Сільський туризм в Україні: підеш зі мною на сінник?
Якщо при слові «відпочинок» у вас перед очима спливають картини спокійного, розміреного сільського життя – парне коров’яче молоко, мокра свіжоскошена трава, ночівлі на сіннику і т. д. – це явні ознаки прояву тяги до сільського туризму.
У цього виду відпочинку маса синонімів, ось тільки деякі з них: зелений, етнографічний, агротуризм. Простіше кажучи, це відпочинок в сільській місцевості, в якій є культурно-пізнавальні туристичні об’єкти, пише Igotoua.
Джерело фото: almaritour.com.ua.
Зазвичай зайнятися таким видом туризму тягне людей, які втомилися від міської суєти, особливо в мегаполісах, з їх шаленим ритмом життя, та й просто охочих зануритися в нову для себе атмосферу, пізнати щось незвичайне, познайомитися з іншою культурою або, можливо, навіть освоїти нову професію.
Джерело фото: bodo.ua.
Скільки коштує стати агротуристом
Прагматичних і розсудливих завжди не в останню чергу цікавить питання: у скільки виллється захоплююча подорож у глибинку? Оскільки діапазон цін досить широкий, то вартість відпочинку в цілому буде залежати від таких факторів:
- Сезонність. Ціна коливається залежно від пори року, новорічних, різдвяних та великодніх свят; найбільш дешевий період міжсезоння. Так, в агросадибі можна зупинитися за 50 грн/доба і вище.
- Інфраструктура. Віддаленість села від доріг, річки-озера-моря, наявність магазину, медпункту і т. д.
- Побут. Наявність холодильника, телевізора, ванни/душової, туалету, газової або електроплити.
- Додаткові цікавинки. Екскурсії, трансфер до місця, майстер-класи з виготовлення глечиків, вишивки, катання на човні, конях, доїння корови і т. д. У середньому, майстер-клас обійдеться в 70–150 грн.
- Пам’ятки, що знаходяться неподалік. Рукотворні і природні особливості ландшафту, екологічна обстановка. Як правило, відвідування нацпарків безкоштовне. Гроші можуть взяти за додаткові послуги, наприклад, супровід гіда по екологічних стежках, навчання основ верхової їзди, виживання в лісі. Це може коштувати від 50 грн/особа.
Словом, є варіант просто поїхати, куди очі дивляться в прагненні «торкнутися витоків», а є можливість вирушити в одну з багатьох спеціально побудованих садиб (в тому ж Закарпатті), але це для туристів, які не хочуть жертвувати звичними благами цивілізації. Але загалом можна впевнено сказати, що в плані цін сільський туризм в Україні вельми привабливий у зв’язку з гнучкою системою.
Джерело фото: foto.ua.
З чого почати
Починати варто з того, куди лежить душа поїхати і затриматися на певний час. Як уже зазначалося вище, можна обрати відпочинок у садибі, яких, наприклад, в областях Західної України, і особливо Закарпатті, десятки. Можливо, не варто відразу ж занурюватися в сільський екстрим по повній програмі (їхати в глушину, жити в похилій хаті зі зручностями у дворі; хоча комусь і такий відпочинок до вподоби), а для початку з’їздити куди-небудь ближче, аби взагалі зрозуміти, яких вражень ви чекаєте від агротуризму. Спокійна обстановка буде і в спеціально збудованому для туристів особняку, і в простенькій хатинці, домашніми фруктами і соліннями також можуть почастувати і там, і там.
Джерело фото: picsfab.com.
Куди податися агротуристу в Україні
Що стосується сільського туризму, то тут Україна пропонує величезний вибір.
- Полтавська область може похвалитися гоголівськими місцями (Диканька і Великі Сорочинці), садибою Кочубеїв, Музеєм українського гончарства в селі Опішне і т. д.
Джерело фото: panoramio.com, автор: Dima Bogomolov.
- Село Петриківка Дніпропетровської області з головою занурить вас в атмосферу козацтва та знаменитого петриківського розпису.
Джерело фото: pustunchik.ua.
- Корсунь-Шевченківський, що на Черкащині, особливо представлення не потребує завдяки великому Кобзареві. Особливо сподобається Корсунь-Шевченківський заповідник.
Джерело фото: nature.ck.ua.
- Харківська область – це Печенізьке водосховище і Хозарський шлях (спеціальний тур).
Джерело фото: panoramio.com, автор: Ekaterina_III.
- У Київській області є таке селище – Балико-Щучинка (Кагарлицький район). Цікаве воно не тільки тим, що розташоване на дніпровському березі, а й тим, що в цих краях створюється музейний комплекс на розкопках поселення трипільської культури.
Джерело фото: panoramio.com, автор: Dmitriy Demchenko.
- Вінницька, Хмельницька і Тернопільська області, що утворюють Поділля, привабливі оборонними спорудами, що залишилися після татарських набігів (Хотинська фортеця та замок Кам’янець-Подільський). В цих краях можна побачити своїми очима багато з тих речей, яких не бачать заїжджі туристи, якщо домовитися із сільськими господарями. Можна порибалити з ночівлею в лісі, виліпити сувеніри з природних матеріалів, навчитися пекти домашній хліб (Вінницька область); у Грицеві Хмельницької області пропонується активний відпочинок і програма оздоровлення; пожити в селі в каньйоні Дністра, оглянути околиці Почаєва і відвідати монастир (Тернопільська область).
Джерело фото: about-ukraine.com.
- Закарпаття, Волинська, Львівська, Івано-Франківська та Чернівецька області – це справжня знахідка для сільського туриста. Одні тільки карпатські Яремче, Рахів, Славське, Ворохта та багато інших чого варті. Тут і катання на лижах, і походи в гори, і збір грибів та ягід, і знайомство з місцевими звичаями і смачною кухнею.
Джерело фото: allkarpaty.com.
Як видно, сільський (зелений, агро) туризм в Україні досить цікавий, різноманітний і може бути не дуже витратним. Тому якщо ви вже задумалися про такий вид відпочинку, то краще всього зайнятися моніторингом в інтернеті і пошуком всієї потрібної інформації, оскільки не всі туристичні фірми придивляються до цього сегмента, і тому не завжди можуть запропонувати відпочинок подібного роду своїм клієнтам.