16 місць, які варто відвідати у Коломиї


Красиве західноукраїнське місто Коломия завжди раде гостям. Місто Кола — так інколи називають його мешканці.

Хоча достеменно ніхто не знає, від чого пішла назва, та впевнені, що перша частина слова, цілком ймовірно, пов’язана зі словом «коло». Тож чим відрізняється це містечко від інших? Що тутешні мешканці можуть запропонувати туристам? Про це пише Іgotoworld.

Музей «Писанка» 

Один із найвідоміших музеїв України. А все завдяки своєму фасаду, виконаному у формі величезної писанки. 13,5 метрів у висоту та 10 метрів у діаметрі — це найбільша писанка у світі!

У цьому унікальному музеї писанкового розпису зібрано понад 6 тисяч писанок, крашанок, дряпанок. Збирали їх по всіх регіонах України. Також чимало пасхальних яєць сюди потрапило з-за кордону від діаспорян.

Взимку 2017 року музей закрили на ремонт. Проте такі роботи зазвичай тривають кілька місяців, тож коли ви зберетеся до Коломиї, музей, напевне, уже прийматиме гостей. Зупинитися у Коломиї можна, не відходячи далеко від музею. Поруч розташований готель «Писанка». 

Джерело фото: static.panoramio, автор — volnat.

Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та Покуття

Музей, що носить ім’я мецената та громадсько-політичного діяча Йосафата Кобринського, заснований у 1926 році. Розміщений музей у центральній частині міста, у відомому кожному коломиянинові Народному домі.

Важких часів музей народного мистецтва зазнав у радянський період. Значна частина важливих для українців історичних документів  та цінних книг була передана на... переробку. Ще 10 тисяч стародруків просто спалили у дворі музею. Тож експонати, що залишилися, доводилося переховувати. Нині музей, який внесений до Королівської енциклопедії Великої Британії, може знову безперешкодно ділитися надбанням гуцулів та покутян.

Зовсім недалеко, буквально за 500 метрів від музею, можна знайти затишний номер у садибі «Магнолія».  

 Джерело фото: Коломия ВЕБ Портал. 

Музей історії міста

Щоб зрозуміти мешканця будь-якого міста чи навіть маленького села, варто дізнатися його історію. Коломияни не виняток. Про те, як жили, що вчили, як торгували і навіть як боролися місцеві мешканці, розкажуть у музеї історії міста, який розміщено у колишньому будинку повітової ради.

У музеї представлено 20 тисяч експонатів. Вони розкажуть про історію Коломиї, яка бере початок з 1241 року. Серед них — документи, стародруки, особисті речі відомих коломиян та гостей міста. Так, в одній із зал біля каміну стоїть крісло Івана Франка. А поруч — підручник з есперанто, який написав Орест Кузьма. Він став першим  і найпалкішим пропагандистом цієї універсальної міжнародної мови на Галичині. Кімната з предметами побуту.

Джерело фото:doroga.in.ua, автор — itogo.

Гімназія імені Грушевського (монастир Урсулянок)

Красива та водночас монументальна споруда монастиря Урсулянок була зведена у Коломиї в 1907 році. Європейський орден урсулянок бере свій початок ще з часів середньовіччя.

До Коломиї сестри приїхали, щоб поширювати католицьку віру та навчати молодих коломиянок. Для цього у приміщенні монастиря булла створена школа сестер-урсулянок. Окрім молитов та навчання, черниці займалися садівництвом. Тож нині учні гімназії мають гарний сад, закладений дбайливими руками сестер. До слова, місцева гімназія вважається однією з кращих у місті. 

Джерело фото:  photogoroda.com, автор — Stacato.

Міська ратуша 

Міська ратуша Коломиї була зведена у 1877 році на місці старого магістрату, що був знищений пожежею у 1865 році. Сучасна ратуша збудована у стилі неоренесансу і зовнішньо нагадує ратушу обласного центру Прикарпаття — Івано-Франківська.  

На ратуші можна побачити три циферблати годинника. Також є балкон, який оперізує вежу. У давніші часи він мав практичну функцію. З цього балкону зручно було оглядати місто і в разі пожежі попереджати про небезпеку містян.

