Де і на яких умовах учасники АТО з Прикарпаття можуть отримати безкоштовне медичне обслуговування
Сьогодні, 10 березня у Центрі допомоги учасникам АТО - Івано-Франківськ відбулася прес-конференція щодо реального стану медичного обслуговування учасників АТО, проблеми та шляхи їх вирішення ,а також презентація "дорожньої карти" по медичному обслуговуванню ветеранів
Як пояснили волонтери, протягом двох тижнів вони працювали над дослідженням стану медичного забезпечення учасників АТО на Прикарпатті.
«Ми вивчили систему медицини від початку до кінця. Тому, сьогодні ми хочемо донести інформацію про безкоштовне медичне обслуговування до всіх учасників АТО», - пояснила Наталя Перцович.
Зокрема волонтери розповіли про пільги, які держава передбачила для воїнів:
- Єдине вікно
- Безкоштовні ліки в аптеках
- Безкоштовне стаціонарне лікування
- Діагностика
- Безкоштовне стоматологічне лікування і протезування
А також пояснили на яких умовах можуть отримати безкоштовне лікування рідні воїнів.
Щоб краще пояснити алгоритм дій учасників АТО щодо безкоштовного лікування, волонтери презентували своєрідну «дорожню карту».
Єдине вікно.
Перш за все, пояснюють волонтери, воїн має зрозуміти, що коли немає симптомів, які потребують негайної госпіталізації, потрібно звернутися в поліклініку. В кожній поліклініці працює Єдине вікно, куди потрібно звертатися за допомогою. Волонтери звернулися до воїнів, що не потрібно соромитись, мовляв «не хочу нічого просити», ці пільги надані з турботою про бійців і вдячністю за їх службу.
«Якщо є необхідність ви можете наполягати, щоб вас відправили на обстеження де воно проводиться. Проте, якщо цього не потрібно, а ви просто так вирішили перевіритись, то будьте готові заплатити. Окрім того варто зауважити, що такі пільги є у ветеранів усіх воєн», - пояснила Вероніка Дичковська.
Волонтери наголосили, що учасник АТО повинен з посвідченням звернутися в Єдине вікно і там без черг отримати призначене лікарем лікування та обстеження.
Безкоштовні ліки в аптеках
Щоб отримати рецепт на безкоштовні ліки, учасник АТО повинен звернутися у поліклініку за місцем проживання і обов’язково пред’явити посвідчення лікарю. Після цього, за словами волонтерів, воїн з рецептом від лікаря звертається у визначену аптеку де і отримує медикаменти. Проте Наталія Сербин зауважила, що не всі ліки є безкоштовні, а тільки ті 740 найменувань, які визначені постановою Кабміну. Тому, якщо рекомендованих бійцю ліків немає у переліку, за них потрібно платити.
Стаціонарне лікування.
Що ж стосується безкоштовного стаціонарного лікування, то його призначають і з довідками і з посвідченнями учасника АТО.
«У нас велика проблема через відсутність військового госпіталю в області. Тому ми вивчили питання про палати для пільгових категорій. Кожен учасник АТО має право претендувати на палату для пільгових категорій, якщо вона вільна. Лікарі самі повинні запропонувати таку можливість, якщо не пропонують то воїн може поцікавитись чи є можливість потрапити у цю палату», - пояснила Вероніка Дичковська.
Також волонтер розповіла про умови безкоштовного обстеження в лікарні.
«Безкоштовне обстеження у стаціонарі можливе в межах наявних можливостей діагностики медичного закладу. Якщо немає відповідного обладнання то воїна повинні направити у лікарню де є таке обладнання. Наприклад МРТ можуть провести безкоштовно тільки за направленням профільного спеціаліста, та за погодженням головного лікаря закладу де проходить лікування та головного лікаря обласного Онкодиспансеру чи Калуської ЦРЛ. Адже тільки ці два заклади мають придбаний державою апарат для МРТ», - резюмувала Дичковська.
Що ж стосується безкоштовних ліків у стаціонарі, то вони виділяються за кошти пільгових програм.
Щорічне медичне обстеження і диспансеризація
Кожен учасник бойових дій має право раз на рік звернутися до сімейного лікаря для проходження пільгового медичного обстеження та диспансеризації, не чекаючи поки щось заболить.
Безкоштовне стоматологічне лікування та протезування
Після повернення з зони бойових дій у воїнів виникають проблеми з зубами. Саме тому обласна стоматологічна поліклініка, яка знаходиться на вул. Тарнавського 6 , надає послуги з безоплатного соматологічного лікування для воїнів. Що ж стосується бійців, які проживають в районах то потрібно, щоб місцевий стоматолог дав направлення.
Якщо ж потрібно протезування, то за словами волонтерів, лікар розробляє план і визначає чи може впоратись поліклініка самостійно з такою роботою чи потрібно звернутися за допомогою до приватних клінік. Протезування при цьому залишається пільговим.
Пільги не поширюються на членів родин учасників АТО.
Сім’ї бійців лікуються на загальних умовах. Як пояснила Наталя Сербин, є райони де спільними зусиллями волонтерів і добродійників вдається забезпечити пільгову медичну допомогу для дітей воїнів. Проте, це тільки ініціатива людей.
Волонтери також звернулися до військовослужбовців із закликом не нехтувати можливістю лікування у військових госпіталях.
«Цивільні лікарні мають менше забезпечення ніж військові госпіталі. Не нехтуйте можливістю лікуватися у госпіталі, де кращі умови перебування і лікування. Ви можете скористатися можливістю лікуватися як військовослужбовці», - закликають волонтери.
Великим досягненням нашої області є те, що у співпраці обласної влади і волонтерів вдалося виділити кошти на лікування та діагностику гепатиту С у воїнів.
Також до присутніх на прес-конференції звернулася відповідальна за допомогу учасникам АТО ДОЗ ОДА Марія Бойко.
«Всі ми намагаємося ставитися до всіх учасників АТО з максимальною увагою. Проте у нас є проблеми з фінансуванням медицини. І якщо у нас немає якогось препарату, то ми робимо усе можливе, щоб його знайти. Що ж стосується переліку безкоштовних ліків, то там визначається основна діюча речовина. Тому ми вимагаємо від лікарів, щоб вони виписували в рецепті діючу речовину, а не красиву назву. Маючи такий рецепт воїн може просити в фармацевта підібрати ліки з цього переліку з відповідною діючою речовиною. Проте варто розуміти, що є хвороби де потрібні специфічні ліки і їх замінити не можна» - пояснила лікар.
Наталія Сербин закликала учасників АТО у випадку, коли є якісь проблеми з медичним забезпеченням чи щось не зрозуміло звертатися за номерами гарячої лінії:
066 465 03 67
068 453 88 28
093 255 18 82
(0342) 55 22 99