На івано-франківських вулицях – велопатруль
Уже скоро в Івано-Франківську запустять пілотний проект велопатруля в рамках ініціативи «Тепле веломісто». Хлопці й дівчата робитимуть зауваження необачним пішоходам, неакуратним велосипедистам, розвиватимуть велокультуру міста.
За словами координатора ініціативи «Тепле веломісто» Віктора Загреби, в Івано-Франківська є всі шанси стати таким собі українським Копенгагеном – дружнім простором для роверистів, де користуватися цим двоколісним транспортом зручно, безпечно та приємно.
На початку року в учасників велоспільноти зародилася ідея створити у місті велопатрулі. Як кажеЗагреба, ця ідея мала б об’єднати кілька ключових аспектів ініціативи – безпеку, культуру поведінки та зручність для тих же роверистів і пішоходів, пише Репортер.
Отож, такі патрулі – це група волонтерів, які слідкуватимуть за порядком. Проект планують запустити вже цього місяця.
«Ми будемо починати її як громадську ініціативу без будь-яких офіційних статусів, тобто це не буде міліція, – пояснює Віктор. – Коли буде добрий результат, то це все може вирости, наприклад, на рівень дружинників».
На початках, каже Загреба, основною функцією та завданням велопатруля буде робота саме з роверистами. Адже часто у центрі міста, на пішохідних доріжках виникають конфлікти між ними й пішоходами.
«Із 19 велосипедистів, які їдуть акуратно, лише один може гнати і всі звертають увагу саме на нього, – говорить координатор проекту. – А потім розказують, що велосипедисти погані й нечемні. Нам дуже важливе ставлення громади до велоруху. Зараз воно, скажімо, таке, нейтральне або часто негативне. Ми хочемо максимально позитивно змінити його та, що важливо, культуру поведінки самих велосипедистів. Будемо розмовляти з ними, роздавати брошурки на тему, як правильно їхати у пішохідній зоні, як їхати по дорозі, як показувати повороти».
Як виглядатимуть такі патрулі? За словами Віктора Загреби, патрулюватимуть по двоє людей у різних районах – в центрі міста, парку Шевченка чи на міському озері. Вони будуть одягнені у футболки чи у жовті жилетки з написом «Велопатруль».
Ідею підтримали 12 волонтерів, які вже готові приступати до роботи.
«Їм усім за 25 років, – розповідає Загреба. – Вони мають якийсь свій життєвий досвід, знають і розуміють, чому важливо це робити».
За словами Віктора, у багатьох країнах досить популярні поліцейські велопатрулі. Таке практикують і в Києві. Що ж до громадських, а не поліцейських, то подібні є лише в Нью-Йорку, в районі Брукліна
«У них трошки інша функція, – пояснює він. – Це була така відповідь громади на зростання кількості нічних злочинів – пограбування, нападів на жінок. Люди вирішили самі боротися з цією проблемою, об’єднавшись у велопатрулі. Наприклад, вони зустрічають людей, які пізно повертаються з роботи, та проводжають їх від станції метро додому. Тобто у бруклінців така більше антикримінальна функція, а у Франківську ми плануємо робити більш просвітницьку».
Проте, Віктор Загреба говорить, що, можливо, у майбутньому франківські велопатрулі й розширять свої функції.