Як виглядає аварійна будівля та територія у Надвірній, що стала каменем розбрату
У Надвірній за адресою Української армії, 7 на одній території діють одразу два навчальні заклади - гімназія №1 та ліцей №4. Цей освітній комплекс займає чималу територію - понад 6,2 гектара землі.
Про нього активно заговорили через ідею обласної ради розібрати одну із будівель - жилий корпус колишньої школи-інтернату. Проти виступив міський голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович, звинувативши облраду у навмисному доведенні будівлі до аварійного стану. Міський голова навіть заявив, що Надвірнянська міська рада готова відремонтувати це приміщення, якщо обласна рада віддасть комплекс місту.
Раніше тут діяла величезна школа-інтернат та зараз навчається близько 300 дітей. Та ті здебільшого у ліцеї. У гімназії, яка стала правонаступником інтернату, вчиться всього 65 дітей, 39 - на цілодобовому утриманні. В.о. директора гімназії №1 Михайло Вінтоняк каже, що місця у них багато, навіть деякий час приймали переселенців. Це своєю чергою допомогло і закладу, бо змогли за грант замінити частину вікон в одній із будівель. Інтернат офіційно відкрили у 1961 році, але за роки він пережив багато реорганізацій. З 2021 - це гімназія №1, де діє також пришкільний інтернат - тобто, діти тут не тільки вчаться, а й живуть. Очільник навчального закладу зауважує, що зараз дітей у них небагато, інтернат був розрахований на набагато більшу кількість. Та передбачає, що через війну дітей у найближчі роки може побільшати.
Всі споруди обох навчальних закладів є одним цілісно-майновим комплексом та з 2019 року перебувають на балансі комунального підприємства Івано-Франківської обласної ради з експлуатації майна. Як розповідає кореспондентці “Бліц-Інфо” керівник комунального підприємства Віталій Костишин, приміщення, які зараз належать до гімназії, передали на баланс обласної ради у жахливому стані. Одна з них вже тоді мала знос 83% та була визначена експертами як аварійна. На підтвердження своїх слів показує звіт технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта незалежної ліцензованої компанії, датований 2019 роком.
Водночас як наголошує Костишин, за ці 4 роки комунальне підприємство провело тут великий перелік робіт.
“Ми огородили аварійну будівлю парканом, аби туди ніхто не лазив і не травмувався. В іншому приміщенні гімназії, де вчаться діти, частково замінили вікна у одному із корпусів, заробили відкоси, провели капітальний ремонт даху над приміщенням їдальні, виготовили проєктну документацію на заміну електромереж, обробили протипожежним засобом дерев'яні конструкції даху та встановили вогнегасники у навчальному закладі. Взяли розробляти проєктну документацію на заміну системи опалення. Ну поки це на паузі, оскільки незрозуміло, чи буде залишатися заклад на балансі обласної ради”, - відзначає Костишин.
Щодо аварійної будівлі, то минулого тижня комісія з питань комунального майна та житлово-комунального господарства погодила передачу Надвірнянській громаді. Мова йде про чотири поверхи загальною площею 2507,90 к.м. Разом з ним комісія рекомендувала передати й близько 30 соток землі - для її обслуговування. Варто уточнити, що мова йде лише про так званий “декларативний намір” - тобто, обласна рада готова передати, якщо Надвірнянська міськрада готова прийняти. Та міський голова Надвірнянської громади Зіновій Андрійович у розмові з "Бліц-Інфо" повідомив, що міськрада на передачу не згідна. Причина - ідея розподілу цієї земельної ділянки на дві. Каже, на це не піде, бо Надвірній потрібен цілісний майновий комплекс з усією територією, а не шматком.
Детальніше: Облрада готова передати Надвірній аварійну будівлю інтернату та частину землі. Але мер хоче всю
Кореспондентка "Бліц-Інфо" побувала на місці та на власні очі побачила комплекс, за який йде суперечка. На місце за кілька хвилин приїхав і міський голова Надвірної Зіновій Андрійович.
"Обласна рада починає з нами гратися. Придумали якийсь розподіл, дають не все, а лише аварійну будівлю. А ми неодноразово зверталися з проханням передати нам цілісний майновий комплекс. Тут є шість тисяч квадратних метрів і два навчальних заклади. Є ідея створити тут опорну школу. Для чого ділити землю, для чого зносити будівлю, якщо її можна відремонтувати", - прокоментував Зіновій Андрійович.
Що заважало ремонтувати протягом усіх цих років - невідомо. Адже будівля перебуває у жалюгідному стані. Тут давно немає вікон та дверей, на залишках балконів ростуть кількаметрові дерева. Та найбільша проблема ховається всередині - повністю зруйновані стінні перегородки, вирвана підлога, великі тріщини по внутрішній опорній стіні. Як виявилося, у підвалі вона фактично зруйнована. Її намагалися стягнути металевою конструкцією, але й та від навантаження вже викривлена. До слова, потрапити туди виявилося не так легко, адже сходові також зруйновані, а опорні стіни - з кількаметровими тріщинами.
Земельна ділянка на 1,7 га, яку хочуть відділити від загального комплексу, простягається через всю ділянку зі сторони ліцею №4. Поблизу школи тут свіжоскошена трава та висаджені саджанці дерев. Директор ліцею Роман Романишин каже, що в їхньому закладі є традиція - діти спільно садять деревце та рок за роком спостерігають як воно росте. Втім, трохи далі територія школи заросла травою та чагарником. Романишин визнає, що обслуговувати таку велику територію складно, персоналу у штаті школи бракує. Тож косить траву сам, спільно з 5 вчителями. Та й лише на частині ділянки, яка умовно належить до його ліцею.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!