В Івано-Франківську після запровадження електронної реєстрації дітей до дитсадків, проблема вільних місць у ДНЗ стала надзвичайно гострою. І хоча, міська влада спробувала вирішити її за рахунок збільшення дошкільнят у групах, все ж з початку навчального року понад півтори тисячі дітей залишились вдома.
Варто зауважити, що потреба місць у івано-франківських дошкільних закладах постійно зростає. А вирішити її можна тільки за рахунок будівництва нових ДНЗ. Та тут на заваді стоять гроші. А точніше, їх відсутність у міській казні. А ще, напевне, чекають, поки за вирішення проблеми не візьмуться ті, хто вище.
Хоча, не все так погано. До прикладу, громада села Вовчинець, що поряд з Івано-Франківськом, вирішила не чекати і самостійно взятись за вирішення проблеми дошкільної освіти. А саме, збудувати власний, сучасний, просторий дитсадок.
Як розповів кореспонденту «Бліц-Інфо» сільський голова села Вовчинець Михайло Назар, ідея з будівництва садочка визрівала виникла в 2007 році, а вже в 2008 була виділена ділянка під забудову.
«Близько двох років тривали проектні та підготовчі роботи, проводився тендер, визначались з підрядником. А вже з весни 2011 приступили до зведення фундаменту. Планували звести за два роки і вже у вересні цього року відсвяткувати новосілля. Та плани не здійснились і на сьогодні роботи тривають, хоча в загальному вже виконано близько 80% робіт», - пояснює сільський голова.
За словами пана Назара, вкластися у терміни не вдалось через дефіцит коштів.
«Коли ми розпочинали цей великий проект, то розраховували перш за все на себе та на сільський бюджет. Хоча, наділись і на підтримку держави. І вона була, та все ж не в таких розмірах, як би нам хотілось. Загалом, на будівництво вже витрачено близько 8,5 мільйонів гривень, з яких близько 3,5 мільйонів було виділено державного бюджету. Ще 750 тисяч гривень цього року нам поділив міський бюджет. Решту грошей пішло з нашого. Але, щоб завершити будівництво нам потрібно ще 4 мільйони 856 тисяч гривень», - розповідає війт Вовчинець.
Як розповідає кореспонденту «Бліц-Інфо» головний на будівництві, виконроб Володимир Петрунько, площа приміщення дитсадка має 3 тисячі квадратних метрів, а територія – гектар.
«Загалом на об’єкті вже виконано на 90% будівельні, загально-монтажні роботи. А залишилось виконати внутрішні роботи, встановити систему вентиляції, запустити модульну паливну, встановити систему опалення. А також завершити роботи по благоустрою території», – каже чоловік.
Володимир Іванович розповідає, що дошкільний заклад збудований за новітніми технологіями та європейськими стандартами.
«Зокрема, заклад обладнаний плавальним басейном з теплою перехідною, щоб дітям не довелось мерзнути. Дитсадок розрахований на 8 груп, кожна з яких буде мати окрему ігрову кімнату, роздягальну, спальну та санвузол. Загалом, проект розроблений таким чином, щоб діти не мали прямого контакту з дітьми інших груп та персоналом. У разі незвичайної ситуації кожна група має свій аварійний вихід. Окремо входи до приміщень персоналу кухні, вихователів. Передбачений підйомник, за яким подаватимуть їжу на другий поверх. Є кабінет лікаря та кілька палат-ізоляторів», - пояснює Петрунько.
Також, за словами пана Володимира, влітку діти матимуть можливість гратись в унікальних ігрових кімнатах на вулиці.
«Їх збудовано вісім, тобто окрема для кожної групи. Всі вони матимуть дерев’яну підлогу та лавки. Кажуть, ні один в області садок таких немає. Також запроектована велодоріжка з поліуретановим покриттям, щоб діти не оббивали коліна. Входи обладнані пандусами для колясок. Передбачені окремі приміщення, де їх можна буде залишати». – розповідає будівельник.
Сільський голова розповідає, що садочок розрахований на 150-160 дітей, але за потребою та погодженням санстанції кількість дітей можна буде збільшити. площа та санітарні норми дозволяють збільшити кількість дітей вдвічі.
«І площа та санітарні норми дозволяють. На сьогодні в селі близько 280 дітей дошкільного віку, з них близько 100 дітей відвідують дитсадки Івано-Франківська. Тобто садок не буде пустувати. Тим більше на нашій території є збудовані багатоповерхівки, де поки що не живуть люди. Всі очікують на цей садочок. Крім того, якщо будуть місця, будемо добирати дітей з Івано-Франківська, що живуть поруч», - пояснює пан Назар.
А планують закінчити облаштування зразкового дитсадка до початку наступного навчального року, тобто майже за рік.
«Завершити всі роботи можна було б вже навесні при умові, що будуть гроші. Та на це не дуже надіємось, адже вже зараз маємо боргу перед підрядником майже на пів мільйона гривень через затримки Держказначества. Надіємось, що держава теж допоможе», - зауважує голова сільради.