На Прикарпатті ветерани хочуть повернутися в армію, але ТЦК їм відмовляє (ВІДЕО)


У них є бойовий досвід та бажання захищати Україну. Але в ТЦК в мобілізації їм відмовляють. Причина - зняті з військового обліку. До того ж немає законодавчого механізму повернення до лав ЗСУ таких добровольців.

Отже, чому колишні військовослужбовці хочуть повернутися в армію? Які законодавчі зміни для цього потрібні? І чи готові їх брати військові частини, розповідають Подробиці.

Анатолій своє життя з армією пов'язав одразу після університету. У 2017-му підписав контракт і пішов служити в десяту окрему гірсько-штурмову бригаду. Велику війну зустрів на Київщині на посаді командира інженерно-саперного взводу. Коли звідти вибили ворога - займався розмінуванням територій.

"Під час одного із таких розмінувань, під час очищення дороги підірвався на міні й втратив око", - каже Анатолій Барчук, ветеран російсько-української війни.

Кілька місяців лікування та реабілітації Анатолій восени 22 повернувся на фронт. Разом з побратимами 109 гірського-штурмового батальйону тримав оборону на Донбасі, але влітку цього року бійця наздогнав ворожий FPV-дрон. І він з осколковими пораненнями ніг знову опинився в лікарні.

"У 2024 році змінився закон про ВЛК, скасувалася така штука як обмежено придатні військовослужбовці, тепер є дві категорії: придатні або непридатні. В моєму випадку втрата парного органу, ми раніше були обмежено придатні, стали непридатні", - додає чоловік.

Анатолія теж визнали непридатним, зняли із військового обліку і звільнили зі служби. Але боєць впевнений: його зарано списали. Відчуває: ще може бути корисним в армії.

"Триває війна, і не хочеться бути спостерігачем. А хочеться брати участь в обороні нашої держави. Якщо не вдасться повернутися до бойової роботи, то хоча б інструктором, щоб передавати свій досвід по міно-вибуховій і саперній справі", - ділиться Анатолій Барчук.

Анатолій спробував поновитися на службі, але поки що безрезультатно.

"У цьому випадку частини готові взяти, але тих людей, яких виключили, їх не можна взяти назад, оскільки немає процедури поновлення на військовому обліку. Щоб стати на військовий облік, потрібно пройти ВЛК, а по закону ми є виключені, і виходить замкнене коло", - пояснює ветеран

 

Сергій з Чернівців теж колишній військовослужбовець. В армію за контрактом потрапив десять років тому, під час повномасштабної війни його демобілізували за станом здоров'я.

"Відчуття таке, оскільки в країні війна і відчуваєш себе більш-менш здоровим, тому хотілося б ще бути якось причасним до нашої перемоги в майбутньому", - каже Сергій.

Він багато місяців оббиває пороги ТЦК, щоб поновитися на службі, але всюди отримує відмову.

"У  нас законом ніякої процедури для повернення осіб, які були непридатні до військової служби. Добровольчих батальйонів немає, їх розформували, і відповідно все через ТЦК, а ТЦК, якщо ти непридатний до військової служби, з тобою не розмовляють", - ділиться ветеран.

І таких колишніх військовиків, які виключені з військового обліку, але хочуть повернутися до лав ЗСУ доволі багато.

"З моїх лише знайомих є десяток людей, які списані, але які хочуть повернутися на фронт, вони корисні своїм досвідом, раз вони хочуть далі служити, значить у них є стимул, у них є достатньо сил виконувати обов'язки. Вони можуть передавати свій досвід", - розповідає Роман Боднар, ветеран російсько-української війни.

Нещодавно на сайті Президента чоловіки зареєстрували петицію, в якій просять розробити законодавчий механізм добровільної мобілізації для тих, хто знятий із військового обліку.



Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!