Якщо ви мешканець Івано-Франківська, дах вашого будинку протікає, стіни вкрилися тріщинами й грибком, а комунальники за два роки не спромоглися навіть замінити ринву, то ваш будинок обраний. Ще трішки потерпіть, і незабаром ви можете отримати від директора КП «Єдиний розрахунковий центр» Вадима Войтика «листа щастя» про те, що ваш будинок – це ваша особиста справа і його передали вам у самоуправління. Без вашого відома і згоди.
Першими «щасливчиками», які нещодавно дізналися про зняття своїх будинків з балансу КП «ЄРЦ», стали мешканці 95 (!) одноповерхівок обласного центру. Так ЄРЦ просто позбувається «токсичних активів». Це ж здебільшого старі, зношені будівлі, ремонт і обслуговування яких потребує значних коштів. З не надто платоспроможних жильців їх не збереш… Тому франківські «комунальні реформатори» вирішили, що порятунок потопельників – це справа самих потопельників.
Обставили «кидок» ґрунтовно: 1 серпня цього року депутати міської ради внесли зміни до положення «Про порядок передачі житлових будинків, що перебувають на балансі комунальних підприємств м. Івано-Франківська, в самоуправління власникам». Тепер, за рішенням сесії, одноповерхові будинки можна передавати в самоуправління мешканцям без їхньої згоди. Це важко узгодити з партійною програмою ВО «Свобода» «Програма захисту українців» і з передвиборчими обіцянками місцевих «свободівців», які мають більшість у міській раді. Але – сталося. Виборців, звісно, не питали.
Через два місяці «ЄРЦ» на своїй веб-сторінці розмістило список будинків, які знімаються з балансу комунального підприємства. А мешканці одноповерхівок отримали копії наказів за підписом директора «ЄРЦ» Вадима Войтика про те, що будинки, в яких вони проживають, передані їм в самоуправління. Людям повідомили, що буде припинено нарахування плати за утримання будинку та прибудинкової території, та зобов’язали їх укласти договори з виконавцями послуг на вивезення сміття, рідких нечистот та на обстеження димовентиляційних каналів.
Теплі обіцянки
«Довели будинок до повної руйнації, а тоді передають в самоуправління», - обурюється мешканка двоквартирного будинку №8 по вул. Сабата Катерина Оленич. Вона, до речі, справно оплачувала рахунки комунальників. Її будинок розміщений неподалік міського парку ім. Тараса Шевченка. На будівлі обсипалася штукатурка, стіни потріскали наскрізь. Таке враження, що він може розсипатися будь-якої миті.
Катерина розповідає, що будинок не ремонтувався, як мінімум, півстоліття. «Дідусь був військовий, йому дали цю квартиру. За 50 років ніхто тут не робив ремонт. У квартирі постійно сирість, стіни покрилися грибком. Поки бабуся жива була, то у квартирі взагалі було 12 градусів тепла», - розповідає Катерина.
Жінка успадкувала це житло і за 8 років встановила автономне опалення та спромоглася зробити в квартирі ремонт. Замінила два вікна – решту боїться: щоб будинок не розвалився. Адже стіни навколо вікон потріскали, а в одній з рам вже не закривається кватирка.
У кімнаті, де сплять двоє маленьких дітей, після дощів протікає стеля і стіна, навіть через водостійкий гіпсокартон пробиваються плями. «Від сирості в квартирі діти мають алергічні захворювання, сусідська дитина має бронхіальну астму. Педіатри кажуть, що причиною захворювань є грибкове ураження стін будинку», - говорить жінка.
Попри те, що комунальники вперто ігнорували всі звернення мешканців будинку по вул. Сабата, 8, люди квартплату сплачували справно. Сподівалися, що дочекаються хоча б елементарної допомоги. «Кілька років поспіль ми зверталися в ЖЕО №3, потім в "ЄРЦ" з проханням укріпити фундамент, замінити водостічні труби, зробити хоча би частковий ремонт будинку. Весь цей час годували нас обіцянками», - відзначає Катерина.
Жінка показує цілу папку багаторічної переписки з комунальниками. Останню відписку від «ЄРЦ» вона отримала у червні цього року. Директор підприємства обіцяє, що підрядник складе кошторис на часткову заміну водозливних елементів, а вартість робіт буде додатково нарахована до квартирної плати. Однак, за словами Катерини, працівники «ЄРЦ» прийшли, порахували вартість робіт, а потім повідомили, що нема сенсу щось ремонтувати, адже будинок готується до передачі в самоуправління. «Я написала заяву ще два роки тому. Якби комунальники тоді на неї відреагували і розбили вартість робіт у помісячну квартплату, то я б уже всю заборгованість виплатила. Але вони цього не зробили, а тепер вже не зроблять, бо я не встигну їм за це заплатити», - розповідає пані Катерина.
Також кілька років поспіль жінка зверталася в міський департамент житлово-комунального господарства, транспорту і зв’язку з проханням зрізати два аварійних дерева на подвір’ї: «Виросли дерева, які ми не садили. Дикі груші падають дітям на голови. Коли вони обсипаються, навколо літають оси і постійно кусають дітей..." Катерина показує кілька ідентичних відписок з департаменту, датованих 2011-2013 роками, нібито дерева включені у графік зрізки аварійних дерев. Однак коли жінка звернулася останній раз, її повідомили: ваш будинок знімають з балансу – і мастіть собі голову.
