Голова Апеляційного суду Івано-Франківської області: Закон про незалежність суддів – передумова для кращого захисту прав громадян у суді


Ухвалені Верховною Радою зміни до законодавства щодо додаткових гарантій незалежності суддів стали передумовою для повнішої реалізації громадянами доступу до правосуддя і судового захисту ними своїх прав.

Так вважає голова Апеляційного суду Івано-Франківської області Надія Стефанів.

"Зміни до Закону України "Про судоустрій і статус суддів", забезпечуючи додаткові гарантії для незалежності суддів, одночасно виступають важливою передумовою для більш повної реалізації громадянами доступу до правосуддя і судового захисту ними своїх прав", - наголосила Стефанів, яку цитує прес-служба суду.

Вона зауважила, що завдяки нововведенням значної конкретизації набуло регулювання правових відносин з державного захисту судді, його близьких родичів та членів сім'ї.

"Йдеться про те, що змінами до закону заборонено розголошення відомостей про місце проживання судді та інших персональних даних про нього органами державної влади, органами місцевого самоврядування, довідковими службами АТС, операторами та провайдерами телекомунікацій, інформаційно-довідковими службами, а також будь-якими підприємствами, установами, організаціями та особами, крім випадків, передбачених законом", - поінформувала Стефанів.

Крім того, встановлено право судді на забезпечення засобами захисту та мобільними пристроями сповіщення про небезпеку, які йому надаються органами внутрішніх справ, а також на обладнання житла охоронною та протипожежною сигналізацією за рахунок коштів державного бюджету.

Змінами до закону передбачається створення системи відеоспостереження в приміщеннях судів і на прилеглих до них територіях.

"Задля забезпечення підтримання громадського порядку в суді, припинення проявів неповаги до суду та охорони приміщень суду судовим розпорядникам надано право застосовувати спеціальні засоби, що використовуються під час охорони громадського порядку", - додала голова суду.

Нагадаємо, 16 січня Верховна Рада ухвалила закон, яким вносяться зміни до вже існуючого Закону "Про судоустрій і статус суддів", а також регламентуються додаткові заходи безпеки громадян.

Новим законом посилено адміністративну відповідальність за прояв неповаги до суду, а також розширено коло дій, які підпадають під ознаки складу злочину, який передбачений статтею 376 Кримінального Кодексу України. Так, відповідно до внесених змін, під втручанням у діяльність судді розуміється незаконне збирання, зберігання, використання, знищення, поширення конфіденційної інформації про суддю, його близьких родичів чи членів сім'ї, розповсюдження матеріалів або інформації, що носять явно образливий характер та демонструють зухвалу зневагу до судді або правосуддя, тиск, залякування чи втручання в будь-якій іншій формі в діяльність судді, вчинені з метою помсти, перешкоджання виконанню суддею службових обов'язків чи з метою добитися винесення неправосудного рішення, або публічні заклики чи розповсюдження матеріалів із закликами до вчинення таких дій.

У свою чергу змінами до статті 377 Кримінального кодексу України встановлено кримінальну відповідальність за погрозу або насильство щодо членів сім'ї судді.

Укрінформ