Цепенда пояснив, чому Польщі вдалося перегнати Україну за розвитком та вступом до ЄС та НАТО
У 90-х Україна та Польща стартували ніби однаково, вирвавшись із совєцької імперії. Обивді країни намагалися подолати комуністичний спадок та повноцінно реформувати власні державні апарати.
Однак сьогодні Польща – лідер у багатьох сферах, член ЄС і НАТО. А наша країна переживає один із найтяжчих періодів у своїй історії. При цьому, на старті, понад 30 років тому, і українці, і поляки не стояли осторонь, а активно перебудовували власні економіки. Обидві країни водночас переживали надзвичайно важкі кризи, мали зовнішні борги, черги в магазинах, порожні полиці з хлібом та оцтом, та величезну інфляцію. Отож, як Польщі вдалося? У який момент усе пішло не за планом? Яких помилок припустилась Україна? Порівнюючи досвіди наших країн, експерти Ігор Цепенда – доктор політичних наук, професор, в. о. ректора Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника та Войцех Конончук – аналітик, директор Центру східних досліджень (OSW) у проєкті "Реальна історія" назвали головний фактор, який вплинув на беззаперечний успіх поляків.
Важливим фактором, на думку науковців, була національна ідентичність. У Польщі, попри партійну приналежність, кожен політик найперше ідентифікував себе поляком. Натомість в Україні було багато суперечностей на цю тему.
"Тобто, польський комуніст був найперше поляком, а не комуністом. Ми не мали такого, у нас націонал-комунізм був розстріляний у 30-х роках. Ми ніколи не могли сформувати цей національний чинник. І це величезна, кардинальна різниця з Польщею", - каже Ігор Цепенда.
Водночас, як відзначає доктор політичних наук Ігор Цепенда, пробудження польської нації почалось у кінці 70-х - початку 80-х років з робітничих страйків. І це насправді було великим кроком до розвалу комунізму, ідеологія якого формувалась на диктатурі пролетаріату. Далі з робітничої профспілки сформувалась політична опозиція, яка прийшла до влади після розвалу Радянського союзу. Прикметно, що в Польщі комуністичну партію заборонили у 1989 і вона більше ніколи там не існувала, а в Україні - лише у 2014, а до того комуністи понад 20 років обирались на виборах різних рад.
Великий вплив на формування польської нації також мав Папа Римський Іван Павло II, який зійшов на престол у 1978 році. Його перші слова на престолі "Не бійтесь!", поляки зрозуміли як заклик до дій. Як польський громадянин Папа приїхав до Польщі і за 9 днів візиту на його меси й зустрічі прийшло близько 10 мільйонів людей, попри всі спроби радянської влади цензурувати інформацію про це.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!