Джерело фото: panoramio.com, автор — Vladimir Nikolenko.

Проспект Чорновола

Основна пішохідна вулиця Коломиї. Як і в Івано-Франківську, у народі головна вулиця  Коломиї відома як «сотка».  Тут полюбляють прогулюватися коломияни та туристи.

На проспекті Чорновола багато будинків, які були зведені ще наприкінці 19 — на початку 20 століть. Також тут розташований пам’ятник Івану Франку і найвідоміший об’єкт Коломиї — музей «Писанка», про який ми уже згадували.  На проспекті Чорновола можна знайти і тимчасову оселю. Зокрема, бюджетний City hostel. 

Джерело фото: panoramio.com,  автор — Vladimir Nikolenko.

Площа Відродження

Площа Відродження раніше була відома як площа Ринок. Тут можна побачити будинки, які були зведені ще у 70-х роках 19 століття. Це здебільшого двоповерхові кам’яниці.

Наприкінці 19 — на початку 20 століть у будинках на площі Відродження розміщувалися банки, аптеки, крамниці, де продавали тканини та спеції. У будинках під номерами 1 та 2 розміщувався готель «Ґрант», який кілька десятиліть приймав гостей Коломиї. На площі встановлено пам’ятник Тарасу Шевченку.  

Джерело фото: wikimapia.org, автор — v1snyk.

Площа Шевченка

На площі Шевченка, як і на площі Відродження, двоповерхові будинки збереглися ще з кінця 19 століття. Пам’ятник Великому Кобзарю на площі встановили ще у 1914 році. Та під час Першої світової його знищили. Пам’ятний знак про цю подію встановили аж у 1990 році, за рік до проголошення Незалежності України.

У 2016 році на площі відкрили світло-музичний фонтан. Цей подарунок містяни отримали на святкування 775-ї річниці Коломиї.

Джерело фото: сайт «Дзеркало Коломиї».

Коломийський ринок вишиванок

Один із найунікальніших ринків України. Чому? Чи часто ви бачили, щоб за покупками збиралися вночі? У Коломиї — це вже добра традиція. Адже на місцевому базарі щотижня у ніч із середи на четвер, близько другої години ночі, збираються майстрині-вишивальниці, які продають свій крам.

Вишиванки, спідниці, запаски, шаровари, віночки, рушники — вироби на всяк смак та гаманець. На цьому ринку вишиванок унікальний виріб можна придбати досить дешево. Адже більшість товару продають самі майстрині. А вже звідси він потрапляє на ринки Львова, Тернополя та інших міст.

Найпопулярніший виріб на базарі — вишита сорочка. За ними сюди приїздять з усіх усюд. Торгують просто з рук, тож можна і знижку собі гарну вибити. Іноді торг настільки вдалий, що майстрині та покупці не розходяться аж до полудня.

Автор фото: Тетяна Полісес. 

Центр гумору «Весела оселя»

Чого тільки не вигадають ці жартівники! Тільки щоб було весело і гамірно. Якщо ви теж жартівник, то завітайте до «Веселої оселі», адже тут ви зможете поповнити свій жартівливий «арсенал» набутком інших охочих до гумору людей. Жартівливі візитівки, карикатури, карти та ще купа і купа всього.

Тут навіть можна подивитися комедійний фільм чи послухати компакт із веселими жартівливими історіями. Це місце, яке створить веселий та легкий настрій. Тож, не задумуючись, завітайте до центру гумору «Весела оселя».  Поруч із центром можна оселитися у хостелі «Гетьман». 

Джерело фото: kolomyya.org.

Коломийський драматичний театр імені Озаркевича

Якщо ви приїхали до Коломиї, то обов’язково завітайте до місцевого театру. Коломийський драмтеатр є найстарішим українським театром на Галичині. Заснований ще у 1849 році культурним діячем Іваном Озаркевичем. Головна вистава коломийського театру — драма-містерія «Гуцульський рік» українського письменника та композитора Гната Хоткевича. Ця постановка вже 26 років не сходить із місцевої сцени.

