Чия «Гута»?
Російський санаторій «Гута», що в селі Стара Гута на Богородчанщині, кілька останніх років перебуває в полі зору українських чиновників.
Нещодавно завершився черговий судовий процес, та, відповідно до судового рішення, оздоровчий комплекс переходить у спільну власність громад області й має функціонувати як реабілітаційний центр для учасників російсько-української війни на Донбасі, пише Галицький кореспондент. Та чи вдасться місцевій владі так просто відстояти територію, на яку є ще кілька серйозних претендентів?
Тінь колишньої розкоші
Будівництво відпочинкового комплексу «Гута» почалося 1991 року нафтодобувним підприємством «Юганськнафтогаз», розташованим у Ханти-Мансійському автономному окрузі. Пізніше, у 1993 році, «Юганськнафтогаз», три нафтопереробних заводи в Самарській області та підприємства збуту нафтопродуктів у восьми регіонах Росії об’єднались у нафтову компанію «ЮКОС», що, за оцінками експертів, у 2003 році була четвертою у світі нафтодобувною компанією. Того ж року її примусово визнав банкрутом російський уряд, а майно та активи незаконно привласнили російські урядовці, поглинені державною російською компанією «Роснафта». Голову правління НК «ЮКОС» Михайла Ходорковського засудили до 14 років позбавлення волі, та наприкінці 2013-го випустили на свободу.
У 2003 році санаторій «Гута» перестав функціонувати. Працівників звільнили, залишивши лише трьох охоронців. Структура перейшла у спадок «Роснафти». Будівлі пансіонату розміщені у Горганах на території площею 5,8809 га. Основний комплекс на три та чотири поверхи, колись тут проводили оздоровчі процедури, функціонувало найновіше медичне обладнання. Нині приміщення занедбане, на стінах вологі плями, а на балконах ростуть дерева. Трохи далі – котеджі, сауна та баня. За ними – величезний спортивний комплекс з ігровими майданчиками, тренажерами та басейном. На території є діюча пожежна частина на випадок надзвичайної ситуації у резиденції президента, селах Гута й Пороги. Тут чергують по три рятувальники. Поряд невелике озеро, що служить аварійним водозабором для пожежної частини. А ще на території є джерело з мінеральною водою, властивості якої не поступаються знаній «Нафтусі».
Далі, вже за територією «Гути», – два дерев’яні будиночки і чотири фундаменти, на яких нещодавно стояли такі ж екологічні дачі. Після Майдану їх терміново розібрали, решту не встигли. У сільраді розповідають, що дачі стоять на п’яти ділянках по 10 сотих, а одна з них перебувала у власності Віктора Януковича. Хоча пізніше відбулася трансформація прізвища – у рахунках фігурував платник Якунович.
Місцеві розповідають, що коли «Гута» функціонувала, селяни мали роботу. Точну кількість працівників у санаторії назвати ніхто не береться, та відомо, що лише в медичній частині працювало 12 чоловік. Зарплати були високі, працівників особливо не контролювали: можна було й заробити, і поїсти всмак. Нині тут лише кілька охоронців, місцеві, щоправда, працюють на київську компанію.
Попередній договір оренди землі під санаторієм продовжили рішенням чергової сесії сільради зовсім недавно, 30 червня, і діяв він з 1 липня до 31 серпня цього року. Уклали договір між сільською радою й товариством з обмеженою відповідальністю «РН КОММЕРС», що діє як агент за дорученням відкритого акціонерного товариства «Нафтова компанія «Роснафта» через представника за довіреністю Володимира Мальчікова. Землевпорядник сільради пояснює, що виходу не було: якщо б дозвіл не дали, втратили б кошти за оренду землі, на якій розміщений майновий комплекс. Наразі це 241 тисяча гривень на рік, понад 20 тисяч гривень на місяць, або 12% від вартості грошової оцінки землі в бюджет села. До цього плата була нижчою, але, відповідно до нещодавно проведеної оцінки, її підняли, повідомляють у сільській раді.
Продати не вдалося
Славнозвісний санаторій у Карпатах не раз хотіли продати. Як з’ясувалося, марно. 2004 року в ЗМІ з’явилося оголошення про відкритий аукціон, запланований на 14 липня. Його проводили в рамках позбавлення від непрофільних активів компанії «Юганськнафтогаз». Стартова ціна пансіонату становила 1 млн. 800 тис. доларів.
Нещодавно до Гути на оглядини приїжджав ще один потенційний покупець, розповідає сільський голова Іван Гутник. Хоча, знову ж таки, угоду підписати не вдалося: російська сторона назвала суму 100 мільйонів рублів за приміщення, яке понад 10 років стояло занедбане.
Заберемо своє
Наприкінці березня минулого року на сесії Івано-Франківської обласної ради депутати проголосували за те, щоб пансіонат «Гута» визнати спільною власністю громад Прикарпаття. У присутніх виникла пропозиція в односторонньому порядку розірвати міжурядову угоду щодо прав російської нафтової компанії на майновий комплекс. На базі санаторію запропонували створити реабілітаційний центр для учасників АТО.
Проте Кабінет міністрів заборонив обласній раді Івано-Франківська націоналізовувати російський санаторій. В офіційній відповіді йшлося про небажання загострювати стосунки з країною-агресором.
15 вересня цього року Івано-Франківська обласна рада виграла апеляційний суд у компанії «Роснафта», яка зверталася із позовом визнати протиправним рішення від 27 березня 2015 року про те, що пансіонат «Гута» переходить у спільну власність громад області та має функціонувати як реабілітаційний центр для учасників російсько-української війни на Донбасі.
«Попередньо Івано-Франківський окружний адміністративний суд прийняв рішення на користь «Роснафти», та Львівський апеляційний адміністративний суд 15 вересня 2016 року скасував його постанову й закрив провадження у справі. Чекаємо на касацію», – розповів голова Івано-Франківської обласної ради Олександр Сич.
Юрист облради Лілія Млинська повідомляє, що от-от має бути повідомлення з касаційної інстанції, адже певна, що російська сторона від своєї власності так легко не відступить.
Впливові сусіди
Поряд із «Гутою» розміщена «Синьогора», славнозвісна резиденція президента. Державна організація «Резиденція «Синьогора» створена відповідно до розпорядження керівника Державного управління справами від 15 серпня 2005 року №382 і перебуває в управлінні Державного управління справами (ДУС). Загальна площа території – 10 886 гектарів.
«Резиденція збудована на землях сільської ради села Гута, це понад 10 га. Вони б мали натомість віддати нам інші землі», – вважає сільський голова.
У Гуті землі не вистачає – навіть гектара на двір не припадає, на цій площі часто живе по кілька сімей. Тож додаткових кілька гектарів були б не зайвими. У селі ходять чутки, що ДУС претендує на землю під санаторієм «Гута». Інші ж кажуть, що йдеться лише про спорткомплекс санаторію.
«ЮКОС» побудував спорткомплекс, а землю під ним так і не дали йому в оренду. Та наразі документи виробляє «Діпромісто», адже те, що орендують, необхідно документально підтвердити», – спростовує інформацію голова.