Де видобуватимуть сланцевий газ на Західній Україні?
Україна зробила ще один крок на шляху енергетичної незалежності. Дві галицькі облради Львівська та Івано-Франківська погодили текст проекту Угоди з компанією Chevron про видобуток сланцевого газу на території цих областей. Ділянка Олеська зачіпає територію міст: Жовква, Кам’янка-Бузька, Львів, Івано-Франківськ, Тисьмениця.
Обсяги видобутку сланцевого газу на Олеській ділянці у 2030 році можуть складати 2,8 мільярдів метрів кубічних на рік в песимістичному сценарії, 5,6 мільярдів метрів кубічних на рік - в базовому сценарії та 11,1 мільярдів метрів кубічних на рік – в оптимістичному сценарії, відповідно до прогнозу аналітиків проекту "Сланцевий газ в Україні".
Як інформують texty.org.ua, аби досягнути таких обсягів видобутку потрібно пробурити близько 1000 свердловин, для яких необхідно буде біля 200 майданчиків площею від 1 до 3 гектарів.
Прогноз базується на припущенні, що геологорозвідувальні роботи будуть успішними, а промислові запаси сланцевого газу – підтверджені. Як наслідок, починаючи з 2019 року розпочнеться промисловий видобуток сланцевого газу та активне буріння нових свердловин.
Темпи буріння зростуть із 8 свердловин на рік в 2019 році до 128 свердловин на рік в 2023 та подальших роках.
Кожна свердловина за семирічний термін експлуатації дасть від 22 до 88 мільйонів метрів кубічних природного газу. Близько половини всього обсягу сланцевого газу з кожної свердловини видобуватиметься в перший рік її роботи, а далі обсяги видобутку падатимуть і на кінець 7 року складатимуть лише близько 10% від початкового дебіту.
Угода між Chevron та урядом ще не підписана, бо потребує внесення змін до українського законодавства. Та оскільки, як стверджує журналіст Тетяна Чорновіл компанія "Надра-Олеська", що спільно з Chevron розроблятиме родовища сланцевого газу в Україні має стосунок до сім'ї президента, особливих перешкод у початку робіт не передбачається.
Цікаво, що в погодженому тексті угоди прописано: американська компанія зобов"язується відшкодовувати у повному обсязі шкоду, завдану довкіллю в результаті розробки покладів, та відновлювати ґрунти. Повний текст проекту Угоди викладений на сайті Івано-Франківської облдержадміністрації
Україна минулого року провела три конкурси на розробки покладів сланцевого газу - Юзівської (Харківська та Донецька обл.), Олеської (Львівська та Івано-Франківська обл.) та Скіфської (глибоководний шельф Чорного моря) ділянок.
Переможцями конкурсу на розробку Олеської ділянки стала американська Chevron, Юзівської - англо-голландська Shell, Скіфської - консорціум на чолі з американською ExxonMobіl (40%, оператор), Shell (35%), австрійська OMV в особі румунської "дочки" Petrom (15%) і НАК "Надра України" (10%). Проект УРП щодо Юзівської площі 16 січня погодила Донецька облрада, 17 січня - Харківська облрада.