Що робити під час грози та блискавки. Поради від прикарпатських енергетиків


Щорічно планета Земля отримує близько 1,5 мільярдів ударів блискавок. Від блискавок щорічно гинуть десятки тисяч людей, а матеріальний збиток, від них, оцінюється понад 1 млрд. дол. США.

Температура каналу блискавки може досягати 25 000 - 30 000 градусів Цельсій, тому в місці удару блискавки виникає локальний перегрів поверхні, який може привести до загоряння матеріалу покрівлі або утеплювача, а в найгіршому разі викликати запалення горючих газів і парів.

► Як себе поводити в грозу

1. Якщо маєте авто – негайно забирайтеся в нього, машина має спеціальний захист від блискавки. Єдине що – приберіть антену.

2. Якщо ви в лісі – заберіться під великі кущі, скажімо, в малинник, якщо немає – в гущавину середніх за висотою дерев, найкраще – під бук чи березу. Можна також під клен, липу чи ліщину, горіх. Найгірший вибір – дуб, сосна, ялина, тополя. Саме в ці дерева найчастіше влучає блискавка.

3. У жодному разі – НЕ ховайтеся під поодиноким деревом. Поодиноке означає не лише конкретно одне, а й 3-4 розкидані в радіусі 50 метрів від вас.

4. Обдивиться чи нема навколо побитих і погорілих дерев – блискавка це не бомба, вона дійсно любить бити в одне й те саме місце, адже згідно фізики шукає найменший супротив. Пам'ятайте, що людина частіше травмується не так від прямого влучання блискавки, як від падіння уражених нею предметів, зокрема дерев.

5. Миттєво виключить всі свої мобільники, ноутбуки й решту електроніки – це означає, не вимкнути звук, а повністю вимкнути апарат.

6. Обдивіться навколо, щоб на відстані 30 метрів від вас не було жодних великих металевих речей, зокрема мангалу, велосипеду, мопеду.

7. Якщо ви знаходитеся в приміщенні: негайно зачиніть усі двері, кватирки, вікна і відійдіть подалі від них, також тримайтеся на відстані від електроприладів, труб, узагалі будь-якого металевого начиння; не користуйтеся водогоном, у жодному разі не слід митися у ваннах; утримайтеся дзвонити по телефону, при великій потребі робіть це швидко, одразу ж опісля чергового грозового розряду.

► В якому положенні перечекати грозу якщо ви в полі чи лісі

1) Розійдіться – хоча б на 15 метрів один від одного.

2) Сядьте навпочіпки, зведіть разом ноги, а головне – п'ятки, голову покладіть на коліна, а руки на голову.

3) На землю під собою постеліть хоч якусь ізоляцію – звичайний поліетиленовий пакет, бажано складений у кілька шарів, гірше – рюкзак, у крайньому разі – просто сухе гілля.

4) Зніміть із себе весь метал, золото – це також лише метал (обручки, сережки, хрестики).

► Перша допомога при ураженні блискавкою

Якщо перед вами людина, уражена блискавкою, то головне для вас обох діяти швидко та чітко:

1) Положіть потерпілого

2) Якщо людині пощастило і вона має просто шок (втрата мови, свідомості) – спробуйте вивести її з шокового стану.

3) Якщо удар блискавки був прямим і сильним – мусите якнайшвидше зробити штучне дихання (маєте з собою нашатир – давайте) і непрямий масаж серця.

4) Пробуйте реанімацію без зупинок, оскільки маєте лише 10, максимум 15 хвилин, після чого шанси на порятунок уже мізерні. Дзвоніть 103.

Головне, завжди пам'ятайте – під час грози ховатися треба не від води, як це робить багато людей, радісно забігаючи під найближчий металевий навіс автобусної зупинки.

Тож, якщо людина не розгубиться і згадає ці поради, її обмине ризик, яку таїть у собі блискавка.

Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!