Що станеться з вашим тілом, якщо ви постійно не висиплятиметеся
Для хорошого настрою та самопочуття всім нам потрібно добре висиплятися. Вчені радять виділяти на сон 7-8 годин. В іншому випадку організм перестане нормально функціонувати, і вас може спіткати багато неприємних "побічних ефектів".
В сучасному світі, де працювати 24/7 — звичне діло, нестача сну стала справжньою проблемою. Вчені стверджують — на сон людина має виділяти від 7 до 9 годин, однак на сьогодні для декого нормою уже став 6-годинний, а то й коротший сон. І хоча всі знають, що добре висиплятися — перший крок до хорошого настрою, вдалого та плідного дня, все одно нехтують сном, пише сайт Мізки.com.
Щоб переконати вас в важливості здорового сну, наведемо 20 неприємних ефектів, які з’являються через нестачу сну.
1. Дратівливість
За словами ізраїльських дослідників, люди, які мало сплять, на наступний день скаржаться на постійне відчуття роздратування.
2. Головний біль
На сьогодні вчені ще не можуть точно сказати, чому нестача сну призводить до головного болю, але цей зв’язок лікарі помітили більше ніж століття тому.
3. Нездатність навчатись
Сонливість — одна із найпоширеніших проблем серед підлітків. Одне дослідження, проведене в середній школі, показало, що якщо заняття починаються не о 7.30, а о 8.30, учні демонструють кращу успішність.
4. Збільшення ваги
Люди, які звикли спати мало, скаржаться на гормональний дисбаланс. У них збільшується апетит та тяга до висококалорійних продуктів. І хоч ви й спалюєте більше калорій, коли не спите, однак цього недостатньо для спалювання тої кількості, яку ви споживаєте.
5. Поганий зір
Нестача сну пов’язана з поганим зором, двоїнням в очах та нечіткістю. Чим довше ви нехтуєте сном, тим більше “зорових” неприємностей чекає на вас.
6. Проблеми з серцем
Під час одного із досліджень, люди провели без сну 88 годин. Як результат — в них підвищився кров’яний тиск, але цим нікого не здивуєш. Але навіть ті, хто спали по 4 години, скаржились на підвищену частоту серцевих скорочень, на відміну від тих, хто спав по 8 годин.
Концентрація С-реактивного білка, який вказує на ризик появи серцево-судинних захворювань, збільшується в людей, які позбавлені сну або сплять лише кілька годин на добу.
7. Інфекційні захворювання
Ви прекрасно знаєте, що робить ваша імунна система. Але якщо ви спите недостатню кількість годин, це може перешкоджати природному захисту вашого організму від мікроорганізмів.
8. Розсіяна увага
Не можете зосередитись, коли читаєте щось чи слухаєте? Мабуть, у вас проблеми зі сном. Вчені стверджують, якщо хочете залишатись уважними, здоровий сон має стати невід’ємною частиною вашого життя. В іншому випадку ви почнете занурюватись в “нестабільний стан, який коливатиметься кілька секунд, і який не можна охарактеризувати як повне пробудження або сплячий стан”, а ваша здатність зосереджуватись, в кращому випадку, постійно змінюватиметься.
9. Зменшення ефекту вакцин
Вакцини стимулюють ваше тіло до вироблення антитіл проти конкретного вірусу. Але коли ви не спите, ваша імунна система припиняє добре виконувати свою роботу.
В одному дослідженні взяли участь 19 осіб. Всім їм зробили щеплення проти гепатиту А. Наступної ночі 10 з них спали 8 годин, решта — всю ніч працювали. Через 4 тижні ті, хто спали, мали вдвічі вищий рівень антитіл проти гепатиту А, ніж інша група.
10. Нечіткість мови
Люди, які сплять мало, під час розмови дуже часто виглядають дивними. Вони розмовляють повільно, постійно повторюють одні і ті ж слова. Їм важко висловлювати свої думки. Це ж саме демонструють люди, які, наприклад, забагато випили.
11. Шлунково-кишкові проблеми
Через регулярне недосипання ви стаєте більш схильні до розвитку шлунково-кишкових хвороб та, зокрема, запалення кишечника.
12. Підвищена ймовірність автомобільних аварій
З втомою пов’язано дуже багато дорожньо-транспортних пригод, а сонного водія часто прирівнюють до п’яного. Ті люди, хто сідає за кермо чи штурвал добре невиспаними, частіше схильні до підвищення ризику аварії.
13. Відсутність статевого потягу
Тестостерон — важливий компонент статевого потягу. Коли людина спить, його рівень підвищується, коли ж відмовляється від сну — навпаки, зменшується. Тож позбавлення від сну та його порушення ведуть до зниження лібідо і сексуальної дисфункції.
14. Розвиток діабету
Нестача сну збільшує опір вашого організму до інсуліну — це означає, що ваш шанс захворіти діабетом другого типу стрімко зростає.
15. Недбалість
Більшість людей помічають, що коли вони сонні, то їм важче досягнути того, чого бажають. Дослідження показало, що одна безсонна ніч стала причиною збільшення помилок хірургами на 20-32%. Це також стосується людей, які займаються стрільбою, велоспортом і т.д.
16. Онкологічні захворювання
Вчені провели безліч досліджень щодо зв’язку між сном та раком. Вони показали, що безсоння підвищує ризики розвитку деяких видів цього захворювання. Перш за все, йдеться про рак товстої кишки та молочної залози.
17. Проблеми з пам’яттю
Вчені з’ясували, що люди, які спали довше, на старість літ пам’ятають більше.
18. Генетичні порушення
Дослідження, проведене в 2013 році, пролило світло на той факт, чому сон відіграє велике значення для здоров’я та гарного самопочуття. Справа в тому, що відмова від сну порушує нормальну генетичну активність. Вчені спостерігали за людьми, які цілий тиждень спали менше 6 годин, і помітили, що понад 700 генів вели себе неправильно.
19. Депресія
Безсоння вдвічі збільшує ймовірність появи депресії. Однак дослідження показують, що лікування проблем зі сном можуть позитивно впливати на депресивні симптоми.
20. Смерть
Багато проблем зі здоров’ям пов’язані з відмовою від сну чи поганим сном. Але серед них можна виділити одну найстрашнішу — смерть. Люди, які сплять менше 7-8 годин, більш імовірно, помруть раніше, аніж могли б. Так, всі ми рано чи пізно помремо, але той, хто мало спить (або забагато), сам наближає цей день.