На прикарпатських ґаздів "полює" рейдова група
З настанням осені частішають випадки спалюванням залишків листя, сухої трави, і навіть різного сміття. В такому випадку добрі наміри людей щодо наведення чистоти і порядку можуть мати згубні наслідки для довкілля і здоров’я оточуючих.
Як повідомив кореспонденту «Бліц-Інфо» начальник Івано-Франківської муніципальної інспекції з питань благоустрою Степан Кукула, вже передані телеграми в садово-огородні товариства для попередження своїх членів товариства, щоб ті не спалювали бур’яни та листя. Проте, на думку чиновника пожежна служба також повинна виїжджати і перевіряти ситуації спалення листя та відходів.
«Ми проводимо свою роботу. Тим не менш, люди ніби й розуміють, що це шкідливо, та все ж таки палять листя. В такому випадку ми вживатимемо заходи як до керівників товариств так і до фізичної особи, яка це чинить. Зараз наказом муніципальної інспекції з благоустрою склали графік чергування групи, яка здійснюватиме рейди, загалом - в післяробочий час. На виявлених порушників складатимуть протоколи чи приписи», - розповів Кукула.
Степан Кукула радить людям, які мають велику кількість опалого листя закопувати його в ями, де воно перегниватиме і перетвориться на добриво для рослин.
Як повідомили кореспонденту «Бліц-Інфо» в Державній екологічній інспекції в Івано-Франківської області відповідно до Статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, випалювання сухої природної рослинності або її залишків без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов такого дозволу тягне за собою накладення штрафу на громадян від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян від 170 до 340 гривень і на посадових осіб – від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 850 до 1190 гривень.
За спалювання відходів, в тому числі побутовго сміття, передбачена відповідальність за Статтею 82 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Згідно з якої "Порушення правил складання, зберігання, розміщення, транспортування, утилізації, ліквідації та використання відходів тягне за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів, тобто від 340 до 1360 гривень доходів громадян, і на посадових осіб, громадян-суб'єктів підприємницької діяльності - від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 850 - 1700 гривень.
У екологічній інспекції запевняють, що їхні працівники постійно проводяться рейди та перевірки щодо дотримання вимог правил пожежної безпеки в природному довкіллі. Загалом, у 2014 році проведено 39 перевірок, за результатами яких до адміністративної відповідальності притягнуто 25 осіб на загальну суму штрафів 1955грн.
Крім цього, медики попереджають про негативні наслідки для здоров’я людей внаслідок вдихання диму від спалювання опалого листя та залишків рослинності. Адже вдихаючи таке повітря у людей можуть розвиватися захворювання дихальних шляхів, алергічні реакції чи навіть більш серйозні захворювання. Відбувається це тому, що навесні та влітку листя дерев не тільки очищає повітря та збагачує його киснем, а й накопичує з повітря пил та інші шкідливі речовини, які викидаються автотранспортом і підприємствами.
Особливо небезпечним є спалювання на присадибних ділянках рослин, які були оброблені хімічними речовинами. Найбільшу кількість хімікатів вбирає бадилля картоплі, адже для знищення колорадського жука картоплю щиро скроплюють різними хімікатами, часто навіть не задумуючись про їх склад. А вдихання продуктів згорання цих сполук ще шкідливіше, ніж вдихання самих сполук, і може бути надзвичайно небезпечним для здоров’я. Відповідно коли листя підпалюють, всі забруднюючі речовини знову викидаються в атмосферу у вигляді продуктів згорання, при цьому їх шкідлива дія значно підсилюється. У димі опалого листя містяться оксиди азоту, вуглецю, чадний газ, а також сполуки важких металів. А у тліючих без доступу повітря рослинах утворюється бензопірен – речовина, здатна викликати ракові захворювання.
Тож, шкода від «небезпечного» повітря, яку наносять мешканцям та гостям міста палії листя, може значно перевищувати розмір штрафів, які накладатимуться відповідними інспекторами. Адже мешканцям міста, в яких виникнуть проблеми зі здоров’ям доведеться викласти чималеньку суму за лікування. Тому слід задуматись чи варто труїти навколишніх та й самих себе.