Чим небезпечний ретинований зуб?
Що таке ретинований зуб? Чи обов'язково його видаляти? Якими ускладненнями загрожує ретинований дистопований зуб? Читаємо у статті.
Ретинованим називають зуб, який повністю сформувався, але прорізатися не може. Ретенція буває повною і частковою. Проблемні елементи зубного ряду спричиняють біль, дискомфорт і запальні процеси в ротовій порожнині. Найчастіше ретиновані зуби видаляють, щоб уникнути розвитку ускладнень.
Що буде, якщо не видалити ретинований зуб мудрості?
Ретинований зуб — це повністю сформований елемент зубного ряду в щелепі, але він не прорізався або прорізався частково. Проблема може торкнутися будь-якого зуба, але найчастіше страждають треті моляри (вісімки, зуби мудрості). Нерідко супроводжується дистопією. Дистопований зуб — ікло, моляр, премоляр, неправильно розташований, росте поза зубною дугою.
Причини ретенції — підвищена щільність ясенної тканини або товсті стінки зубного мішечка, спадкова схильність, механічні травми до початку прорізування. До провокувальних чинників відносять передчасне випадання молочних зубів, рахіт, авітаміноз.
Рідко ретинований зуб ніяк себе не проявляє, найчастіше розвиваються небезпечні ускладнення:
- періостит щелепи — запалення окістя, потрібне хірургічне лікування;
- абсцес — біля ретинованого зуба мудрості утворюється гнійник;
- остеомієліт — гнійний процес поширюється за межі ретинованого зуба на м'які тканини, окістя, кістки щелепи, завжди супроводжується онімінням певної ділянки обличчя;
- гайморит — запалення від верхніх проблемних елементів зубного ряду переходить у верхньощелепний синус;
- лімфаденіт — запалення лімфовузлів;
- утворення одонтогенної кісти;
- порушення геометрії обличчя.
У цих випадках без кваліфікованої лікарської допомоги не обійтися.
Чи потрібно видаляти ретиновані зуби?
Джерело: kes.com.ua
Видалення ретинованого зуба — ефективний спосіб уникнути розвитку негативних наслідків. Діагностика полягає в стоматологічному огляді, прицільній рентгенографії, ортопантомографії, іноді потрібна КТ.
Рішення про доцільність видалення ретинованого зуба приймає стоматолог-хірург після консультації з ортодонтом. Показання для екстракції:
- затримка зміни елементів зубного ряду;
- дистопія;
- деструкція зубної шийки;
- виражені ознаки запального процесу, розвиток ускладнень;
- зуб травмує слизову ротової порожнини;
- карієс на коронці ретинованого зуба;
- кіста прорізування;
- відсутність фізіологічної резорбції коренів;
- ретенція при надкомплектних зубах.
Якщо немає прямих показань для видалення ретинованого ікла, моляра, у зубному ряду є місце, то на початковому етапі проводять хірургічне лікування. Висікають ясна або частину кістки, потім за допомогою брекетів або інших ортодонтичних конструкцій переміщують зуб у правильне положення.
Видалення ретинованого зуба мудрості
Джерело: kes.com.ua
Для екстракції ретинованих зубів мудрості застосовують кілька методів:
1. Традиційний — скальпелем розрізають ясна, зуб витягують щипцями.
2. За допомогою елеватора. Під час обертальних рухів розриваються волокна, які утримують зуб у лунці, що спрощує процес вилучення.
3. Лазерне видалення. Променем розрізають ясна, розділяють зуб на частини. Безкровний, практично безболісний спосіб.
4. Атравматичне видалення за допомогою ультразвуку.
Видалення ретинованого зуба мудрості не проводять у разі серцево-судинних захворювань, порушень у роботі нервової та ендокринної систем, щитовидної залози. До протипоказань відносять інфекційні хвороби з підвищеною температурою тіла, проблеми зі згортанням крові.
Етапи видалення проблемних "зубів мудрості":
1. Введення анестезії. Залежно від особливостей і глибини розташування зуба застосовують місцеві препарати, седацію або загальний наркоз. Додатково лікар обов'язково враховує побажання, загальне самопочуття пацієнта.
2. Висічення ясен скальпелем або лазером для отримання доступу до кісткової тканини у проблемній зоні.
3. Препарування бором оголеної кістки, отримання доступу до зуба, що не прорізався.
4. Видалення зуба щипцями або елеватором.
5. Накладання швів, пластика твердих і м'яких тканин.
6. Обробка антисептичними, протизапальними розчинами.
Після видалення зуба може виникнути набряк ясен, щоки, біль у ділянці втручання. Для усунення дискомфорту лікар призначає знеболювальні, протизапальні препарати. За відсутності ускладнень стан нормалізується за 3-4 дні, в іншому разі необхідно терміново звернутися в стоматологічну клініку.
Після оперативного втручання не можна витягувати марлевий тампон завчасно, пити та їсти мінімум 3 години, полоскати рот у перший день після видалення. Протягом двох днів необхідно прикладати холодні компреси. До повного відновлення протипоказано відвідування лазні, сауни, надмірні фізичні навантаження.
Після видалення ретинованого ікла потрібно провести реставрацію зубів. За тривалої відсутності зубів змінюється прикус, руйнується емаль, виникають дисфункції жувальних м'язів і органів ШКТ, проблеми з дикцією.
Самостійно розпізнати ретинований зуб складно. Непрямі ознаки - біль під час руху щелепи, дискомфорт під час натискання на ясна, утворення припухлостей в одному місці, хронічне запалення носових пазух. Для точної постановки діагнозу необхідно відвідати стоматолога, пройти обстеження. Після огляду та діагностики лікар підбере ефективний метод лікування.
Безболісне видалення ретинованого зуба і якісна реставрація зубів у Києві входить до переліку послуг Клініки Естетичної Стоматології. Багато пацієнтів відзначають професіоналізм і уважність її лікарів. Можете сміливо звертатися.
Читайте нас у Facebook, Telegram та Instagram.
Завжди цікаві новини!