Дерев'яні іграшки, як реабілітація: Як ветерани на Прикарпатті заснували бізнес
Наближаються новорічні свята. У цей час декор набуває для людей особливого значення, тому важливо створити в будинку відповідну атмосферу за допомогою різних прикрас. Останнім часом популярності набирають хенд-мейд іграшки на ялинку.
Вдвічі приємніше придбати ялинкову прикрасу, знаючи, що гроші підуть на добру справу. Так, з серпня неподалік Івано-Франківська працює творча майстерня, де воїни АТО виготовляють ялинкові прикраси з дерева. Прибуток від продажу йде на потреби Будинку ветерана "Бандерівський Схрон", що в Клубівцях Тисменицького району.
Аби на власні очі побачити, як триває процес виготовлення дерев'яних новорічних іграшок, кореспондентка Бліц-Інфо завітала до майстерні. Зараз тут кипить робота, адже замовлень чимало.
Співзасновниця центру Наталя Черній каже, що приблизно з середини вересня ветерани почали працювати у посиленому режимі. Хтось з 8 ранку в майстерні, хтось - ще раніше. А ті, яким нецікаво творити прикраси, майструють лампи чи інші вироби з дерева.
"Нема такого, щоб ми вранці встали й всі сіли за іграшки. Це не примусово, а за бажанням. Останні два тижні у хлопців з'явився ще більший інтерес. Їм подобається творити власними руками. В ідеалі ми мріємо, аби це стало повноцінним соціальним підприємством. Тобто, щоб ми змогли платити зарплату декільком людям, які будуть працювати тут постійно. А решта - виготовлятимуть іграшки в рамках реабілітації",- пояснює пані Наталя.
Основна мета творчої майстерні - реабілітація бійців. У роботі атовці відволікаються від поганих думок та неприємних спогадів. Також процес виготовлення розвиває дрібну моторику. При черепно-мозкових травмах чи контузіях хлопці працюють пальцями, чим розробляють нервові закінчення. За словами активістки, проблема багатьох ветеранів після повернення додому - це втрата інтересу до справи, якою вони займались до війни.
"Зазвичай пошук нового інтересу може затягуватись на роки, а тут вони роблять щось нове. Буквально на днях хлопець каже, що з деревом ніколи в житті не працював. От він вже тиждень звідси не вилазить і сам майструє",- пригадує Наталя.
Виготовлення іграшок доволі складний процес, який потребує чимало часу та витрат. Етапи підготовки іграшки до продажу розробляли довго, адже після перших спроб стало зрозуміло, що їх треба розділити на дрібні операції, які були б під силу кожному.
"Спершу ми готуємо дошки. Це роблять двоє хлопців, бо верстати є досить небезпечними. Наступний етап - випилювання по шаблонах. Далі йде шліфування. Якщо це кольорові іграшки – розмальовуємо та покриваємо лаком. А дерев'яні фігурки - льняною олією з воском. До речі, вони абсолютно безпечні для дітей будь-якого віку",- пояснює співзасновниця Будинку ветерана.
За короткий час існування майстерні, на поличках красуються декілька серій фігур. Одні з них практично готові, інші - вже знаходяться у домівках прикарпатців. Мешканець Будинку ветерана Любомир Король зізнається, що ідей є багато. А головне у виготовленні іграшок - командна робота.
"Треба вкласти душу в іграшку, інакше вона буде нежива. Буває, що щось не вдається, то завжди допоможе інший. Не вийде око - Наталя допоможе. Не виходить силует - хлопці намалюють. От зараз наближається Новий рік і ми взялись за іграшки на ялинку. Хтось робить їх для дитини, хтось для коханої, хтось - просто любить цей процес. І це вже дає натхнення творити. Створення іграшок заспокоює нерви та відволікає від буденності. Є час на роздуми над життям",- ділиться чоловік.
А далі у планах воїнів - серія фігур морських тварин та динозаврів. Також вже обдумують ідеї про виготовлення тематичних іграшок до Дня святого Валентина та Різдва. Окрім того, хлопці працюють над виготовленням настільних ламп, підставок під телефони та ноутбуки.
Додамо, розмір фігурок - 8-12 см. Вартість розфарбованих 100 гривень за одну штуку. Вартість класичних - 70 гривень. Замовити вироби ручної роботи можна на сторінці Центру для учасників АТО та їхніх сімей "Бандерівський Схрон".
Читайте нас в Facebook, Telegram, та Instagram. Завжди цікаві новини!