Залякування у Калуші: "Кажи родакам, най заказують службу за твій упокій"


На вихідних у соціальних мережах з’явилася інформація про те, що громадським активістам Калуша погрожують невідомі. Сьогодні 17-річний калушанин Володимир Кушлик звернувся із відповідною заявою до правоохоронних органів. У міліції вважають, що такі твердження — вигадки, але заявлені факти перевірятимуть упродовж 30-ти днів.

«Вікна» питали у начальника Калуського міськвідділу міліції Василя Хомина про те, чи має калуська міліція якийсь стосунок до тиску на активістів.

— На вихідних стало відомо про те, що здійснюється психологічний тиск і залякування одного із калуських громадських активістів — Володимира Кушлика. Чи відомо Вам про це?  

— Відомо. Сьогодні принесли заяву. Просто я не розумію, якщо був тиск і переслідування 21 грудня, чому він звертається 23 грудня? Міліція працює цілодобово, у нас вихідних немає. Мені ситуація із цією заявою незрозуміла. Заява — зареєстрована без будь-яких питань. Але мене насторожує: коли подія відбулася о 17.00 21 грудня, а людина звертається 23. Це значить — якийсь черговий необдуманий крок.

 

— Чому необдуманий?

— Бо — необдуманий. Якщо людину переслідують, якщо — так як він у заяві написав — погрожують йому вбивством, то чому він звертається не 21 грудня, а — 23-го?

 

—  У заяві йдеться про працівників міліції…

— Там про працівників міліції взагалі не йдеться.

 

— …там наприкінці сказали: «Чому ти не береш слухавку, коли до тебе телефонують з міліції»?

— Таке не може бути. «Чому ти не береш слухавку, коли до тебе телефонують». Все. У заяві немає про міліцію. І міліція до нього не телефонувала. Міліція прийшла і викликала по повістці. Так що міліцію я би попросив не вплутувати до цих всяких баталій незрозумілих.

 

— Наскільки я знаю, Олега Савку у п’ятницю викликали по телефону.

— Савку — так. Викликали телефоном.

 

— Це — політичні переслідування?

— Політичних переслідувань немає жодних.

 

— А як тоді це можна розцінити?
— У нас є провадження, по провадженню проводяться слідчі дії.

 

— Що із цією заявою?
— Міліція має 30 днів на перевірку. Але я все ж таки схиляюся, що це є вигадки активіста. Тому, що якби це були справді погрози, чи загрози життю, людина би зразу передзвонила «102» чи до своїх родичів, чи депутата міської ради, який його привів сюди. Ну різні способи, як себе захищати.

 

— Тобто, ви вважаєте, що це — вигадки? 

— Я вважаю на всі 100%, що це — вигадки. Бо є моє звернення у газету і на сесії я звертався, що якщо є якісь незрозумілі питання, незрозумілі люди, зразу набирайте міліцію.

 

— Але за 30 днів, якщо там були погрози, людину можуть і вбити…

— Якщо би людину хотіли вбивати, то людина би зразу телефонувала — що у неї якісь проблеми є. Якщо людині реально погрожують, людина має страх. То він у соціальній мережі зміг написати. А в міліцію…То ніхто йому і не погрожував.

 

— Ну і міліція до цього не має ніякого відношення?

— Міліція до цих погроз — вигаданих, умовних — на сьогоднішній день я не можу сказати, які вони є — не має жодного відношення.

 

— У п’ятницю йшлося, що хлопці йдуть по справі як свідки. За 3 години викликали Олега Савку і висунули йому підозру. А як щодо інших?

— Є створена слідчо-оперативна група, де є керівник групи — слідчий Майборода, який аналізує докази й матеріали по справі, приймає рішення разом із членами слідчо-оперативної групи. Я зараз не можу сказати, чому прийняте таке рішення — як у п’ятницю. Значить, було зібрано достатньо доказів відносно Савки. Інші перебувають у статусі свідків.

 

— Володимир Кушлик не приймав участі у спаленні портрету…

— Слідство розбирається з усіма подіями.

 

— Коли ви були на сесії міської ради, це все виглядало не так. Ви казали, що просто треба

провести перевірку, можливо, буде закрита справа…

— Те, що я говорив — я своїх слів назад не забираю. Ми проводимо слідчі дії. Нині ми провели ряд слідчих дій, де слідство прийшло до висновку, що є підстави Савці оголосити підозру. Але це ще не кінцеве рішення. У нас є 2-місячний термін, щоб ми зібрали усі необхідні докази і по даному провадженню прийняли процесуальне рішення: або закрити, або направити його до суду.

 

— Коли у п’ятницю зібралися люди на підтримку громадських активістів, ваш заступник переконував як людей надворі, так і людей, яких допитували, що закон про амністію підписано президентом. 

— На сьогодні Верховна Рада прийняла закон, але воно ще не підписано.

 

— А звідки взялося таке твердження? Виглядає так, що хотіли, щоб люди пошвидше розійшлися

— Я не можу пояснити, що він твердив і як твердив.

 

— Наскільки тут (спалення портрету Януковича) може йтися про хуліганство?

— Я не слідчий і дану подію не можу коментувати.

 

— На Вашу думку, як закінчиться ця справа?

— Справа може або бути закрита, або направлена до суду.

 

— Чи зверталися до Вас із Комітету опору диктатурі про зникнення стовпу ганьби біля пам’ятника Романові Шухевичу? 

— Ніякі стовпи ми не зобов’язані охороняти і ми не охороняємо. Ніхто не звертався.

 

— А чи є посилена охорона пам’ятника Романові Шухевичу? Бо той стовп стоїть біля пам’ятника Романові Шухевичу…

— З Романом Шухевичем є якісь питання?
 

— Ні.

— Про що будемо говорити?
 

— Ну стовп же біля пам’ятника…

— Ми не бачимо ніякого стовпа там. 
 

— А пам’ятник Романові Шухевичу ви охороняєте посилено?

— Ми охороняєм
 

— А посилено — це як?

— Методи охорони ми не розголошуєм. 
 

— Це — цілодобова охорона?

— Пам’ятник ми охороняємо — яким способом, ми не розголошуємо. 
 

— Є інформація, що по всій Україні — не тільки у Калуші — міліція збирає дані про тих, хто їхав на Майдан…

— Ми нічого не збираємо. 
 

— І не маєте такої вказівки?

— Нам такої вказівки не було.

 

— У Калуші є багато інших подій, які потребують втручання міліції. Наприклад, на сайті «Вікон» був оприлюднений факт про те, що навпроти пам’ятника Романові Шухевичу є ігровий зал. Тобто є багато негативних подій, які у місті відбуваються, не тільки — справа щодо громадських активістів…

— На сьогодні є новий КПК, де не так все просто. Де процес документування проходить по 3-4 місяці. Але, крім міліції, ніхто нічого нікому не допомагає — навіть громадяни. Наприклад, бачать, що машину обкрадають — не передзвонять, обійдуть стороною. То тільки міліції потрібно — і більше нікому нічого. А де громадська свідомість?

 

фото листа із ФБ