Науковець віднайшов у варшавському кіноархіві найстаріше відео про Івано-Франківськ
Кандидат історичних наук, провідний фахівець Центру дослідження Центрально-Східної Європи Прикарпатського університуту ім. В. Стефаника Петро Гаврилишин віднайшов найстаріше відео про події в Івано-Франківську. Стрічка датована 30 травня 1937 року.
Про це він розповів у телефонній розмові кореспонденту «Бліц-Інфо».
«Зараз перебуваю на стажуванні за програмою уряду Польщі для науковців у Варшавському університеті. А нещодавно, переглядаючи стрічки у кіноархіві, знайшов відео за 30 травня 1937 року. Це випуск новин про кілька різних подій того дня. І серед них – невеликий сюжет, присвячений події, яка відбулась у тодішньому Станіславові. Мова йде урочисту коронацію чудотворної ікони Станіславівської Матері Божої Ласкавої. Дійство відбувалось у Вірменському костелі, який зараз називають «голубою церквою», - пояснює Гаврилишин.
Історик зауважує, що сама ікона зараз знаходиться в польському Гданську, а в Івано-Франківську є тільки її копія.
«То було величезне релігійне свято за участі понад 80 тисяч людей. На даний момент, це найстаріше відео на якому зафільмовані події в Івано-Франківську. Загалом тривалість відео – понад 5 хвилин, але конкретно сюжет, присвячений Івано-Франківську має 38 секунд. Це небагато, тим не менш заслуговує уваги», - вважає науковець.
Ознайомитись з цим історичним «документом» всі бажаючі зможуть вже цієї неділі.
«12 січня о 17 годині у конференц-залі Центру польської культури та європейського діалогу, що в Івано-Франківську ми презентуємо його для громадськості. Крім презентації сюжету, також буде представлено близько 40 фотографій тієї значущої релігієзнавчої події. Мій колега Роман Чорненький виступить з короткою лекцією про життя польської громади у тодішньому Станиславові, а директор Центру польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську Ян Остащук розповість про релігійне значення коронації ікони», - повідомив прикарпатський науковець.
Нагадаємо, раніше найстарішим відео, знятому в місті, вважали стрічку 1944 року, що показує Івано-Франківськ в той момент, коли в місто входять радянські війська.