Юристи радять прикарпатцям, як не перетворити свій відпочинок на жахіття

news-image: Юристи радять прикарпатцям, як не перетворити свій відпочинок на жахіття
Незважаючи на економічні проблеми в країні, українці продовжують активно їздити на відпочинок за кордон. Найбільш популярними місцями для наших громадян залишаються Туреччина та Єгипет.

Але відкриття безвізу з країнами Євросоюзу різко збільшило турпотік з України в країни ЄС. 

Скоро почнеться період літнього відпочинку, тому всім, хто буде організовувати свій відпочинок через туроператорів буде цікаво дізнатися, як убезпечити свій відпочинок. 

Начальник відділу правопросвітництва та надання безоплатної правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Лілія Вінтонишин роз’яснила для Бліц-Інфо порядок укладення та виконання договору на туристичне обслуговування.

Що таке  договір на туристичне обслуговування та які його істотні умови?

Поняття договору на туристичне обслуговування передбачене Законом України «Про туризм» від 15.09. 1995 року № 324/95-ВР. За договором на туристичне обслуговування одна сторона (туроператор, який укладає договір безпосередньо або через турагента) зобов’язується надати за замовленням іншої сторони (туриста) комплекс туристичних послуг (туристичний продукт), а турист зобов'язується оплатити його.
Договір на туристичне обслуговування укладається в письмовій чи електронній формі.
Істотні умови договору:

 • зазначення строку перебування у місці надання туристичних послуг та дат початку та закінчення туристичного обслуговування;
 • характеристика транспортних засобів, що здійснюють перевезення (вид і категорія, а також дата, час і місце відправлення та повернення (якщо перевезення входить до складу туристичного продукту));
 • готелі та інші аналогічні засоби розміщення, їх місце розташування, категорія, також строк і порядок оплати готельного обслуговування;
 • умови забезпечення харчування;
 • кількість туристів у групі (у разі потреби) та у зв'язку з цим триденний строк інформування туриста про те, що туристична подорож не відбудеться через недобір групи;
 • програма туристичного обслуговування;
 • види екскурсійного обслуговування та інші послуги, включені до вартості туристичного продукту;
 • інші суб'єкти туристичної діяльності (їх місцезнаходження та реквізити), які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту;
 • страховик, що здійснює обов'язкове та/або добровільне страхування туристів за бажанням туриста, інших ризиків, пов'язаних з наданням туристичних послуг;
 • правила в'їзду до країни (місця) тимчасового перебування та перебування там;
 • вартість туристичного обслуговування і порядок оплати;
 • форма розрахунку;
 • відповідальність сторін;
 • розірвання.

Як можна змінити умови договору?

Кожна із сторін договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі може вимагати внесення змін до цього договору або його розірвання у зв'язку із зміною істотних умов договору та обставин, якими вони керувалися під час укладення договору, зокрема у разі:

 • погіршення умов туристичної подорожі, зміни її строків;
 • непередбаченого підвищення тарифів на транспортні послуги;
 • запровадження нових або підвищення діючих ставок податків і зборів, інших обов'язкових платежів;
 • істотної зміни курсу гривні до іноземної валюти, в якій виражена ціна туристичного продукту;
 • домовленості сторін.

ВАЖЛИВО!!! Зміна ціни туристичного продукту після укладення договору на туристичне обслуговування допускається лише у разі необхідності врахування зміни тарифів на транспортні послуги, запровадження нових або підвищення діючих ставок податків і зборів та інших обов'язкових платежів, зміни курсу гривні до іноземної валюти, в якій виражена вартість туристичного продукту.

Зміна ціни туристичного продукту можлива не пізніш як за 20 днів до початку туристичної подорожі. При цьому збільшення ціни туристичного продукту не може перевищувати п'яти відсотків (5%) його початкової ціни. У разі якщо ціна туристичного продукту вища за початкову ціну на п'ять відсотків, турист має право відмовитися від виконання договору, а туроператор (турагент) зобов’язаний повернути йому раніше сплачену суму.

Чи передбачена відповідальність за невиконання або неналежне виконання договору?

Турист має право на відшкодування матеріальних і моральних збитків у разі невиконання або неналежного виконання умов договору.
Відповідальність за шкоду, заподіяну життю, здоров'ю та майну туриста, встановлюється договором на туристичне обслуговування.
Туроператор несе перед туристом відповідальність за невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування, крім випадків, якщо:

 • невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося з вини туриста;
 • невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося з вини третіх осіб, не пов'язаних з наданням послуг, зазначених у цьому договорі, та жодна із сторін про їх настання не знала і не могла знати заздалегідь;
 • невиконання або неналежне виконання умов договору на туристичне обслуговування сталося внаслідок настання форс-мажорних обставин або є результатом подій, які туроператор (турагент) та інші суб'єкти туристичної діяльності, які надають туристичні послуги, включені до туристичного продукту, не могли передбачити.

Чи можна відмовитися від виконання договору на туристичне обслуговування?

Турист вправі відмовитися від виконання договору на туристичне обслуговування до початку туристичної подорожі за умови відшкодування туроператору (турагенту) фактично здійснених ним документально підтверджених витрат, пов'язаних із відмовою.

Туроператор (турагент) зобов'язаний не пізніш як через один день з дня, коли йому стало відомо про зміну обставин, якими сторони керувалися під час укладення договору на туристичне обслуговування, та не пізніш як за три дні до початку туристичної подорожі повідомити туриста про таку зміну обставин з метою надання йому можливості відмовитися від виконання договору без відшкодування шкоди туроператору (турагенту) або внести зміни до договору, змінивши ціну туристичного обслуговування.

!!! Якщо під час виконання договору на туристичне обслуговування туроператор не в змозі надати значну частину туристичного продукту, щодо якого відповідно до договору на туристичне обслуговування сторони досягли згоди, туроператор повинен з метою продовження туристичного обслуговування вжити альтернативних заходів без покладення додаткових витрат на туриста, а в разі потреби відшкодувати йому різницю між запропонованими послугами і тими, які були надані. У разі неможливості здійснення таких заходів або відмови туриста від них туроператор зобов'язаний надати йому без додаткової оплати еквівалентний транспорт для повернення до місця відправлення або іншого місця, на яке погодився турист, а також відшкодувати вартість ненаданих туроператором туристичних послуг і виплатити компенсацію у розмірі, визначеному в договорі за домовленістю сторін.

Суб'єкт туристичної діяльності, який порушив законодавство в галузі туристичної діяльності при наданні туристичної послуги, що завдало шкоду, зобов'язаний відшкодувати туристу збитки у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Розмір майнової відповідальності туроператора, турагента чи іншого суб'єкта туристичної діяльності не може перевищувати фактично завданих замовнику збитків з їх вини.

Івано-Франківський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

м. Івано-Франківськ вул. Івана Франка, 4

(0342) 55-90-67, (0342) 55-90-66, 0800 21 31 03 (цілодобова гаряча лінія)


Якщо Ви помітили помилку, виділіть її мишкою і натисніть ctrl+Enter
Опубліковано: 19.04.2019 11:06
загрузка...