На Прикарпатті росте 14 дерев віком від 200 до 900 років

news-image: На Прикарпатті росте 14 дерев віком від 200 до 900 років
Київський еколого-культурний центр разом з картографічним онлайн-сервісом Visicom Maps розробили і запустили інтерактивну онлайн-карту старих дерев України. Сюди увійшло 400 дерев, з них 14 ростуть на Прикарпатті.

“У цей перелік увійшли 500-річний кедр, 200-річна липа та 12 дубів віком від 500 до 900 років",- розповідає Ірина Бабій, речниця обласного управління лісового та мисливського господарства. Так 500-річний кедр росте на горі Яйко-Перегінське, що біля селища біля села Осмолода Рожнятівського району, липа — в селі Бринь Галицького району. За переказами місцевих жителів, на цій липі у 2009-році була з’ява Богородиці. Нині до дерева часто приходять паломники”. 

Найстарішим дубом є 35-метрове дерево у селі Голосків Коломийського району. Діаметр його стовбура аж 7,13 метра. Дерево називають дубом Францішека Карпінського на честь знаного польського поета, який жив у селі та любив відпочивати і працювати під цим деревом.

Інші дуби ростуть в Надвірнянському, Богородчанському, Рожнятівському Галицькому, Снятинському районах. Усі старі дерева належно охороняються. Про них є чимало легенд, переказів. Так, листя з дуба Симона Петлюри, що в селищі Маріямпіль Галицького району дають воякам, які їдуть на Схід. А у відварі з листя купають немовлят-хлопчиків, аби росли мужніми, сильними, здоровими

Усі 14 дерев охороняються, і в доброму стані. Але деякі мають вікові великі дупла.

“Ці колись закидали цеглою і бетонували", - каже Тетяна Трибун, головна лісопатологиня державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Івано-Франківськлісозахист. Проте таке робити не можна, бо через цементування у дереві створюється парниковий ефект і утворюються та розмножуються грибки, через які з роками дерево може загинути. Тому самостійно щось робити зі старими деревами не варто. Краще звернутися до арбористів — фахівців з обслуговування та догляду за деревами. Вони будуть визначати як і чим лікувати кожне дерево індивідуально”. 

До речі, аби не помилитися у визначенні віку старих дерев, фахівці спеціальним довгим і тонким свердлом дуже обережно висвердлюють у стовбурі до середини дерева циліндр діаметром один сантиметр. Обережно виймають його та рахують кільця. Кожне кільце відповідає одному рокові.

Сабіна РУЖИЦЬКА, Експрес


Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою і натисніть ctrl+Enter
Опубліковано: 20.06.2019 13:26
загрузка...