Галицький замок — найкраще фото Прикарпаття у конкурсі «Вікі любить пам’ятки 2024»
Світлиною-переможцем у Івано-Франківської області стало аерофото з видом на Старостинський замок у Галичі.
Руїни замку розташовані на високому пагорбі Галич гори на правому березі річки Дністер над містом — в минулому він служив фортифікаційною спорудою. Галицький замок споруджено в середині XIV століття. Перед цим там була укріплена цитадель, вперше згадана 1119 року. Археологи вважають, що спочатку це була дерев'яна споруда, яка згодом переросла у міцний замок галицьких князів (XII–XIV ст.). Про те, хто і коли знищив княжий дерев'яний замок, точно невідомо. Відбудова замку, як оборонного форпосту Галицького староства, розпочалася у середині XIV століття і тривала майже ціле сторіччя. Він був одним із найбільших в Галичині. Замок знову горів, відбудовувався, неодноразово витримував напади та облоги.
До наших днів від замку кінця XVI століття дійшли руїни мурів 5-гранної наріжної (західної) башти на рівні 2-го ярусу, рештки оборонної стіни з бійницями. На території замку збереглися численні підвальні приміщення. У 2022 році розпочалися археологічні дослідження В'їзної вежі. 2018 році замок визнаний об'єктом культурної спадщини національного значення, який внесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України (№ 090018-Н). Замок входить до Національного заповідника «Давній Галич» — комплексу пам'яток історії та культури стародавнього Галича та Галицько-Волинської держави ХІІ—ХІІІ ст.
Як повідомили у пресслужбі ГО «Вікімедіа Україна», журі відзначило енциклопедичність та ракурс фото.
Автор фото Олександр Мальон поділився, що для нього мотивацією брати участь у конкурсі є те, що «облік стану пам'яток дуже важливий, тим паче зараз, в часи війни». Знімок зроблено 11 травня 2024 року.
Світлина замку вже вдруге перемагає у обласній номінації. Серед пам’яток, фото яких журі конкурсу відзначало у попередні роки конкурсу, були церква святого Пантелеймона у селі Шевченкове, палац (садиба Рея) у селі Приозерне, церква святого Василія Великого у селі Черче, надбрамна дзвіниця Бернардинського монастиря у селищі Гвіздець, Залізничні кам'яні мости у Ворохті, церква святого Миколая у селі Чесники, польська астрономічна і метеорологічна станція «Білий Слон» на горі Піп Іван, церква Успіння Пресвятої Богородиці у Крилосі, собор Святого Воскресіння в Івано-Франківську.
У списку пам’яток Івано-Франківської області 3937 об’єктів культурної спадщини, 1883 (47%) — проілюстровано світлинами у Вікісховищі. 2024 року 36 учасників та учасниць завантажили 840 фото 234 пам’яток з області (фото 29 пам'яток завантажено вперше). За увесь час конкурсу роботи із зображенням пам’яток області подало 375 осіб.
Для довідки:
«Вікі любить пам’ятки» (Wiki Loves Monuments) — міжнародний конкурс фотографій пам’яток культурної спадщини для ілюстрування Вікіпедії, який був започаткований у 2010 році в Нідерландах. Конкурс був визнаний Книгою рекордів Гіннеса найбільшим фотоконкурсом у світі (2012). Усього за час проведення конкурсу було завантажено майже 3,4 млн фотографій зі 102 країн і територій. В Україні конкурс проходив уже втринадцяте, його проводить громадська організація «Вікімедіа Україна». За попередні роки проведення конкурсу в Україні понад три тисячі учасників та учасниць завантажили майже 416 тисяч світлин понад 41 тисячі об’єктів культурної спадщини.
У 2024 році до української частини конкурсу долучилися 322 учасники та учасниці, які завантажили 30 139 світлин українських памʼяток. За кількістю світлин Україна посіла друге місце серед 56 країн-учасниць. Окрім основних номінацій, у конкурсі було дев’ять спеціальних номінацій та відзнак: «Відео», «Війна руйнує пам’ятки», «Елементи екстер’єрів», «Єврейська спадщина», «Інтер’єри», «Німецька спадщина», «Польська спадщина», «Фотоплівка» та «Визначні місця Харкова».
Громадська організація «Вікімедіа Україна» є єдиним регіональним відділенням «Фонду Вікімедіа» в Україні. Вона займається популяризацією вікіпроєктів «Фонду Вікімедіа», найвідомішим серед яких є Вікіпедія; залученням до Вікіпедії нових знань і користувачів, а також розвитком вікіспільноти в Україні.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!