледь не з крайньою бідністю. Незважаючи на це, останніми роками побільшало як і самих «лихварів», так і дебіторів. Що штовхає людей на те, щоб добровільно ставати боржниками і виносити з дому цінні речі?

Відповідь проста. Коли людині у важкому фінансовому становищі потрібні гроші, а вона не має де їх узяти, то змушена йти в ломбард. Спитаєте, чому ж не звернутись до банку? Тому що банківський кредит отримати дуже важко, а іноді практично не можливо, а в ломбарді це хвилинна справа.

Парадоксально, але часто в ломбард звертаються для того, щоб мати кошти на погашення банківського кредиту, як це сталося з Миколою, який зізнався: «Я повинен віддати гроші в банк, тому й заклав домашню техніку. Роботи постійної не маю, підробляю в різних місцях. Думаю, що зможу повернути заставу, адже звертаюся до послуг ломбарду вже вп’яте».

Пані Марія також є постійним клієнтом ломбарду. Коштів на прожиття матері-одиначці не вистачає, тому закладає золоті персні, ланцюжки. А коли отримує зарплату, віддає борг або тільки відсотки. І так по замкнутому колу…

Проте є і такі, кому легше здати коштовності чи техніку, особливо якщо вони це не купували, а отримали від батьків чи у подарунок, ніж заробити. Це стосується переважно молоді, студентів – людей азартних, які хочуть жити на широку ногу.

Першим причалом ломбарди є і для злодюг та аферистів, які збувають тут чуже майно. Адже на перший погляд важко визначити, чи людина віддає під заставу власну річ, чи крадену. «Ми не маємо права питати чи провіряти, звідки у відвідувача ця річ. Проте якщо у міліції є заява про крадіжку таких-то речей, вони роблять запити і по ломбардах. Якщо ця річ знайдеться у нас, зобов’язані її віддати і назвати особисті дані цієї людини», – каже Надія Федорищак.

Для кого: «Час – це гроші», тепер можуть його зекономити і одержати позику, не виходячи з дому. Інтернет-ломбарди на своїх ресурсах пропонують залишити заставне майно та отримати кредит, сидячи в кріслі. До вас приїздить експерт, оцінює заставу і віддає гроші. Проте достеменність такої оцінки, порядність самих експертів та правомірність угоди  викликають підозру.

Народна мудрість гласить: «Борг, як сажа: трошки торкнись, увесь чорний будеш». Як привабливо б не виглядали ломбардні позики, прийде сірий день розплати. Проте «швидкі» гроші не дають людині часу подумати над тим, чи варто їх одержувати таким шляхом. Адже вона отримує вдвічі, а то й втричі менше від ринкової вартості заставленої речі та сплачує захмарні відсотки. Однак бідність та безнадія все частіше штовхають людей в «золоті» обійми ломбардів. Одна моя знайома здала у ломбард навіть золоті зубні коронки. При цьому пожартувала: навіщо зуби, якщо жувати нічого!