Чи матиме Brexit наслідки для України? Думки прикарпатських експертів
У Великобританії євроскептики здобули перемогу на референдумі щодо виходу країни з Євросоюзу. Згідно з його результатами прихильники Brexit (Британський вихід. — Авт.), які прагнуть розриву відносин з ЄС, набрали 51,9 відсотка голосів. 48,1% британців виступили за збереження Сполученого Королівства в складі Європейського Союзу.
Прикметно, що явка на референдумі становила приблизно 72%, що є найвищим показником на виборах у Великій Британії з початку 90-х років. Відповісти на запитання про те, які наслідки може мати Brexit для України, Галичина запропонувала експертам.
Олександр Палій, політичний експерт:
— Отак буває. Маргарет Тетчер з велетенськими зусиллями «назавжди», як вона казала, запхала Британію в Європу, а британські містечкові лідери на раз-два виштовхали її звідти.
Давні римляни ще в II столітті до н. е. дійшли думки, що народним зборам не можна давати вирішувати складні питання — бракує кваліфікації. Короткострокові наслідки будуть негативні — ЄС ослабне щодо Росії, і в нього буде інший порядок денний. Можуть виникнути проблеми з продовженням санкцій у майбутньому. Може послабитися вплив східноєвропейських держав. Проте якщо ЄС стане більш зцементованим у результаті цього стресу, це буде перетворенням мінуса на плюс. Таке цілком можливо.
Для України чим сильніший і дієздатніший ЄС, тим краще. Не можна заперечувати і того, що в умовах дезінтеграції ЄС стане більш зацікавлений у вступі України до ЄС.
Василь Климончук, доктор політичних наук, професор, завідувач кафедри політології ПНУ ім. В. Стефаника:
— Результати референдуму у Великій Британії не можна оцінити однозначно. Зрозуміло, що таке рішення матиме геополітичні наслідки, передовсім для країн Європейського Союзу. Цілком можливо, що буде внесено зміни у функціонування європейських інституцій, таких як Європейський парламент і Європейська комісія. Також Brexit несе за собою економічну кризу для Євросоюзу та країн, з якими ведеться співпраця. Одразу після референдуму ринки зреагували негативно: спостерігалося падіння ключових фондових індексів, курсів валют країн ЄС, цін на нафту.
Для самого Об’єднаного Королівства вихід з ЄС є доволі небезпечним. Передовсім це буде пов’язане з бажанням Шотландії вийти зі складу Великої Британії та з неоднозначною позицією Північної ірландії. Цікавим є факт, що наслідком референдуму став яскраво виражений конфлікт поколінь, який у майбутньому може призвести до внутрішніх непорозумінь та кризи. Невизначеним у цьому випадку є статус трудових мігрантів з європейських країн, особливо з Польщі (яких на сьогодні є 750 тис.). Можливі зміни статусу мігрантів можуть призвести до відпливу їх, наслідком чого буде звільнення «непопулярних» робочих місць зі сторони британців.
На мою думку, вихід Великої Британії з ЄС не матиме глобальних наслідків для України. На відміну від країн Європи, ми не були тісно пов’язані з Англією ні політичними, ні економічними зв’язками. Ця проблема має двобічний характер для України. Після послаблення Європейського Союзу через вихід з нього Британії можливі два варіанти розвитку подій: перший — прискорення прийняття в ЄС України, другий — вповільнення процесу прийняття України в ЄС. Перший варіант буде зумовлений необхідністю ЄС запросити нові країни для зміцнення та підсилення власного становища. Другий — небажанням приймати нові слабкі країни, тим більше Україну, яка перебуває в збройному конфлікті з РФ. Найістотнішими наслідками для нас будуть саме політичні, адже Brexit неодмінно посилить позиції тих, хто є противником євроінтеграції та активно виступає за «нормалізацію» відносин з Москвою, а також сприятиме послабленню санкцій проти Росії.
Ігор Дебенко, політолог, депутат Івано-Франківської обласної ради:
— Рішення про вихід Великобританії з ЄС впливатиме на геополітичні процеси загалом, прямо та опосередковано зачіпаючи й українські національні інтереси. Мова не лише про те, що Великобританія тривалий період була одним із найбільших прихильників євроінтеграції України, а її позиція відігравала важливу роль у продовженні санкцій щодо путінської Росії. Brexit неминуче переведе дискурс європарламентарів та чиновників в якісно іншу площину, що в короткостроковій перспективі загрожує певним затягуванням імплементації безвізового режиму для українців. А в довгостроковій — невідомо, як Brexit відіб’ється на політиці розширення ЄС як такого. Вихід Великобританії є відповіддю на численні внутрішні проблеми ЄС, що їх євробюрократи воліли не помічати за ширмою економічної співпраці, й ризикує відчинити «скриню Пандори». В політиці, економіці, обороні, міграційних процесах, національному суверенітеті самих країн. ЄС потребує переосмислення, надання якісно нового сенсу цінностям, на яких він засновувався й значення яких поступово маргіналізувалось, поступаючись у багатьох випадках хрускоту єврокупюр. «Єдність у різноманітності», як гасло ЄС, та вихід Великобританії може свідчити і про посилення тенденцій окремих країн до збереження національної автентики, посилення націоналізму загалом, що вже й так простежується на прикладі останніх виборчих кампаній у низці європейських країн. Brexit — це безумовно виклик, на який ще самим європейцям слід знайти відповідь, а Україні, окрім всього, осмисливши, відповідним чином вибудовувати свою зовнішню політику з точки зору власних національних інтересів.
