Скорочення кількості держслужбовців на Прикарпатті: Економія коштів чи перетасування колоди?
Напередодні в Івано-Франківську розгорівся черговий скандал. Молодіжні організації підняли галас через розпорядження про ліквідацію управління молоді і спорту ОДА.
Громадські активісти навіть зібрали прес-конференцію з цього приводу, на яку запросили керівника апарату Івано-Франківської ОДА Валерія Крецула, щоб той прояснив ситуацію. Як запевнив чиновник, скорочення було вимогою закону, яка викликана необхідністю економити державні кошти.
І справді питання оптимізації структури органів виконавчої влади піднімалося вже не раз. Зокрема в листопаді минулого року в Івано-Франківську провели семінар з питань пов'язаних зі скороченням. Адже, як тоді пояснив Валерій Крецул, робота з оптимізації проводиться у всіх областях.
Загалом на Прикарпатті, згідно з розпорядженням голови ОДА, буде звільнено 56 чиновників.
Реорганізація торкнеться департаменту економіки, департаменту промисловості та інфраструктури, департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю, департаменту міжнародного співробітництва, євроінтеграції та розвитку туристичної інфраструктури, управління молоді і спорту та обласного дозвільного центру. Внаслідок цього без роботи залишаться 39 службовців.
Окрім того, 17 працівників скоротять в інших структурних підрозділах ОДА: Департаменті будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури, Департаменті фінансів, Департаменті агропромислового розвитку та Управлінні культури, національностей та релігій.
Реорганізаційно-ліквідаційні процедури зачепили весь апарат ОДА. Декого - зміною назви, інших - кількісними перетвореннями, третіх – функціональними змінами. В ОДА розмірковують, як зробити так, щоб процес пройшов "безболісно".
"Потрібно підготувати людей і подумати як це провести в межах чинного законодавства. Також необхідно співпрацювати з профспілками, щоб не ущемити права працівників. Хоча я вважаю, що скоротити людей, щоб не зачепити іх інтереси є неможливо",- вважає Валерій Крецул.
Проте скорочення торкнеться не всіх. Тут теж є певні нюанси. Зокрема, збережуть посади держслужбовці, які мають двох чи більше дітей. Також не чіпатимуть тих працівників, які своєю зарплатою повністю забезпечують сім'ю.
Проте у владних коридорах витають побоювання чи скорочення справді пройде прозоро.
"Питання скорочення штату працівників має дві сторони медалі! З одного боку необхідна якісна реформа держслужби, що і десь передбачає скорочення роздутих штатів структурних підрозділів, які дублюють свої функції. З другого боку вивільняють людей, які в дійсності можуть бути хорошими спеціалістами. Тут виникає питання, за якими критеріями будуть звільняти людей? За принципом "своя людина" чи професійності та досвіду роботи?", - роздумують держслужбовці у соцмережах.
У підсумку, завдяки скороченню має підвищитись заробітна плата дерслужбовців, котрі залишилися на своїх місцях. Як раніше зазначила голова обкому профспілки працівників держустанов Ніна Гушпіт, вони просили збільшення зарплат для держслужбовців у два рази, втім законодавці вирішили дещо по-іншому.
Чиновники отримуватимуть заробітну плату відповідно до рангів та категорій. Зокрема, службовець дев’ятої категорії отримуватиме найменше – дві мінімальні заробітні плати, що зараз складає близько 2600 гривень. Проте ця "мінімалка" запрацює не одразу, а з перехідним періодом до 2018 року. Додатково чиновникам платитимуть надбавку за вислугу років, яка складатиме 3% за рік роботи, але не більше половини окладу.
На завершення варто зауважити, що в Івано-Франківській ОДА кількість працівників апарату чи не найменша в Україні, загалом - 79 людей.