З 9 квітня "Карпатнафтохім" може залишитися без світла. Що буде з очисними?

Надзвичайна комісія у Калуші обговорила загрозу для очисних споруд на 9 квітня.
Сьогодні, 3 квітня, у Калуші відбулося засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Першим слухали питання «Про недопущення виникнення надзвичайної ситуації у зв’язку з можливим припиненням електропостачання на об’єктах ТОВ «Карпатнафтохім», повідомляють Вікна.
Як пояснив заступник генерального директора ТОВ «Карпатнафтохім» Ярема Рудик, 27 березня тут отримали повідомлення від НЕК «Укренерго» про те, що 9 квітня відбудеться відключення від електропостачання всіх об’єктів калуського підприємства. Проблему обговорюють на рівні Міненерго. За словами Яреми Рудика, в Україні є прецеденти, що коли йдеться про об’єкт критичної інфраструктури, уряд приймає окреме рішення, яким унеможливлює припинення електропостачання підприємства. А до міської влади ТОВ «Карпатнафтохім» звернувся з проханням направити звернення до Кабміну і посприяти у прийнятті аналогічного рішення щодо калуського підприємства.
Нагадаємо, що проблеми з електропостачанням ТОВ «Карпатнафтохім», у тому числі очисних споруд, цеху водопостачання, від роботи якого залежать інші підприємства, зокрема, ТОВ «Костанза», розпочалися наприкінці 2023 року. А саме 26 грудня повідомили про відключення об’єктів підприємства від електропостачання. Знеструмлення було пов’язане з тим, що наприкінці 2023 року збіг тримісячний термін електроживлення підприємства постачальником останньої надії — тоді ТОВ «Карпатнафтохім» перевели на нього через неможливість вчасно оплачувати за електроенергію та накопичені борги.
1 січня 2024 року об’єкти ТОВ «Карпатнафтохім» було відключено від мереж «Прикарпаттяобленерго» й «Укренерго». А очисні споруди підприємства, які забезпечують очищення стоків Калуша, перевели на тимчасову лінію живлення. Вже у березні минулого року «Карпатнафтохім» зареєстрував очисні споруди як об’єкт критичної інфраструктури.
Зараз електроенергію на об’єкти підприємства постачає «Укренерго», причому — не на всі. Так, влітку знеструмили Чечвинське водосховище. Відтоді засувки для регулювання рівня води відкривають і закривають з використанням генераторів. Їхній вихід з ладу у паводковий період може загрожувати надзвичайною ситуацією. Цього разу загроза відключення від електропостачання також пов’язана з великими боргами за електроенергію, розмір яких Ярема Рудик не озвучив. Причому ситуація може повторюватися (якщо, звичайно, уряд не прийме окреме рішення щодо ТОВ «Карпатнафтохім». — Ред.), оскільки фінансове становище підприємства може покращитися тільки після відновлення його роботи. А це, за словами Яреми Рудика, можливо лише після припинення воєнних дій.
У своєму рішенні комісія ТЕБ та НС доручила ТОВ «Карпатнафтохім» забезпечувати безперебійне надання послуг та функціонування об’єктів критичної інфраструктури. Управління економічного розвитку міста має невідкладно підготувати та направити звернення до «Укренерго», голів обласної та районної військових адміністрацій, Кабміну та інших суб’єктів захисту критичної інфраструктури щодо недопущення знеструмлення об’єктів підприємства.
На 9 квітня є ще одна загроза для роботи очисних споруд, про яку на засіданні комісії ТЕБ та НС не згадували.
Як раніше повідомляли «Вікна», 1 квітня працівники очисних споруд ТОВ «Карпатнафтохім» колективно звернулися до генерального директора товариства та Калуського міського голови. Вони попередили: якщо до 9 квітня не буде погашено заборговану зарплату, заброньовано наявних військовозобов’язаних працівників, представлено зрозумілий план-графік комплектації робочих місць цеху та забезпечено його необхідними запчастинами й матеріалами, то працівники не вийдуть на роботу.
Нагадаємо, що рахунки «Калуської енергетичної компанії» з 18 грудня минулого року заблоковані на виконання рішення суду, тому комунальне підприємство не може оплачувати за очищення стоків. Наприкінці березня це судове рішення було зупинене, тож рахунки мають розблокувати. Як прокоментував уже після засідання комісії ТЕБ та НС заступник міського голови Богдан Білецький, зараз «Калуська енергетична компанія» рахує оплату за очищення стоків за березень та частку, яку мають компенсувати з бюджету. Саме ці кошти у найкоротший термін перерахують ТОВ «Карпатнафтохім». А окрім того, 4 квітня виконком готується затвердити різницю у тарифах для комунального підприємства за січень у розмірі понад 1,6 млн гривень. Бюджет перерахує гроші, а вже «Калуська енергетична компанія» спрямує «Карпатнафтохіму» частину за очищення стоків. Ці кошти теж мають піти на зарплату працівників очисних і зняти напругу.
Розв'язання інших проблем, порушених працівниками очисних, — у компетенції ТОВ «Карпатнафтохім».
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!
