На Прикарпатті виявили несанкціоноване звалище токсичних відходів


Несанкціоноване звалище токсичних відходів, зокрема креозоту, виявили у місті Тисмениця.

Як стало відомо БРІЗу, отрутохімікати поховано у руслі річки Воророна, між вулицями Шевченка та Рибацькою у Тисмениці. Як зазначають фахівці, на підставі розрахунків техніко-економічного обґрунтування  видалення суміші відходів „креозоту”, розміщених у м. Тисмениця Івано-Франківської області, розробленого Державною Установою „Інститутом геохімії навколишнього середовища НАН України” та затвердженого першим заступником міністра екології та природних ресурсів України М.І. Романовим встановлено, що найбільш небезпечним є бенз(а)сирен, що за висновками Міжнародного агентства з вивчення раку (МАВР) класифікується як чинник канцерогенної небезпеки. Згідно наказу МОЗ від 13.01.2006 року № 7 про затвердження гігієнічного нормативу „Перелік речовин, виборчих процесів, побутових та природних факторів, канцерогенних для людини”, суміш компонентів, що входять до складу креозоту, відносяться до канцерогенно-небезпечних речовин першого і другого класу небезпеки.

На сьогоднішній день вміст у відходах залишків неполярних вуглеводів (нафтопродуктів) перевищують фонові показники більш ніж в 200-500 разів; вміст формальдегіду – у 4 – 5 разів перевищує норми гранично допустимої концентрації.

За результатами інженерно-геологічних робіт, проведених на майданчику звалища відходів ДП „Геотехбутпром” ВАТ „Гірхімпром”, встановлено, що відходи „креозоту” залягають до глибини 2,3 – 2,9 метри, а їх обсяги з сумішшю забрудненнях ґрунтів оцінюється в 210 метрів кубічних. Враховуючи усереднену питому вагу значення відходів 1,45 грамів на дециметр кубічний, розрахункова кількість відходів, що підлягає видаленню, складає близько 305 тонн.

Слід зазначити, що підприємств, які б займалися знешкодженням небезпечних відходів такого виду, в Україні немає.

Знешкоджувати відходи наразі планується термічним способом. Саме ж звалище вирішено ліквідувати. Для цього відходи буде вилучено та вивезено до місця знешкодження, а територію – знезаражено і рекультивовано.