Дитяча стоматологія: щоб зуби були здоровими змалку
На сьогодні кожен усвідомлює, наскільки важливо дбати про своє здоров’я, періодично відвідувати лікарів та запобігати виникненню того чи іншого захворювання. Але чимало інформації й досі залишається за межами нашої уваги.
Зокрема це стосується такої сфери, як дитяча стоматологія. Про те, як працює ця галузь у Івано-Франківську, коли саме варто привчати дитину до відвідин стоматолога і які проблеми є найбільш актуальними, розповіла головний лікар міської дитячої стоматологічної поліклініки Тереза Стефанків.
Власне, міська дитяча стоматологічна поліклініка є єдиним дитячим стоматологічним закладом нашої області. Обслуговує вона дітей віком від 0 до 18 років і розрахована на 450 відвідувань в зміну. Поліклініка надає усі види стоматологічної допомоги, окрім того, їй підпорядковані ще й стоматологічні кабінети у 17 школах Івано-Франківська.
Далеко не кожен обласний центр України зберіг практику надання стоматологічної допомоги дітям на базі навчальних закладів. Проте, навіть при невеликому фінансуванні ці кабінети повністю забезпечені матеріалами на час учбового року. Звісно, тут не ставлять дороговартісні фотополімерні пломби, але дітей періодично оглядають, пломбують зуби, а також, і це дуже важливо, дітей початкової школи регулярно оглядає лікар-ортодонт.
Оскільки стоматологи є не в усіх школах, то лікарі-стоматологи, які працюють у поліклініці, виділяють певний робочий день, беруть із собою потрібні інструменти і проводять медичні огляди, щоб попередити батьків, чи є у дітей проблеми із зубами і кому саме з учнів варто звернутися до лікаря.
Окрім цього у таких шкільних стоматологічних кабінетах дітей навчають догляду за ротововою порожниною. Лікарі проводять уроки гігієни, індивідуальні бесіди, показові уроки з рольовими іграми. Учням наглядно показують, яка їжа корисна, яка шкідлива, як потрібно чистити зуби, чим саме і скільки часу.
„Зараз багато найрізноманітніших стоматологічних проблем, починаючи з дуже раннього карієсу і закінчуючи ортодонтичними патологіями. Часом у віці 2,5 років у дітей уражені 16 із 20 зубів і це зумовлено нашим способом життя. Мами дають дітям на ніч солодкі соки, або молочні суміші, які містять цукор. Усе це залишається на зубах і стає причиною карієсу. Ще однією проблемою є те, що діти мало жують. Молоді мами збивають усі продукти в блендері, або перетирають, тому у дітей не розвинений в достатній мірі жувальний рефлекс. Лікарі-стоматологи б’ють на сполох – деякі діти навіть у 3-річному віці зовсім не вміють жувати, а це призводить як до розвитку карієсу, так і до виникнення різноманітних аномалій”, – розповідає Тереза Стефанків.
Лікар наголошує: до стоматолога потрібно приходити ще вагітній жінці. Бо профілактика дитячої стоматології починається саме з періоду вагітності, коли закладаються усі молочні зуби і навіть 20 постійних.
А до стоматолога потрібно принести дитину тоді, коли у неї виросте перший зуб, в 6 місяців. Тоді лікар може перевірити прикріплення „вуздечок”, побачити, чи правильно виріс перший зубчик, порадити, як знеболити цей процес. Стоматолог може розказати мамі і те, де взяти спеціальну щіточку і якою пастою варто користуватися, адже навіть той перший зубчик потрібно регулярно чистити.
Існують також і такі процедури, як фторування зубів, сріблення, герметизація їх – безболісні маніпуляції, які запобігають розвитку карієсу.
Проблемою є те, що батьки не приділяють достатньої уваги стану зубів малюків і не знають, що на фоні множинного карієсу, якщо присутнє джерело постійної інфекції, можуть розвинутися не тільки стоматологічні ускладнення, але й такі захворювання, як ревматизм, ендокардит, тощо.
Також, якщо через хворобу доводиться видаляти зуби поза належним терміном, змінюються етапи прорізування постійних зубів і виникають ортодонтичні аномалії. У сучасній стоматології є спеціальні апарати, трейнери, які підбирає стоматолог, і які дозволяють виправити прикус у дитини в дуже ранньому віці.
Лікарі пояснюють: до 10 років діти повинні чистити зуби разом із батьками. І не варто нехтувати профілактичними оглядами. Коли дитина вперше потрапляє до стоматолога у важкому стані, коли ніч не спала, у неї підпухла щока, вона не може нормально реагувати на стоматологічні маніпуляції. Так виникає страх перед лікарем-стоматологом і перебороти цей страх дуже важко. Але коли малюка привели для профілактичних оглядів, то він звикає до регулярних відвідин лікаря і уже не боїться його.
Те, чи дитина виросте без страху перед відвідинами стоматолога, чи умітиме правильно доглядати за зубами, значною мірою залежить від батьків. Тому варто подбати про свого малюка саме зараз, а дитячі лікарі-стоматологи зроблять усе можливе, щоб у вашої дитини була красива і здорова посмішка.