В франківських маршрутках за безквитковий проїзд штрафуватимуть пасажирів


Ще до недавнього часу в Івано-Франківську квитки за проїзд видавали тільки в тролейбусах. Та з вересня в івано-франківських маршрутках теж з'явилися квитки. Проте з їхньою появою, ситуація сильно не змінилась, люди як їздили в маршрутках без квитків, так і продовжують їздити.

Як пояснює ситуацію в розмові з кореспондентом «Бліц-Інфо» керівник Департаменту комунального господарства, транспорту та зв'язку Михайло Смушак, причина в тому, що на сьогодні немає чіткого обліку продажу квитків в маршрутних автобусах.

А квиток це - розрахунковий документ, згідно з яким можна чітко контролювати дохід перевізника. Крім того, він є страхівкою для пасажирів, доказом про те, що той справді їхав в цьому автобусі.

«На сьогодні ми маємо картину, коли водій не видає квитки, а пасажири не вимагають. Оскільки в законодавстві прописано, що квиток видається на вимогу. Але, якщо квитки продовжуватимуть видавати тільки на вимогу, то знову ж таки буде ситуація коли перевізник провезе 100 людей, а квитків видасть 10. Відповідно й ми не матимемо ніякої інформації. Тому, для того, щоб мати змогу вести облік продажу квитків, ми замовили програмне забезпечення, завдяки якому зможемо бачити рівень продажів навіть в окремих маршрутних автобусах. Воно вже на 90% готове, зараз ми його наповнюємо. Таку систему ми хотіли впровадити ще з 1 вересня, але нажаль виникали несприятливі ситуації, тому ми будемо робити це поступово, і ця програма працюватиме. Можливо перші місяці виникатимуть деякі труднощі, але поступовим шляхом ми налагодимо її роботу», - розповів пан Смушак.

Очікується, що така система дасть змогу формувати звітність, де буде показано скільки квитків продалось. Але для того, щоб бачити реальні результати продажу квитків, необхідно, щоб кожен пасажир одержував його. Тому, для забезпечення контролю наявності квитків у пасажирів планують запровадити роботу контролерів, які це відслідковуватимуть.

За словами Михайла Смушака, донедавна розраховували тільки до сумління пасажирів, які вимагатимуть квиток у водія. Проте таких людей дуже мало.

«Для того, щоб система працювала, обов’язково потрібно створити систему громадських або штатних контролерів. Зараз ми опрацьовуємо це питання. І ці люди перевірятимуть наявність квитків у пасажирів. Відповідно, якщо зайде людина, оплатить проїзд, і їй не видадуть квиток, а прийде контролер і оштрафує в 20-ти кратному розмірі за безквитковий проїзд, то коли ця людина вдруге зайде в автобус – вона вже буде вимагати квиток сама», - пояснив головний комунальник міста.

Тобто, проїзд повинен здійснюватись за такою системою: людина, яка заходить в маршрутний автобус і оплачує проїзд, обов’язково повинна попросити водія видати їй квиток. В свою чергу, водій повинен обов’язково його видати. А контролер буде перевіряти наявність квитків у пасажирів. Проте контролер не з’явиться в кожній маршрутці, а буде здійснювати контроль вибірково. 

Як пояснив пан Смушак, є дуже багато громадських активістів, які хочуть допомагати в цьому питанні.

"Окрім громадських активістів, контролерами будуть наші штатні працівники, які заходитимуть вибірково в автобус і перевірятимуть наявність квитків. І дозвіл на складання актів буде в наших штатних контролерів. Таким чином ми зможемо вирішити питання з квитками та почнемо формувати культуру як пасажирів, так і перевізників. Крім того, це дасть змогу вирішити питання і з пенсіонерами, оскільки є дуже багато людей, які мають підроблені посвідчення. А відповідно за підробку документа вже є серйозніша відповідальність. Тобто, контролер зможе виявляти таких людей", -  роз'яснює Cмушак

За словами управлінця, питання щодо контролерів ще опрацьовується, адже потрібно зробити все юридично грамотно, щоб потім не виникало скарг. Крім того, є певні вимоги до контролерів, оскільки будь-яка людина не може бути ним.

Тож, найближчим часом маршрутні ревізори відкриють "полювання" на франківських "зайців".