Думки експертів щодо видобутку сланцевого газу неоднозначні.
Сьогодні в Івано-Франківську народний депутат, голова комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ірина Сех, директор ГО «Бюро екологічних розслідувань» Дмитро Скрильніков та доцент геологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, кандидат геолого-мінералогічних наук Володимир Харкевич розповівли на прес-конференції про негатив видобутку сланцевого газу на Прикарпатті та розкритикували Угоду про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська між державою Україна та компанією «Шеврон Юкрейн Б. В.» та товариством з обмеженою відповідальністю «Надра Олеська». Над угодою зараз працює комісія Івано-Франківської обласної ради, повідомляє кореспондент Бліц-Інфо.
За словами Ірини Сех, дана угода не пройшла ні економічної, ні екологічної експертизи. Тому потрібно чітко визначити чи буде дана угода економічно вигідною для Прикарпатті та чи не завдасть шкоди екології.
Ірина Сех впевнена, що Кабмін намагається уникнути відповідальності за співпрацю з «Шевроном», даючи право узгоджувати Угоду про розподіл вуглеводнів місцевим органам влади. При цьому народний депутат запевняє, що уточнення і пропозиції місцевих рад до Угоди можуть бути проігноровані. Тому Сех закликає місцеві ради не узгоджувати Угоду про розподіл вуглеводнів, поки у документі не будуть прописані усі вимоги Івано-Франківської облради.
Директор ГО «Бюро екологічних розслідувань» Дмитро Скрильніков наголосив на прописаних в Угоді «добровільних стандартах «Шеврону». Юрист пояснює, що ця Угода закріплює за «Шевроном» можливість у добровільному порядку відкривати інформацію про використання тих чи інших хімічних елементів. Дмитро Скрильніков впевнений, що за цією ширмою до України можуть ввозити і використовувати на її території небезпечні хімічні сполуки. До того ж, еколог підкреслив, що «Шеврон», згідно Угоди, звільняється від сплати екологічного податку.
Доцент геологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка, кандидат геолого-мінералогічних наук Володимир Харкевич зробив наголос на можливих зсувах грунту та землетрусах, адже глибина буріння свердловин для видобутку сланцевого газу становить від 5 до 10 кілометрів. Також науковець закликав ознайомитися з досвідом Польщі. За його словами, там 4 свердловини, зроблені за технологією, яку намагаються втілити на Прикарпатті, і газу там настільки мало, що свердловини не дали промислового результату.
Проте критики видобутку сланцевого газу на Прикарпатті не пропонують відповідну альтернативу. Нардеп Ірина Сех вважає, що Україна може сама себе забезпечувати своїм газом, видобуваючи його старими перевіреними технологіями. При цьому, спікери забули про альтернативні джерела енергії, розвиток яких гальмує непристосоване до цього українське законодавство.
Нагадаємо, сьогодні відбулось друге засідання робочої групи з опрацювання проекту Угоди про розподіл вуглеводнів, які видобуватимуться у межах ділянки Олеська між державою Україна та компанією “Шеврон Юкрейн Б. В.” та товариством з обмеженою відповідальністю “Надра Олеська”.
На обговоренні депутати та експерти заговорили й про переваги видобутку сланцевого газу на території областей. Але потрібно доопрацювати цей проект.
Зокрема експерти вважають, що таким чином Україна послабить вплив свого Північного сусіда Росію. Також це створення нових робочих місць та покращити економічне становище через інвестиції.