День міста Франкового: Свято під акомпанемент дощу
7 травня Івано-Франківськ відзначив 354-й день народження. Саме стільки років минулого з того часу, як місто-фортеця одержало магдебурзьке право.
Збоку виглядало так, що для мешканців та гостей столиці Прикарпаття цього року на День міста була підготовлена напрочуд насичена і цікава програма, розрахована на два дні. Втім, головний тягар загальноміського свята припав не на мерію, яка підготувала досить скромний перелік заходів, а на два потужних фестивалі – «Свято ковалів» та «Карпатський простір». Останній взагалі вразив своєю масштабністю та розмахом, незважаючи на статус прем’єрного.
«Галицький кореспондент» виокремив п’ять найбільш цікавий подій, що відбулися в рамках святкування Дня міста в Івано-Франківську у 2016 році.
Святковий офіціоз
Міська влада підійшла до святкування скромно й економно, маючи при цьому бюджет у розмірі 400 тис. грн. Найбільш яскравою «фішкою» стала святкова хода від пам’ятника Івану Франку до міської ратуші, в якій взяли участь понад півтисячі жителів та гостей міста. Такий захід в обласному центрі було проведено вперше. Крім того, центральними вулицями Івано-Франківська пронесли чи не найбільший прапор міста за його новітню історію. На площі Ринок пройшли стандартні урочистості з виступами та побажаннями, а також масовим поїданням 100-кілограмового торта, перший шматок якого символічно врізав мер Марцінків. Також у рамках Дня міста було відкрито інвестиційно-туристичний центр, підписано угоди з новими містами-побратимами та проведено академічну концертно-розважальну програму.
Масовий велопробіг
Чи не найбільш вдалим з точки зору масовості і тематичності можна вважати святковий велопробіг до Дня міста, який прокотився вулицями Івано-Франківська 8 травня. За скромними підрахунками, у ньому взяли участь майже тисяча велосипедистів. Маршрут пролягав від пам’ятника Іванові Франку до пам’ятника Тарасу Шевченку. Очолив заїзд міський голова, до якого приєдналися секретар міськради Оксана Савчук, головний полісмен міста Дмитро Міхалець, депутати міської й обласної рад, представники іноземних делегацій з Польщі, Литви, Латвії, Молдови, Румунії, Грузії, а також мешканці та гості міста. На фініші найстаршому та наймолодшому учасникам велопробігу вручили подарунки. «Вірю, що ми станемо велосипедною столицею України. Ми вже будуємо велосипедну інфраструктуру, поки що вона розвинена недостатньо, але ми йдемо до цього», – зазначив мер Івано-Франківська.
Свято майстрів металу
На два дні площа «Бастіону» перетворилася на осередок ковальства. Там відбувся 14-й за ліком Міжнародний фестиваль «Свято ковалів», який, за традицією, зібрав майстрів металу з різних куточків України, а також учасників та гостей з-за кордону. До нинішнього фесту долучилися понад сто умільців з 10 країн, зокрема з Франції, Італії, Туреччини та Литви. Це й не дивно, адже «Свято ковалів» – один з найбільших ковальських фестивалів у Східній Європі. Тут діяли імпровізовані кузні, проводилися майстер-класи, а також відбувся ярмарок кованих виробів. Паралельно майстри металу працювали над створенням спільної композиції – «Брами ковальських міст», яку встановлять при вході до двору Архікатедрального собору Воскресіння Христового, з боку бастіонної площі. Зрештою, не менш вражаючий результат цьогорічної праці ковалів можна побачити у галереї «Арт на мур», де відкрилася 15-та Міжнародна виставка «Орнаментальне ковальство».
Фестиваль історичної літератури
Не обійшлося й без літератури. У рамках відзначення Дня міста в Івано-Франківську відбувся фестиваль історичної літератури «Софія» за участю іменитих письменників зі всієї України. Серед учасників були й лауреати Шевченківської премії Василь Шкляр та Михайло Андрусяк. Фестиваль започаткував власну бібліотеку, яка буде активно висвітлювати маловідомі теми з української історії. Зокрема, до друку готуються документальна книга Сергія Трохима «1986. Чорнобильські хроніки», роман Степана Процюка «Інфекція», книга матеріалів В’ячеслава Чорновола «Україна починається з тебе» та ін. Разом із тим, зустріч з майстрами історичної літератури мала на меті привернути увагу широкого загалу до відповідної тематики й розширити знання з історії власного народу – його трагічних та героїчних сторінок. Зокрема, Василь Шкляр заінтригував інформацією про те, що вже цього року розпочнеться робота над повнометражною екранізацією його роману «Чорний ворон».
Івано-Франківськ розширює простір
Справжньою окрасою Дня міста став Перший міжнародний мистецький фестиваль країн Карпатського регіону «Карпатський простір». Фестиваль запам’ятався як справді масштабна культурна подія міжнародного значення, адже до столиці Прикарпаття прибули митці та творчі колективи з восьми країн. Проект об’єднав країни Карпатського регіону не лише за територіальною ознакою, а й через мистецтво. Особливістю «Карпатського простору» були сім різноманітних за тематикою мистецьких осередків. Родзинкою фесту стала локація кулінарного мистецтва, де відбувалися презентації національної кухні країн Карпатського регіону. А музична локація була зосереджена в серці міста – на Вічевому майдані. Концерти рок-гуртів «KozakSystem», «ТІК», великий концерт учасників фестивалю, виступи численних фолк- та етноколективів – музика на майдані звучала кожного вечора.