Як виглядає Санліс - місто королеви Анни Ярославни


За 50 кілометрів на північ від Парижа знаходиться містечко Санліс. Туристи знають його як одне з найстаріших міст у Франції. Місцеві - як місто Анни Ярославни, доньки князя Київської Русі Ярослава Мудрого, королеви Франції.

Це місто не схоже на жодне інше у Франції. Низькі будівлі пісочно-коричневого кольору, вузенькі вулички і тиша, яку час від часу порушує хіба що бій курантів, пише ВВC.

СанлісКопирайт изображенияOLEKSANDRA MARCHENKO

Тут збереглася архітектура часів Галло-Римської імперії та епохи Середньовіччя. Частини міських стін тих часів, собор Санліської Богоматері, зведений у XII ст. - один із перших готичних соборів у Франції та кілька пам'яток про Анну Ярославну.

Нових споруд у місті немає. Мерія Санліса не видає дозволи на зведення сучасних будівель.

собор Санліської БогоматеріКопирайт изображенияOLEKSANDRA MARCHENKO Image captionБудівля Нотр-Дам-де-Санліс датуєтсья XII ст.

Анна Ярославна переїхала у Санліс з сином у 1060 році після смерті свого чоловіка - французького короля Генріха I Капетинга. Вона прожила тут решту свого життя і похована в місті.

Про Анну Київську, так її називали в Європі, відомо мало.

Кажуть, що вона була вродливою, з довгим русявим волоссям і блакитними очима, а також освіченою.

Королева знала грецьку і латину, підписувалася як Анна Регіна (королева Анна), а король Генріх I замість підпису ставив хрестик.

За деякими даними, Анна Ярославна привезла до Франції так зване Реймське Євангеліє, написане кирилицею та глаголицею. На ньому протягом кількох століть складали присягу французькі королі.

вхід до королівського абатстваКопирайт изображенияOLEKSANDRA MARCHENKO

У Санлісі королева заснувала Абатство Святого Венсана і невеличку церкву.

У часи Французької революції будівлю Абатства зруйнували, але згодом відновили.

Абатство Святого Венсана в СанлісіКопирайт изображенияOLEKSANDRA MARCHENKO Image captionТериторія Абатства Святого Венсана

Тоді біля входу до монастиря з'явився пам'ятник Анні Ярославні, яка тримає в руках церкву.

памятник Анні Ярославни біля Абатства Святого ВенсанаКопирайт изображенияOLEKSANDRA MARCHENKO Image captionПідпис під пам'ятником - Анна Київська королева Франції

Зараз на території абатства працює ліцей, а церкву, яка розташована поблизу, у 2013 році придбала українська Єпархія святого Володимира, що знаходить в Парижі.

Церква стала храмом Української греко-католицької церкви, при ньому працює культурний центр Анни Ярославни.

Абатство Святого Венсана в СанлісіКопирайт изображенияOLEKSANDRA MARCHENKO Image captionДвір Абатства Святого Венсана

Ще один пам'ятник королеві Анні Санлісу подарувала Україна у 2005 році. Його відкривав президент Віктор Ющенко.

Тоді ж Санліс та Печерський район Києва офіційно стали побратимами.

пам'ятник Анни Ярославни в СанлісіКопирайт изображенияOLEKSANDRA MARCHENKO Image captionУ 2005 році Україна подарувала Санлісу пам'ятник Анни Ярославни

Щороку у травні французи і українці збираються в Санлісі на святкування днів Анни Ярославни.