Незадовільний, але не аварійний
«Закон говорить, що люди мають право самостійно вибирати виконавця послуг з утримання їхнього будинку, а коли вони мовчать, за них це робить міська влада. Спочатку міська влада за них вибрала ЖЕК, потім міська влада вибрала "ЄРЦ", потім - для деяких будинків – "Дирекцію замовника". Потім було рішення, за яким будинки одноповерхові, де приватизовані всі помешкання, можуть бути передані наказом управителя людям в те саме самоуправління», - пояснює директор КП «ЄРЦ» Вадим Войтик.
За його словами, немає сенсу віддавати квартирну плату управителю будинку за послуги, які люди можуть робити самостійно. «На мій погляд, ми робимо людям краще, просто вони на сьогоднішній момент ще в цьому сумніваються, - переконує директор «ЄРЦ». – Люди самостійно давно утримують такі будинки, і така фірма, як наша, є для них зайвим тягарем, з яким, до речі, частина з них не мириться».
Цікаво так виходить – то, може, і гроші повернули б за попередні роки бездіяльності?
Правда, зазначає комунальник, у самоуправління не можна передавати ті будинки, в яких не завершилася приватизація квартир, та ті, які визнані аварійними або ветхими.
Посилаючись саме на цей пункт положення, мешканці будинку по вул. Сабата, 8 звернулися до керівництва «ЄРЦ» з проханням не знімати їхнє помешкання з балансу. У відповідь отримали чергову відписку. «Відповідно до технічного висновку про стан житлового будинку №8 по вул. Сабата у м. Івано-Франківську оцінений як вкрай незадовільний, тобто про аварійність не йдеться», - написано в ній. Директор "ЄРЦ" роз’яснює, що ветхим є житло, фізичний знос якого 61-80%. А загальний знос будинку, за висновком «ЄРЦ», становить лише 48%. «Коли вони рахували ті відсотки, то рахували окремо знос вікон, окремо фундаменту, окремо стін, підлоги тощо. За їхніми підрахунками вийшло так, що у нас стіни у будинку найміцніші, а підлога – найгірша. Насправді найміцніша підлога, а стіни такі, що вже вікна не закриваються», - обурюється Катерина Оленич.
Такий «професійний» технічний висновок склали спеціалісти Івано-Франківської філії ДП УДНДІПМ «ДІПРОМІСТО» ім. Ю.М.Білоконя на замовлення КП «ЄРЦ». Мешканці будинку з гіркою іронією згадують, як обстежувався будинок. «Прийшли два дідусі, які мало не звалилися у яму перед будинком, - пригадує Катерина. – Питаюся: на горище полізете? А вони відповідають: не сьогодні, не сьогодні! Запрошувала подивитися на плями від сирості – в хату не пішли. А до сусідів взагалі не заходили. У нас під підлогою є підвал, а у технічному висновку про нього й не згадали. Це так вони обстежували!».
Після того, як дідусі побоялися лізти на горище, прийшов молодий хлопець, який фотографував будинок. За цими світлинами, вочевидь, і складали технічний висновок. «Я тоді не знала, що будинок готується до зняття з балансу КП «ЄРЦ», я щиро вірила, що вони хочуть допомогти», - нарікає жінка.
На черзі двоповерхівки?
Приблизно рік тому "ЄРЦ" вже намагалося позбутися проблемних будинків. Тоді мешканці всіх будинків, які зараз передані в самоуправління, почали отримувати листи з пропозицією зняти будинок з балансу «Єдиного розрахункового центру» і взяти його у самоуправління. До листа працівники «ЄРЦ» відразу додавали зразок протоколу зборів мешканців будинку та бланк заяви. Вочевидь, охочих виявилося небагато, тому вирішили змінити саме положення і згоди мешканців не питати.
До слова, подібні листи отримали не лише мешканці одноповерхівок, а й інших проблемних будинків. Так, не виключено, що за який місяць міськрада вирішить передати в самоуправління і двоповерхові будинки. «Я цього не виключаю, тому що і для таких будинків наша організація є зайвою», - коментує Вадим Войтик.
Таким способом у самоуправління можуть перейти і триповерхові, а згодом і чотириповерхові будинки. А чому ні? При цьому комунальників мало цікавить, в якому стані перебуває будинок. Зате рахунки до людей надходять справно, з цим затримок не буває, це ж не ремонт, якого можна роками чекати…
Як жити далі, мешканці будинку по вул. Сабата, 8 не знають. У двох квартирах проживають одинокі матері, в кожної з яких по двоє дітей. Одна з них – лікар, друга – педагог. Зробити капітальний ремонт будинку їм явно не по кишені. А жити зі страхом, що дах ось-ось впаде на голову, жінки вже не можуть. Ніхто не хоче купувати квартири у такому стані, попри те, що будинок розташований майже в центрі міста. «Покупці приходять, дивляться і лякаються його вигляду», - підсумовує Катерина Оленич.
Наразі жінки готують скаргу на комунальників до прокуратури, а як доведеться – то й до суду. Раді будуть, якщо знайдуть однодумців. Адже у списку «кинутих» вже майже 100 будинків.
Марія ГАВРИЛЮК, "Галицький кореспондент"