Святкове марнотратство по-франківськи?


Останнім часом доводиться слухати заяви політиків та урядовців про глибоку економічну кризу, яка вкотре спіткала Україну. Такі ж настрої простежуються і в заявах управлінців регіонального рівня. Нормальною реакцією на кризу є необхідність економити на необов’язкових витратах. Принаймні так роблять прості громадяни, коли можливості їхнього сімейного бюджету не збігаються з потребами.

Цього року значна кількість комерційних фірм відмовилась від святкових корпоративів, чимало прикарпатців обмежилось у витратах на придбання подарунків, традиційна істерія навколо питання, де і як святкувати Новий рік, минула доволі спокійно.

Але влада зреагувала на такі явища з точністю до навпаки: витрати на святкування Нового року та Різдвяних свят вражають. Івано-Франківськ витратив майже півмільйона гривень на відзначення Нового року та Різдва христового.

Ялинка за 198 тисяч

Цього року питання про необхідність встановлення новорічної ялинки в центрі Івано-Франківська набуло політичного забарвлення. Криваві події в Києві, коли під приводом встановлення «йолки» «беркут» розігнав студентів на Євромайдані, дали початок дискусії в регіонах, наскільки доцільно встановлювати вічнозелене дерево на центральних площах українських міст. На одному з мітингів міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус пообіцяв, що з огляду на київські події встановлювати ялинку не буде. Щоправда, вже за кілька днів міський голова змінив свою думку і пообіцяв порадитись з іванофранківцями: мовляв, хай громада вирішить, чи потрібна їй ялинка. Щоб надати «голосу народу» правдоподібності, міський голова провів три опитування: в соцмережі «В контакте», на офіційному сайті МВК та на вулицях міста. За словами Віктора Анушкевичуса, в усіх трьох випадках близько 53% іванофранківців висловились за ялинку. із соціологічної точки зору однакова підтримка цієї ідеї серед різних фокус-груп є практично нереальною, адже аудиторії в інтернеті та на вулиці дуже відрізняються за базовими критеріями — такими, як вік, стать, матеріальний статок та іншими. Але повіримо ініціаторам, що Івано-Франківськ таки підтримав встановлення ялинки.

Новорічне дерево почали монтувати лише напередодні свята, а урочисте відкриття провели 30 грудня. Міський голова Віктор Анушкевичус заявив: «Ялинка не для влади, а для дітей». У такі запевнення хотілось повірити, але, вивчивши кошторис святкових заходів, певні сумніви таки закралися.

Отже, святкове оформлення ялинки на Вічевому майдані коштувало понад 40 тис. гривень, 33 тисячі витратили на придбання новорічних прикрас, майже 73 тисячі — на святкову ілюмінацію. Тобто оздоблення ялинки «потягнуло» на 146 тис. гривень. Ці кошти освоїло ДП «Міськсвітло». Більше 52 тис. гривень заплатили ПрАТ «Зелене господарство» за виконані роботи зі встановлення та святкового оформлення дерева. Таким чином, операція «Ялинка-2014» обійшлася міському бюджетові в 198 тис. гривень.

Директор департаменту комунального господарства, транспорту та зв’язку Михайло Смушак повідомив, що для святкової ілюмінації використали 132 гірлянди для оформлення дерев, 96 гірлянд для оформлення ялинки, 1 600 новорічних прикрас та чимало іншого оздоблення. Якість закупленого обладнання показала себе вже в ніч на 1 січня, коли загорілася жива ялинка на площі Ринок. Тепер на місці зеленої красуні залишився лише пеньок.

Однак витрати не обмежуються тільки ялинками. Вже згадане ДП «Міськсвітло» отримало більше 85 тис. гривень за виконані роботи зі встановлення ілюмінації до святкування Нового року, виготовлення та встановлення фігури «Кінь». Понад 40 тис. гривень витратили на облаштування льодового катка на площі біля Ратуші. Ковзанка так і не запрацювала, ймовірно, через невідповідність температурного режиму.

79 тисяч — на сцену

Значні кошти перерозподілено через управління культури МВК. Зокрема, 27 тис. гривень — на встановлення та експлуатацію сценічних конструкцій, 22 тис. гривень — на художнє оформлення сцени під час проведення святкових заходів, 23,5 тис. гривень — на технічне забезпечення заходів, 6,5 тис. гривень — на режисерсько-постановні заходи. Сумарно на організацію сцени витрачено 79 тис. гривень. У перерахуванні цих видатків впадає в око, що кошти витрачено здебільшого на технічний супровід. З цього можна зробити висновок, що всі або майже всі учасники новорічно-різдвяних заходів виступали безплатно, тобто на «голому ентузіазмі». Виглядає, що для чиновників, які організовують ці заходи, сцена, звук та світло є первинним, а люди — лише для декорацій.

Ще одна стаття витрат «святкового кошторису» не вражає сумою — 9,8 тис. гривень. Ці кошти витратили на сувеніри, квіти та рамки. Нібито й дрібничка, але як відмовити людям у прагненні до краси?

Отож загальний кошторис новорічно-різдвяних свят становить 471 тис. гривень. Багато це чи мало? Для міста, в якому вирішені всі нагальні соціально-економічні проблеми, — це крапля в морі. Але за ці кошти можна, наприклад, провести освітлення однієї з вулиць. Натомість акцент робиться на новорічній ілюмінації, яка за місяць втратить свою актуальність. Головне, щоб в іванофранківців виникла ілюзія, що все у нас нормально. і дивлячись на святкові вогні, якось забувається, що вулиця Шевченка вже півтора року як розкопана.

Отож нині одна частина іванофранківців тішиться святковою ялинкою та ілюмінацією в центрі міста, а друга, шпортаючись на розбитих тротуарах, згадує незлим тихим словом владу. Все в нашому житті має свою ціну...

Галичина