Експерт: Проблема реформи децентралізації на Прикарпатті криється в недовірі


Сьогодні, 25 січня в Івано-Франківську Громадянська мережа ОПОРА презентувала програму «Формування стратегічного плану об’єднання громад як інструменту сталого розвитку об’єднаних громад в умовах децентралізації».

За словами Івана Маруняка, координатора громадянської мережі ОПОРА у Івано-Франківській області, проект реалізовується на території Надвірнянського району та має на меті формування плану економічної спроможності(Стратегічного плану) та інструментів управління громадою (Статут) активом об'єднаних громад та експертним середовищем цих громад.

За словами заступника голови Надвірнянської районної державної адміністрації Богдана Зеленчука перша робоча група в рамках проекту, засідатиме уже сьогодні в Делятині, завтра - у Надвірній, а післязавтра - в Ланчині.

І експерти і представники влади запевнили журналістів, що основною проблемою в реформі децентралізації є погане інформування.

"Ця реформа стосується абсолютно всіх, але ми про неї майже нічого не знаємо. У людей завжди виникають питання - що буде з їхніми землями, як працюватимуть державні установи і таке інше. Але у нас готової відповіді немає. Проблема реформи – це проблема недовіри неселення. Всі помилки до цього часу пов'язані з тим, що влада не думала, як долучити до змін людей.  Це не означає, що маса людей може зробити реформу. До цього потрібно долучати спеціалістів, які б використовували пропозиції від громади при створенні плану об'єднання" ,- зауважив Олег Левченко – експерт, виконавчий директор ГО «Подільська агенція регіонального розвитку»

Оскільки ця програма буде реалізовуватись на базі Надвірнянського району, слово дали Зіновію Андрійовичу, надвірнянському міському голові.

"ОТГ з центром у місті Надвірна, до якої увійде 9 сіл та 14 міст, я впевнений, покаже приклад громадам інших міст. Нинішній Надвірнянський район чисельністю 114 тисяч людей буде поділений на 5 територіальних громад. Проте у проекті візьмуть участь тільки три. Ми запевняємо, що місто Надвірна готове до добровільного об'єднання громад. Втім, декотрі села не бажають входити у територіальні громади через свої егоїстичні інтереси, - зауважив очільник міста.

Як запевнили учасники прес-конференції, реалізація ціїє програми дасть можливість донести до громад інформацію про переваги об'єднання і зняти основні питання, які хвилюють людей. Адже "Стратегія об’єднання громад" передбачає створення плану економічного розвитку для кожної громади та статуту, в якому будуть прописані ризики їх створення.