Будинкові нарости або Як франківці розширюють свої квартири


Ще одна кімната, балкон чи навіть поверх – як франківці розширюють свої квартири

«Ти спочатку будуй, а потім все оформимо», – сказав нам голова рідного об’єднання співвласників, коли запитали, які треба документи, щоб добудувати собі кімнату. Невже все так просто і наскільки законними є такі прибудови?

Законе, посунься!

З власної історії – дозвіл на добудову став приємним бонусом при покупці нової квартири, така собі можливість втілити в життя будь-які архітектурні фантазії, та й в ОСББ пообіцяли згодом узаконити будівництво. Кажуть, оформити все буде легко, адже ми далеко не першопрохідці.



Гарбарська, 14 з двору

Так, у нашій п’ятиповерхівці на Гарбарській, 14 є шостий поверх, з підвалу виріс гараж, на ньому ще два поверхи і для повного щастя – тераса.



На вулиці Матейка - чимало добудов і прибув

Головний архітектор міста Володимир Гайдар розказує, як би це мало виглядати по закону.«Візь­мемо, для прикладу, добудову поверху, спочатку повинен бути проект реконструкції з надбудовою над цілим будинком, – пояснює він. – Тоді визначають черги будівництва. Або ж заскління лоджій – воно має проводитись комплексно. Зараз це досить серйозна й актуальна проблема, з якою досі не дуже рахувалися, але потроху мали би вже звертати на це увагу».



Мешканці скаржились на незаконне будівництво по сусідству. А дім на Матейка, 57/2 все ж збудували

Гайдар дивується, що нам пропонують зводити стіни, а вже потім оформляти папери.«Питання узаконення добудови взагалі не існує, є питання надання дозволу, – розповідає він. – Що ж робити з добудовами, які вже є? Треба з ними поводитись так, ніби їх ще немає. Отримуєте містобудівні умови і обмеження, якщо вони можливі до виконання, то будову приводять у відповідність до проекту».



Так "виростають" балкони на вулиці Матейка

А якщо – ні? То добудову мають знести. На жаль, офіційної статистики незаконних добудов ніхто не веде, тому й немає відомостей про те, чи їх зносять.



Вулиця Новгородська

Я не я і хата не моя

Два роки тому прибудова на розі вулиць Павлика – Франка викликала значний резонанс у Франківську. Мешканці з депутатами пікетували проти незаконного будівництва, але суд вирішив, що все на Франка, 42 законно. Скільки в Івано-Франківську таких архітектурних «прикрас»?



Франка, 42. Дуже законно!

Перший під’їзд на Гарбарській, 14 – найцікавіший. Тут весь будинок обріс добудовами! У просторому гаражі, який займає чи не весь підвал і ще добряче виходить на подвір’я, зустріли двох хлопців. Кажуть, гараж їхній, а самі живуть на п’ятому поверсі. Під’їхав чорний «джип», вийшли дві жінки, прямують якраз у надбудований над гаражем поверх. «Будівниц­твом займався мій чоловік, але його нема зараз, – каже одна з панянок. – І ближчим часом не буде. Проблем з добудовою ніяких не було, все ми оформили законно».



До Гарбарської, 14 "прикріпили" ще дев'ятиповерхівку... Але будівництво вже кілька років, як заморозили

А мешканець квартири, над якою добудований шостий поверх, запевнив, що уже купив квартиру з добудовою. Де попередній власник – не знає, документи по квартирі показувати відмовився.



Гарбарська, 14. Шостий поверх у п'ятиповерхівці існує!

У нотаріальній конторі на Галицькій, 32 розширили вхід. «У нас є офіційні документи, все законно, – переконує нотаріус Лілія Угрин. – Будували ще в 2001 році. У нас було рішення міськради щодо обладнання входу зі сторони Галицької, спільна заява мешканців будинку, що поруч і над нами».



На Галицькій, 32 вхід добудували ще 13 років тому

А до будинку на Заклинських, 8 прибудували вже більше приміщення. Зараз тут ПП «Галичанка ІФ» та кафе «Роза вітрів». Будували у 2003 році, розповідає директор підприємства Зоя Бордун:«Це було приміщення гуртожитку, за який відповідав ЖЕК № 2. Ми написали листа у міську раду, брали дозволи у держархбудконтролі, ходили по інстанціях, збирали підписи. На оформлення усіх дозволів пішло десь півроку».

Сусід не захоче, миру не буде

От є над квартирою горище, нагадаємо, в ОСББ нам порадили спочатку будувати, а вже потім думати про папери. А якщо додати ще один поверх, а то і два? Але головний архітектор міста Володимир Гайдар наголошує на ще одному нюансі – без згоди сусідів ні цеглинки.



Ось так другий поверх добудовують на вулиці Матейка

«Згідно з рішенням Конституційного Суду, всі власники квартир в будинку є потенційними співвласниками приміщень спільного користування, – розповідає він. – Для того, щоб проводити добудови, потрібна згода усіх мешканців будинку».



А ще на вулиці Матейка - цікаві балкони



Головне, щоб не повідпадали...

Гайдар розповідає, що у свій час людям, які мали квартири на першому поверсі і не мали балконів, дозволили добудову в межах конфігурації верхнього балкону. «А завершилось це тим, що почали добудовувати цілі квартири, – зітхає він. – Все, що зараз добудовують у житлових будинках, – незаконне. Такої проблеми немає ніде у світі».



На Матейки старий будинок "підперли" з обох боків

Будувати не можна зносити

Закордоном цю проблему вже вирішили. «Коли я спілкувався із німецькими колегами стосовно розвитку міської забудови, то запитав, чи виникала у них проблема добудов до окремих приміщень і квартир в будинку, – розказує Гайдар. – У них була така проблема, але згодом самі ж власники квартир відмовились від цього. Бо якщо маєте двокімнатну квартиру, а хочете трикімнатну, то дешевше цю продати й купити більшу. Наші люди, виходить, живуть емоціями, а не розрахунком. Ми звикли до певного місця і хочемо саме там добудовуватися. Але за законом так не можна».

 

Добудова на вулиці Коновальця 



Прибудова на вулиці Грушевського
 

На жаль, в Івано-Франківську рейдів з виявлення незаконних добудов не проводять. За даними інспекції держархбудконтролю в Івано-Франківську є лиш дві проблемні забудови.



Над колишньою "Львів'янкою" будують другий поверх



На Гаркуші добудували цілу чотириповерхівку

«На сьогоднішній день на будівництві по Орлика, 7 власників притягнули до відповідальності, роботи зупинили, – сказав Володимир Кобилянський, заступник начальника інспекції. – По справі забудови на Мазепи, 35а тривають судові тяганини».

 

Вулиця Новгородська



А на Чорновола виросла "Марічка" 

А що ж з нашими добудовами, які спершу зводять, а потім уже узаконюють, а то і не узаконюють? Виходить, власники практично не несуть за це відповідальності. Бо ж і справді, якби кількох оштрафували чи навіть змусили знести те щастя, то іншим був би хороший урок. Тільки от біда – нікому воно не треба. 

Репортер