Олександр Сич: Проект держбюджету жодною мірою не сприяє розвитку територій та місцевих громад
На переконання народного депутата України Олександра Сича, опозиція не підтримає запропонований урядом Азарова проект бюджету, оскільки це було б злочином проти всього українського народу.
Про це у парламенті він заявив 15 січня, відповідаючи на запитання журналістів.
«Приймати Державний бюджет у редакції, що її запропонував уряд Азарова, неможливо. На противагу закладанню основ для подолання жорсткої кризи в цілій низці сфер суспільного життя, режим ще більшою мірою свідомо втягує країну в поліцейську систему. Підтримувати такий проект бюджету було б злочином проти власного народу», – наголосив Олександр Сич.
За словами парламентаря, ним та його колегами уже внесено до відповідного Проекту цілий ряд правок та пропозицій.
«Ми ретельно проаналізували Проект державного бюджету на 2014 рік. Замість чергового збільшення рівня фінансування репресивного апарату режиму Януковича – правоохоронних органів, судів, податкових, ми пропонує першочергово збільшити видатки на оборону і національну безпеку, підприємництво та правовий захист населення, регіональний розвиток і житлово-комунальне господарство, соціальний захист населення, освіту, науку, культуру, енергетику та сільське господарство. При цьому, хочу наголосити на збалансованому характері наших пропозицій».
Як відзначив Олександр Сич, проект бюджету, окрім усього, жодною мірою не сприяє й розвитку територій та місцевих громад.
«В цьому році проектом бюджету для територій та місцевих громад не передбачені субвенції, які, приміром, мали місце у минулому році. Це, зокрема, субвенція на соціально-економічний розвиток окремих регіонів та субвенція на капітальний ремонт мереж централізованого водопостачання. При цьому, незважаючи на зменшення фінансування більшості центральних органів влади, різко збільшено видатки на обласні державні адміністрації. До прикладу, лише фінансування Івано-Франківської ОДА у 2014 році збільшено на 18,3 млн. грн., або на 17,2%», – зауважив народний обранець.
Натомість з проекту Держбюджету досить складно оцінити, які кошти й за якими програмами можуть потенційно отримати територіальні одиниці, у тому числі Івано-Франківська область і місто Івано-Франківськ.
Так, в проекті традиційно наведено розподіл міжбюджетних трансфертів, які розраховуються для кожного регіону за визначеною формулою (дотація вирівнювання, субвенція на ремонт доріг комунальної власності), а також соціальні і медичні субвенції, які розподіляються між областями пропорційно до чисельності населення та отримувачів соціальних допомог.
В розрізі цього, до прикладу, обсяг дотації вирівнювання та суми субвенцій медичного характеру залишились на рівні минулого року.
Якщо ж казати про кошти, які можуть отримати території для свого подальшого соціально-економічного та культурного розвитку, то розподіл коштів жодної бюджетної програми в розрізі регіонів в бюджеті не наведено.
«Де-юре, вони будуть розподілені в процесі виконання державного бюджету за окремими процедурами, визначеними постановами та розпорядженнями Кабміну, де-факто ж – у вже звичному для Азарова ручному режимі відповідно суб’єктивних пріоритетів», – підкреслив Олександр Сич.
Зауважимо також, що з метою бодай часткового розв’язання проблем адміністративно-територіальних одиниць України депутатами-опозиціонерами надано пропозиції до Комітету з питань бюджету щодо виділення окремої субвенції місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку територій в сумі 3,5 млрд. грн. за рахунок скорочення інших непершочергових видатків.
«При цьому, суми субвенції пропонується розподілити між бюджетами АРК Крим та обласними бюджетами пропорційно до чисельності населення регіону. Крім того, нардепи подали пропозицію щодо виділення областям субвенції на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт систем централізованого водопостачання та водовідведення у сумі 440 млн. грн.», – резюмував Олександр Сич.