Сергій Адамович, доктор історичних наук, професор ПНУ ім. В. Стефаника, депутат Івано-Франківської обласної ради:
— Результати Brexit для ЄС і України можуть мати як значні наслідки, так і не мати жодних. Розпочнемо з того, що острівна держава і так мала окремий статус в ЄС, та й процедура виходу із спільноти може затягнутися на роки і лише переформатувати відносини Великобританії за норвезьким, швейцарським, турецьким чи ісландським зразком. Результат референдуму може бути не втілений у життя через законодавчі процедури в англійському парламенті чи внаслідок протестів Шотландії, яка бачить в євроструктурах посередника у своїх відносинах зі своїм «старшим братом».
Однак навіть повний вихід Великобританії з Євросоюзу не несе однозначно негативу для України. Візовий режим з цією країною і так відрізнявся, а крок англійців може спровокувати єврочиновників прискорити євроінтеграцію України задля забезпечення позитивного прикладу для решти країн єврозони. Крім цього, криза в ЄС може внести зміни у функціонування європейських інституцій та спростити можливість входження України до спільної, об’єднаної Європи.
Проте слід зауважити, що Brexit призведе до втрати проукраїнської країни в середовищі ЄС і полегшить проведення путінської політики, спрямованої на ліквідацію санкцій. Переформатування в Європі призведе до появи нових регіональних лідерів, серед яких ми, напевно, побачимо Польщу. На цьому етапі поляки виступають помічниками України в міжнародній політиці, але зі зростанням їх впливу в них можуть з’явитися й експансіоністські наміри щодо українських територій.
Підсумовуючи, варто зауважити, що Україна повинна швидко стати на ноги, провести комплексні реформи і підняти рівень економіки, щоб у жодному разі не залежати від перипетій міжнародної політики.
Антон Процюк, студент спеціалізації «американістика та європейські студії» історичного факультету КНУ ім. Т. Шевченка:
— Вихід Сполученого Королівства з ЄС стане негативним знаком для об’єднаної Європи. Європейський Союз втрачає одного із ключових членів, який розміром економіки поступається лише Німеччині. Це створить прецедент — ніхто раніше не виходив із ЄС, а на перспективу може запустити схожі процеси в тих країнах, де ідеї тісної євроінтеграції втратили популярність (наприклад, в Нідерландах, Франції чи Греції).
Крім того, вихід Британії може спричинити падіння темпу економічного зростання не лише в цій країні, а й у всій Європі. Однак це все довгострокові і теоретичні наслідки; безпосередньо нині цілісності Європейського Союзу нічого не загрожує. Brexit сам по собі не обіцяє бути надто болючим для континентальної Європи.
Наслідки Brexit для України радше негативні. Британія вважається одним з основних наших адвокатів в ЄС. Від самого початку російської агресії вона разом із Польщею та країнами Прибалтики завжди відстоювала інтереси України в Європі більш активно, ніж, скажімо, італія чи Німеччина. і хоча Сполучене Королівство, найімовірніше, збереже власні санкції проти Росії, воно, однак, втратить колишній вплив на прийняття загальноєвропейських рішень.
Заклопотаність проблемою Британії призведе до того, що українське питання стане ще менш актуальним для політичної верхівки Європейського Союзу. Медійна увага до України також послабиться. Крім того, поширеною є думка, що Brexit негативно відіб’ється на імовірності потенційного вступу України в ЄС: щоб зберегти єдність, Об’єднана Європа прийматиме нових членів з ще меншою охотою. І вона вже точно перестане надавати членство «авансом», як свого часу видала менш благополучним Румунії та Болгарії.
Утім, є й більш оптимістичні погляди на цю проблему. За останні кілька днів лунали припущення, що Британія може з часом тісніше інтегруватися зі США, посиливши в тому числі протидію Росії. До того ж найближчим євроінтеграційним процесам нашої країни (наприклад, безвізовому режиму з ЄС) вихід Британії прямо не загрожує. Центр прийняття рішень із цих питань віддалений від Британії, і Brexit не братимуть до уваги при прийнятті цих рішень.