Також це візитівка театру на гастролях. Тож її встигли вже побачити не тільки українці, а й румуни, поляки та навіть англійці.  Щоб відвідати постановку місцевого театру, можна залишитися у місті на кілька днів. Неподалік знаходиться приватна садиба «Марко», де буде зручно оселитися.   

Джерело фото:  teatr.kolomyya.org.

Костел Діви Марії

Таку назву храм носив раніше. Нині його знають як церкву Святого Йосафата. Храм зведений ще у 1775 році. Спроектував його відомий на той час італійський архітектор Бернардо Меретин.

У 1830 році храм постраждав від пожежі. Вогонь практично повністю знищив зовнішній вигляд церкви. Реконструкція костелу тривала аж 65 років! Храм зажив собі слави як «простонародний». Адже сюди ходили на молитву прості мешканці Коломиї, які просили милості у Богородиці.

У радянські часи костел перетворили на… магазин «Дитячий світ». Тож відрадно, що пам’ятку вдалося до наших днів зберегти. 

Джерело фото: mistaua.com. 

Катедральний собор Преображення Христового

Наріжний камінь під собор Преображення Христового заклали ще у 1999 році. Та освятили його тільки через 13 років — у 2012-му. На підлозі — гранітна плитка, стіни оздоблені мармуром. Висота — 52 метри. Розрахований храм на 5 000 вірян. Катедра вважається однією із найбільших у Західній Україні. Внутрішній розпис виконаний майстрами у візантійсько-українському стилі. 

Джерело фото: сайт Чернівецько-коломийської греко-католицької єпархії.

Благовіщенська (Спаська) церква

Найстаріший храм Коломиї. Зведена Спаська церква у 1587 році. Це культова споруда Коломиї. Часто туристи їдуть до міста, щоб побачити саме її.  Зведена без єдиного цвяха, вона вистояла навалу татар, які зруйнували решту монастирського комплексу, до якого належав храм. Церкву кілька разів реставрували і навіть робили незначну перебудову. Тож всередині храму збереглися навіть деякі розписи 17 століття. 

Є у Спаської церкви і легенда. За переказами місцевих, колись за порадою до Бога до маленької церквиці у Коломиї приходив сам гетьман Богдан Хмельницький. 

Джерело фото:  blogspot.com, автор — uatravel.

Міський парк культури та відпочинку імені Кирила Трильовського

Парк Трильовського — найстаріший парк Коломиї. Його почали облаштовувати ще 19 столітті на кошти міського магістрату. Найстаріше дерево парку — гінго дволопатеве, батьківщиною якого є Японія. Його вік налічує уже більше ста років. Також у парку зростають дуби, клени сріблясті, горіх сірий, магнолія, робінія, бархат амурський.  Нині парк внесений до державного реєстру пам'яток садово-паркового мистецтва. 

У парковій зоні є пам'ятник польському поету Адаму Міцкевичу, а також відомому на початку 20 століття доктору права — Кирилу Трильовському. Цей монумент встановлено у 1997 році.

Є у парку і сучасні пам'ятники. У 2016 році відкрили оригінальну скульптуру Котику Ґудзику. Ця незвичайна скульптура стала сотим пам'ятником коту в цілому світі. У планах автора скульптури Олега Лобурака створити ще 6 скульптур котів, які розмістять у цьому ж парку. 

Джерело фото: сайт «Дзеркало Коломиї».

Міське озеро

Після екскурсій містом не завадить розслабитися та відпочити біля води. Для цього підійде міське озеро. Влітку тут можна освіжитися у воді чи просто посидіти на березі. До слова, якщо ви захоплюєтеся риболовлею, то прихопіть свій спінінг. Місцеві рибалки полюбляють влаштовувати змагання на озері. Тож є шанс зловити чималу рибину!

Взимку тут теж життя вирує. Під час морозних зим, коли озеро вкриває товстий шар криги, місцеві мешканці влаштовують на водоймі ковзанку. Найближчий готель біля озера — Mini-hotel Oazis.

Джерело фото: wikimapia.org, автор — v1snyk.