Біометрика – без черг: На Прикарпатті спав ажіотаж на закордонні паспорти


Минуло вже два місяці, як наша міграційна служба (в побуті – паспортний стіл) почала видавати нові посвідчення громадянина України. Замість звичних нам «книжечок» – ID-картки. Зауважимо, що дехто почав їх плутати із закордонними паспортами. Та з цим документом, хоча в ньому так само передбачено відбиток пальця, за межі України не виїдеш.

Згідно з нинішнім законодавством, його видають вже з 14 років. З огляду на те, що вже на носі ЗНО, де учні мають представити посвідчення особи, начальник управління Державної міграційної служби в області Сергій Саїв звернувся через ЗМІ до батьків з проханням, щоби вони заздалегідь подбали про отримання їхніми дітьми відповідних документів. Бо потім почнеться ажіотаж, пише газета Галичина.

Дітям ID-картку видають безплатно, а для дорослих це коштує 279 гривень, оформляють її протягом 20 днів. Заміна звичайного паспорта на ID-картку не обов’язкова. Це робиться примусово лише тоді, коли особа більш як на місяць протермінувала заміну фотографії у своєму паспорті громадянина України. 

ID-картки замість посвідчень особи видаватимуть й іноземцям, котрі перебувають на Прикарпатті тимчасово або постійно. Це пов’язано з тим, що посвідчення особи інколи підробляють. Найчастіше – вклеюють фотографію іншої особи, ставлять фальшиві штампи про продовження терміну тимчасового перебування. Нинішнього року виявлено десять таких підробок.

За словами С. Саїва, нині в області право на постійне проживання мають 5 366 іноземців. Найбільше – 4 199 – громадяни Росії. Але, як зазначив начальник УДМС в області, більшість із них мають місцеве коріння. Що стосується осіб із правом тимчасового перебування, то їх налічується 2 629, 1 800 з яких – студенти. Знову ж таки, найбільше зацікавлені в отриманні української освіти індуси, котрих у нас 644. На другому місці вихідці з Гани – 129. Третє посідають єгиптяни – 127.

Далеко не всі з них з повагою ставляться до законів країни, яка їх прийняла. Зокрема стосовно 27 іноземців прийнято рішення про примусове виселення з країни, 49 – про заборону на в’їзд до України на термін від півроку й більше. На 342 іноземців складено адміністративні протоколи за порушення правил перебування, в’їзду на нашу територію тощо. Цього року також виявлено 177 незаконних мігрантів. Половина з них – це особи, котрі тимчасово перебували в Україні на законних підставах, але, втративши цей статус, вирішили залишитися тут небажаними гостями.

Є ще одна проблема, яку озвучив С. Саїв. Не секрет, що жителі арабських країн, особливо тих, де тривають збройні конфлікти, намагаються всіма правдами й неправдами осісти в Європі, в тому числі і в Україні. Нерідко й через фіктивне одруження. У нашій області теж було виявлено такий факт і за ним порушено кримінальне провадження. А річ у тім, що при одруженні іноземець отримує спершу право на тимчасове проживання терміном на рік, потім його продовжують на такий самий термін і далі вже видають посвідку на постійне проживання. Іноземцеві лише це й треба. При розлучені його мали би позбавляти цього статусу, але наразі механізму для того немає. А далі та особа може сюди запросити, скажімо, свою родину і їх також доведеться легалізовувати…

Європейські країни вже дуже від цього потерпають. Єдина відрада, що це питання порушують на найвищому рівні, і будемо сподіватися на відповідні зміни в законодавстві.

Втім, українці й самі намагаються знайти краще життя за кордоном. Через безвіз, скористатися яким могли тільки власники біометричних закордонних паспортів, у підрозділах Державної міграційної служби знову виник ажіотаж. Та, як не без задоволення зазначив керівник нашого управління, вже два місяці як черг немає. І журналісти в тому переконалися під час прес-конференції. Цьому сприяли кілька чинників, один із яких безпосередньо стосується поліпшення роботи міграційної служби. Зокрема вже півроку діє електронна черга і людям не потрібно витрачати час, досить зареєструватись, занести документи, а потім забрати паспорт. 

До речі, вже відповідно працює й підприємство із виготовлення карток. Свого часу з цим були проблеми, й тоді ажіотажем скористалися різні особи, даючи оголошення в інтернеті про послуги з оформлення або прискорення процедури виготовлення закордонного паспорта. В багатьох випадках це виявилося банальним шахрайством.

Тож керівник УДМС в області порадив не користуватися послугами так званих посередників, а звертатися в установи, котрі безпосередньо цим займаються, – підрозділи міграційної служби, центри надання адміністративних послуг або в «Паспортний сервіс». 

Щодо цифр, то в 2018 році видано понад 266 тисяч закордонних паспортів. Від цього та інших послуг, наданих управлінням МДС в області, неабиякий зиск отримали місцеві бюджети, куди переказано 92 мільйони гривень. Найбільша частка з цих надходжень – 53 млн. грн. – припала на Івано-Франківськ.